بالا بردن تفکر خلاق در کارمندان

  0
  8
  تفکر خلاق

  اگر بخواهیم مهمترین دارایی یک شرکت را نام ببریم، بدون شک کارمندانی با تفکر خلاق بیش از هر مورد دیگری، اهمیت خواهند داشت. درواقع شما حتی در صورت در اختیار داشتن بالاترین حد بودجه و یا در اختیار داشتن بهترین مشتریان، در صورتی که عملکرد تیم شرکت مناسب نباشد، همه چیز را از دست خواهید داد.

  با این حال آیا هر کارمندی را باید مفید تلقی نمود؟ بدون شک پاسخ به این سوال منفی بوده و معیار یک کارمند مناسب، با میزان خلاقیت او، ارتباط بالایی را دارد. تحت این شرایط به نظر می رسد که به پیدا کردن آن دسته از افراد محدود هستیم، با این حال این امر بیش از حد سخت بوده و به همین خاطر در ادامه مواردی را بررسی خواهیم کرد که باعث خواهد شد تا تفکر خلاق در کارمندان شما شکوفا شود.

  1-محیطی مثبت را ایجاد نمایید

  در ابتدا لازم است تا محیطی آرامش ‎بخش و با بار مثبت را ایجاد نمایید. در این راستا تحت فشار قرار ندادن کارمندان و استفاده از گیاهان از جمله ساده ‎ترین راهکارها محسوب می ‎شود. با این حال مهمترین اقدام این است که فرهنگ درستی را داشته باشید. برای مثال در محیطی که همکاری بین کارمندان و روابط گرم، برقرار است بدون شک احتمال بروز تفکر خلاق نیز افزایش پیدا خواهد کرد. در نهایت توصیه می ‎شود که برای افزایش دانش کارمندان خود نیز برنامه ریزی داشته باشید. درواقع اطلاعات بیشتر، زمینه تفکرات و عملکرد حرفه‎ ای ‎تر را نیز به همراه خواهد داشت.

  2-به افراد گوش دهید

  این امر که به کارمندان خود اجازه صحبت کردن را بدهید و صحبت ‎های آنها برای شما مهم باشد، خود باعث خواهد شد تا ایده ‎های خوب، کنار گذاشته نشود. در این راستا برای هر یک از کارمندان، زمانی مشخص را تعیین نمایید. در این راستا توجه داشته باشید که مدیریت شما باید به نحوی باشد که بر روی برنامه ریزی شخصی شما نیز تاثیر منفی را به همراه نداشته باشد. برای این امر که شنونده بهتری باشید، می‎ توانید مقالات مرتبط با این موضوع را مطالعه نمایید.

  تفکر خلاق

  3-جوایزی را تعیین نمایید

  انگیزه ‎ای باید وجود داشته باشد تا افراد به سمت بروز خلاقیت سوق پیدا کنند. در این راستا توصیه می ‎شود که جوایز را براساس ویژگی ‎های کارمندان خود تعیین نمایید. درواقع در این زمینه بهترین مورد، موارد نقدی و یا مرخصی‎ های با حقوق خواهد بود. با این حال شما می ‎توانید براساس شرایط و امکانات شرکت، موارد خلاقانه را نیز ایجاد نمایید. به صورت کلی جوایز کمک خواهد کرد تا افراد به سمت بروز خلاقیت بیشتر در کار خود، سوق پیدا کنند.

  4-از به ‎روزترین تکنولوژی ‎ها استفاده نمایید

  تا زمانی که افراد درگیر اقدامات ساده باشند، مجالی برای فکر کردن به موارد جدید به وجود نمی ‎آید. در این راستا توصیه می‎ شود که همواره به فکر ساده ‎تر کردن اقدامات روزمره کارمندان خود باشید. در این زمینه تکنولوژی ‎های جدید، بهترین گزینه محسوب می ‎شود. با این حال نکته ‎ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که استفاده از تکنولوژی تنها چنین مزیتی را به همراه نداشته و باعث خواهد شد تا افراد در برخورد با این ابزارها، به مواردی دست پیدا کنند که تاکنون از نظر آنها پنهان مانده است.

  5-نتایج را به اشتراک بگذارید

  کارمندان خود را نسبت به نتایج به دست آمده، آگاه سازید. درواقع مشاهده پیشرفت آنها بدون شک انگیزه‎ ساز بوده و باعث می ‎شود تا تمایل بالایی را به ادامه این روند داشته باشند. در کنار این موضوع شما می ‎توانید نرخی برای خلاقیت کارمندان در شرکت تعیین کرده و در صورت مناسب نبودن آن، برنامه ریزی های جدیدی داشته باشید.

  6-اجازه اشتباه را بدهید

  یکی از مهمترین عواملی که باعث می ‎شود تا تفکر خلاق نابود گردد این است که آنها به کارمندان خود اجازه اشتباه را نمی ‎دهند. در این راستا نکته ‎ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که تفکر خلاق درست به مانند بدنسازی است. درواقع در ابتدا افراد با خستگی و عملکرد ضعیفی همراه هستند. با این حال پس از مدتی حتی سخت ‎ترین تمرین‎ ها نیز فشار چندانی را نخواهد داشت. به همین خاطر شما باید صبور باشید و اجازه دهید که این مسیر، روند طبیعی خود را طی کند.

  7-براساس توانایی ‎ها اقدام به تقسیم وظایف نمایید

  هیچ دلیلی وجود ندارد که در یک شرکت، وظایفی یکسان وجود داشته باشد. درواقع در این زمینه شما باید به توانایی ‎های افراد توجه داشته باشید. برای مثال اگر یک کارمند، سرعت تایپ بالاتری را دارد، توصیه می‎ شود که این دسته از اقدامات را به وی محول کرده و به صورت کلی موارد را به تخصص افراد پیوند دهید. درواقع افراد در زمینه ‎ای که تخصص بالاتری داشته و به آن علاقه دارند، تفکر خلاق را نیز خواهند داشت.

  بیشتر بخوانید:

  بررسی شیوه های کاربردی بازاریابی درپلتفرم ها

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  11 + پانزده =