روغنی گلپایگانی گفت: گره اصلی صنعت در عدم دسترسی کافی به مواد اولیه است

  گفت و گو با ابوالفضل روغنی گلپایگانی، رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران

  0
  18
  روغنی گلپایگانی

  ابوالفضل روغنی گلپایگانی، رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران گفت: بزرگ ‌ترین مشکل تولید در این روزها عدم دسترسی به تأمین مواد اولیه است. صنایع وابسته به فلزات اساسی مانند صنعت خودروسازی، صنعت نساجی، صنعت لوازم ‌خانگی نیاز به واردات در بخش مواد اولیه و قطعات یدکی دارند. اگر نیاز این صنایع تأمین نشود، صنایع وابسته به‌شدت آسیب‌ می ‌بینند.

  بر اساس داده ‌های منتشر شده از سوی مرکز پژوهش‌ های اتاق ایران، شامخ تیرماه امسال از میان 5 مؤلفه اصلی شامخ، شاخص میزان استخدام و به ‌کارگیری نیروی انسانی بیشترین میزان و شاخص موجودی مواد اولیه خریداری شده کمترین مقدار شاخص بوده است. این آمارها به‌نظر می‌ رسد دورنمای فعالان اقتصادی به ‌واسطه مشکلات تأمین نقدینگی و سرمایه در گردش و همچنین سختی‌ های واردات و خرید مواد اولیه، با تهدیدهای جدی برای تداوم فعالیت مواجه شده‌اند.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین؛ ابوالفضل روغنی گلپایگانی، رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران در گفت ‌و گو با پایگاه خبری اتاق ایران گفت: بزرگ ‌ترین مشکل تولید در این روزها عدم دسترسی به تأمین مواد اولیه است؛ تامین ارز مورد نیاز برای واردات مواد اولیه، قطعات مورد نیاز به‌دلیل تحریم‌ ها، عدم انجام مبادلات بانکی و شیوع بیماری کرونا با مشکلات جدی روبروست.

  روغنی گلپایگانی ادامه داد: دسترسی به مواد اولیه و تخصیص منابع ارزی و جریان حمل‌ و نقل محدودیت‌ هایی را برای حوزه تولید به وجود آورده است. در چنین شرایطی دولت باید سعی کند امکان تأمین منابع ارزی را برای بخش مولد اقتصادی فراهم کند.

  وی افزود: کرونا برخی از صنایع را به‌ شدت تحت تأثیر قرار داده است، برای همین بیم این می ‌رود که به ‌زودی در برخی از صنایع به دلیل تأمین ارز مشکلات جدی داشته باشیم.

  روغنی گلپایگانی: به نظر می ‌رسد که مشکل واردات مواد اولیه در ماه ‌های آینده تشدید یابد و ما در ماه ‌های آینده مشکلات جدی ‌تری داشته باشیم.

  رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران بیان کرد: صنایع وابسته به فلزات اساسی مانند صنعت خودروسازی، صنعت نساجی، صنعت لوازم‌ خانگی نیاز به واردات در بخش مواد اولیه و قطعات یدکی دارد. در شرایطی که نیاز این صنایع تأمین نمی ‌شود، صنایع وابسته به‌شدت آسیب‌ دیده ‌اند.

  روغنی گلپایگانی معتقد است: به نظر می ‌رسد که این مشکل در ماه ‌های آینده تشدید یابد و ما در ماه ‌های آینده مشکلات جدی ‌تری داشته باشیم.

   به گفته رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران باید برای حوزه مولد اقتصاد ارز مورد نیاز تأمین شود؛ البته منظور ما عرضه ارز با نرخ پایین نیست؛ ما از اول معتقد بودیم که ارز باید تک ‌نرخی شود و الآن هم به این نکته تاکید داریم. باید ارز به میزان کافی از ناحیه بانک مرکزی تأمین شود و در اختیار تولیدکننده‌ها قرار گیرد.

  وی گفت: تصمیم‌ های بانک مرکزی در حوزه بازگشت ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما، تصمیم کارشناسی نیست؛ البته این به معنای همراهی با کسانی که در این زمینه تخلف کرده ‌اند نیست؛ بلکه باید بانک مرکزی مثل سابق اجازه دهد که صادرکننده با ارز حاصل از صادرات، مواد اولیه مورد نیاز خود را تأمین کند.

  روغنی گلپایگانی راهکار را در تجدید نظر بانک مرکزی در دستورات خود دانست و بیان کرد: بانک مرکزی باید اجازه دهد صادر کننده با ارز حاصل از صادرات، مواد اولیه مورد نیاز صنعت را به کشور وارد کند.

  وی ادامه داد: با محدودیت‌ های امروز صنعت کشور به‌ شدت آسیب می ‌بیند و نباید چنین اجازه ‌ای را داد که بخش مولد اقتصاد بیش از این ضربه بخورد.

  روغنی گلپایگانی تصریح کرد: ما باید تعامل خود را به کشورهایی که با آن ‌ها مراودات سیاسی و اقتصادی داریم بیشتر کنیم؛ در این شرایط انتظار داریم اروپا، چین و کره جنوبی همکاری بهتر و بیشتری با ایران داشته باشند. گره اصلی صنعت در عدم دسترسی به مواد اولیه است و باید این مواد اولیه در اختیار صنایع کشور قرار گیرد.

  بیشتر بخوانید: عدم توجه به تولید کاغذ و حمایت از واردات بی رویه

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  شش + چهار =