صادرات کالا به ترکیه به روال عادی بازگشت

0
23
صادرات کالا

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه گفت: مرزهای زمینی و ریلی ترکیه برای تجارت و صادرات کالا باز است؛ برای تردد مسافر هر کشور فقط شهروند خودش را می ‌پذیرد. قرار است از پانزدهم مرداد ماه مسیر هوایی هم بازگشایی شود.

به گزارش چاپ و نشر آنلاین؛ سعادت دهقان، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه بیان کرد: مرزهای زمینی و ریلی ترکیه برای تجارت و صادرات کالا باز است؛ برای تردد مسافر هر کشور فقط شهروند خودش را می‌پذیرد. قرار است از پانزدهم مردادماه مسیر هوایی هم بازگشایی شود.

روز یکشنبه، چهارم اسفندماه 1398؛ ترکیه مرزهای زمینی خود را با ایران بست و مرزهای هوایی ‌اش را یکسره کرد؛ ساعت پنج عصر روز یکشنبه وزیر بهداشت ترکیه عنوان کرد که تمام بزرگراه‌ ها و خطوط راه ‌آهن از مسیر ایران بسته شدند و پرواز هواپیماها از این کشور نیز معلق شدند.

از چهارم اسفند ماه دو گذرگاه مرزی کاپیکوی (رازی) در استان وان، اسندره (سرو) در استان هاکاری ترکیه و همچنین گذرگاه بازرگان به روی مسافران ایرانی بسته شد. تا اینکه در پانزدهم خردادماه مرزهای زمینی ترکیه با ایران بازگشایی ‌شده و تجارت ایران با ترکیه از طریق ریل و گمرک رازی فعال شد؛ اما سید روح‌الله لطیفی، سخنگوی گمرک از کند بودن سرعت صادرات گلایه می ‌کند.

به گفته لطیفی، به علت سخت‌گیری‌ های دولت ترکیه در کنترل کالا و گرفتن تست کرونا از افراد، صف‌های طولانی کامیون‌ های ایرانی در مرز شکل‌گرفته و مسیر حرکت کالاهای صادراتی ایران به کشورهای اروپایی با اختلال مواجه است. مرزهای هوایی ترکیه به روی کشورهای دیگر به‌ غیر از ایران بازگشایی ‌شده و شهروندان ترکیه نیز می ‌توانند وارد یا خارج شوند. چند روز قبل وزیر امور خارجه ترکیه، کاووس اوغلو، خبر داد که ترکیه برنامه دارد از یازدهم مرداد ماه، مرزهای هوایی این کشور را به روی ایران بازکرده و پروازهای بین ترکیه و ایران را از سر بگیرد.

صادرات کالا

ایران و ترکیه در طول مرز ۵۰۰ کیلومتری خود سه مسیر عمده زمینی دارند.

مهرداد سعادت دهقان، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه، در گفت‌ و گو با «پایگاه خبری اتاق ایران» گفت: حدود دو هفته است که مرز بازرگان با تلاش‌ های مشترک وزارت امور خارجه، وزارت اقتصاد و دارایی، گمرک، اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه و ارگان ‌های مختلف بازگشایی ‌شده است؛ مرزی‌های زمینی تجاری حدود 18 روز است که برای صادرات و واردات کالا بازشده است.

به گفته سعادت دهقان، در مرز بازرگان حمل بار از طریق کامیون امکان‌پذیر است. البته شهروندان ترکیه هم می‌توانند وارد ترکیه شوند، اما هنوز مسافران ایرانی نمی‌ توانند به این کشور تردد داشته باشند.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه در ادامه گفت: در مرز رازی تردد فقط با مسیر ریلی امکان‌پذیر است؛ تجارت با مسیرهای ریلی ادامه دارد.

سعادت درباره مرز سرو افزود: این مرز به روی شهروندان ترکیه ‌ای باز است؛ ترکیه‌ای‌ ها و ایرانی‌ هایی که اقامت ترکیه دارند می ‌توانند از مرز سرو وارد ترکیه شوند.

وی ادامه داد: طبق گفته مسئولان ترکیه، مرزهای هوایی پانزدهم مرداد ماه بازگشایی خواهد شد؛ تعطیلی مرزهای هوایی یکی از مشکلاتی است که برای برخی از شهروندان دردسرهایی را به وجود آورده است. دانشجویان خارج از کشور که مهلت اقامت آن‌ ها در کشور مقصد تمام‌شده و منتظر بازگشایی مرز هستند تا بتوانند به دنبال حل مسائل اقامت خود بروند.

به گفته رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه هر سه مرز بازرگان، رازی و سرو برای تردد و صادرات کالا با ریل و کامیون 24 ساعته باز است، اما مرز بازرگان به دلیل تردد زیاد کامیون شلوغ است.

وی خاطر نشان کرد : الآن وضعیت صادرات به ترکیه خیلی خوب شده است؛ ما می‌توانیم کالاهای خود را از مسیر ترکیه به کشورهایاروپایی ترانزیت کنیم و صادرات کالا به ترکیه به صورت ترانس‌شیپ‌منت است. وضعیت صادرات کالا به ترکیه روال عادی گذشته برگشته است.

بیشتر بخوانید: تعلیق کارت های بازرگانی با بازگشت ارزی صفر

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

1 × 5 =