بحران مسکن تا کجا

  0
  13
  بحران مسکن

  در پی بحران مسکن معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: با توجه به اتفاقات بازار سرمایه، پیش‌بینی می‌شود که تکانه‌هایی به بازار مسکن وارد شود. از این رو سیاستی که وزارت راه و شهرسازی در حال اجرا دارد و استراتژی اصلی دولت، جداسازی بازار مصرف از بازار سرمایه‌گذاری در مسکن است.

  مسكن هوم پيج

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از ایلنا: محمود محمودزاده، معاون امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی درباره دلایل بحران مسکن و عدم توقف افزایش قیمت مسکن به ویژه در تهران اظهار داشت: قیمت مسکن تابع دو متغیر کلان میزان مصرف و میزان سرمایه‌گذاری است. اما از آنجایی که سایر بازارهای سرمایه‌گذاری ارز، سکه و بورس دچار تلاطم شدند، تمام فشار و سرریز این بازارها به بازار مسکن منتقل شد.

  وی تاکید کرد: با توجه به اتفاقات بازار سرمایه، پیش‌بینی می‌شود که تکانه‌هایی به بازار مسکن وارد شود. از این رو سیاستی که وزارت راه و شهرسازی در حال اجرا دارد و استراتژی اصلی دولت، جداسازی بازار مصرف از بازار سرمایه‌گذاری در مسکن است.

  معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: با این اقدام  می‌توانیم در دو بخش بازار شفافیت ایجاد کنیم و ضربه‌ها و فشارهای قیمتی کمتری به بازار مصرفی مسکن وارد می‌شود. و به این ترتیب بحران مسکن کنترل خواهد شد.

  محمودزاده با اشاره به اهرم نظارتی و کنترلی تفکیک سرمایه‌گذاری در دو مسکن مصرفی و مسکن سرمایه‌ای اظهار داشت: قوانینی در حال وضع است که می‌تواند مسیر این دو بخش را از هم تفکیک کند. اصلاح قانون مالیات بر خانه‌های خالی و اصلاحات مالیات عایدی بر سرمایه دو قانون مهمی هستند که می‌توان از طریق آنها بازار را کنترل کرد.

  وی با بیان اینکه لایحه مالیات بر عایدی سرمایه مراحل نهایی را در مراجع ذیربط می‌گذراند، گفت: لایحه دولت درباره این قانون مالیاتی در حال نهایی شدن است  و مراحل پایانی را در کمیسیون تخصصی می‌گذراند و محوریت طرح این قانون هم با وزارت اقتصاد است و حوزه‌های مختلف را پوشش می‌دهد که یکی از آنها  بحران مسکن خواهد بود و امیدواریم به عنوان قانون مادر در کنترل بازار مسکن تاثیرگذار باشد. معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: به نظر می‌رسد این لایحه تا پایان سال به مجلس برود.

  بیشتر بخوانید:

  بازار مسکن، خودرو، بورس در مجلس بازبینی خواهد شد

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  13 − 9 =