بنزین، تک نرخی شدن قیمت آن و اما و اگر ها

  0
  22
  بنزین

  عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: دولت پیشنهاد خاصی درباره قیمت بنزین در بودجه نیاورده است اما یکی از ایده‌های نمایندگان، تک نرخی شدن بنزین در سال ۹۹ است.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل ازمهر ، علی اکبر کریمی درباره وضعیت قیمت بنزین در بودجه سال ۹۹ گفت: دولت پیشنهاد خاصی در مورد نرخ بنزین در بودجه ۹۹ نیاورده است و احتمالا همان تصمیمی که سران قوا در این باره گرفته‌اند، ادامه خواهد داشت.

  وی افزود: البته این حق برای نمایندگان وجود دارد که پیشنهادات خود برای قیمت حامل های انرژی به ویژه بنزین را در زمان بررسی لایحه بودجه سال ۹۹ در صحن علنی مجلس مطرح کنند.

  عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه در حال حاضر ایده‌هایی در مجلس در این باره مطرح است که باید مورد بررسی دقیق قرار گیرد، تصریح کرد: یکی از پیشنهادات مورد نظر نمایندگان مجلس تک نرخی شدن بنزین است که باید مورد ارزیابی قرار گیرد.کریمی درباره تاثیرات تک نرخی شدن بنزین، اظهار داشت: باید این مسئله را در نظر گرفت که تک نرخی شدن باعث افزایش قیمت بنزین سهمیه‌ای خواهد شد و در صورتی که این تصمیم اتخاذ شود، دوباره شوک جدیدی به بازار وارد می‌شود و می‌تواند آثار منفی زیادی در شرایط تورمی داشته باشد.

  وی خاطرنشان کرد: بر این اساس یکی دیگر از سناریوهای مورد نظر مجلس این است که روند فعلی قیمت بنزین حفظ شود چرا که اگر قرار باشد یک شوک دیگری به بازار وارد شود، دوباره شاهد موج افزایش قیمت خواهیم بود.

  با گذشت  چندین هفته از افزایش ناگهانی قیمت سوخت، تاثیر آن بر میزان مصرف آن هنوز مشخص نشده است.  افزایش قیمت بنزین به نظر دولت  یک جراحی عمیق و دردناک اما ضروری بود که بنا بود زندگی ایرانیان را بهبود بخشد. از جمله اصلاحات مورد تاکید حامیان این سیاست، کاهش مصرف سوخت بود که می‌توانست مشکلات مربوط به آلودگی هوا را حل کند و امکانات بیشتری برای حمایت از اقشار فرودست در اختیار دولت قرار دهد.

   اما پس  گذشت زمان نه چندان زیادی از افزایش سه برابری قیمت بنزین، برخی از مسئولان از کاهش مصرف سوخت خبر می دهند و برخی از افزایش آن، در در کنار این‌ها، مشکلات زیرساختی حمل و نقل عمومی کشور نیز امکان تحقق اصلاحات مورد نظر دولت را با ابهام روبرو کرده است.

  از سویی دیگر  مشکلات و کمبودهای زیاد حمل و نقل عمومی در کشور، امکان کاهش چشمگیر مصرف سوخت را با تردید روبرو می‌کند.  از طرفی با گران شدن بنزین مردم به استفاده کردن از وسایل حمل و نقل عمومی روی آورده اند، از جمله استفاده از اتوبوس و مترو، این مطلب باعث ازدحام فراوان مردم در ساعات رفت و آمد به اداره ها و مدارس شده است. در صورتی که توان حمل و نقل عمومی این میزان از حجم جمعیت را پیش بینی نمی کرد. تدابیر گوناگونی نیز اندیشده شده است از جمله فروش صندلی های اتوبوس که البته هنوز در دست بررسی است. حمل و نقل عمومی این روزها با توجه به فشارهای ناگهانی وارد آمده به این بخش سیاست های گوناگونی را در پیش گرفته است. این بخش با افزایش قیمت ناگهانی بنزین هنوز در شوک به سر می برد اما انتظار می رود که در هفته های آتی خود را به روز رسانی کند و راهکارهای اجرایی مناسبی ارائه کند.

  با توجه به این مطالب گمانه زنی های بسیار در خصوص اجرای شدن اهداف دولت در خصوص گران کردن قیمت بنزین وجود دارد. و بعد از تمام این مشکلات ایده های جدیدی برای تک نرخی کردن بنزین از سوی نمایندگان و دولتمردان شنیده می شود، آیا بعد از تمام این ماجراها  قیمت بنزین تک نرخی خواهد شد؟ آیا طوفان متلاطم قیمت بنزین سرانجام به ساحلی امن خواهد رسید!

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  1 × چهار =