کهن اما روزآمد/ علائم حد انطباق در چاپ سیلک

«بخش ششم»

0
49
حد انطباق در چاپ

علامت حد انطباق در چاپ یکی از مهم‌ترین مراحل کار در انواع چاپ است، لذا با در نظر داشتن این مهم، قبل از آشنایی با هر نوع کلیشه در اینجا با کاربرد این علائم آشنا می‌شویم.

به گزارش چاپ و نشر آنلاین؛ وقتى مرکب، یا هر ماده‌ی دیگر قابل‌چاپ از یک ورقه‌ی استنسیل عبور داده شود، رنگى که از نقاط باز استنسیل عبور کرده است، بر روى سطح زیرین اثر خواهد گذاشت. اگر مرکب را از تورى به‌وسیله‌ی کاردک عبور دهیم، عمل چاپ سیلک انجام خواهد گرفت.

باید توجه داشت که منافذ تورى برحسب مورد، بسته یا باز گذاشته‌شده‌اند. نقاط باز همان سطوح تصویر است که باید مرکب از توری عبور کند و بر روى جنس زیرین اثر بگذارد. نقاط بسته همان سطوح غیر تصویری است که مرکب نباید از آن‌ها عبور کند. چاپ سیلک اسکرین در میان هنرمندان نقاش نیز جایگاه و ارزشى خاص دارد و از آن به‌عنوان سری‌گرافی نام می‌برند.

بخش‌های پیشین این مقاله به تاریخچه‌ی سیلک اسکرین، بررسی انواع پارچه‌های مورد استفاده و رابطه‌ی آن‌ها با غلظت رنگ و همچنین طریقه ساخت کادر و چهارچوب و بررسی انواع آن در چاپ پرداخت. بررسی پاک‌کننده‌ها از دیگر موضوعات پیرامون این شیوه‌ی چاپ بود که در قسمت‌های پیشین این جستار از نظرتان گذشت. حال در ادامه‌ به علائم مهم و اثرگذار حد انطباق در چاپ می‌پردازیم.

حد انطباق در چاپحد انطباق در چاپ

علامت حد انطباق در چاپ یکی از مهم‌ترین مراحل کار در انواع چاپ است، لذا با در نظر داشتن این مهم، قبل از آشنایی با هر نوع کلیشه در اینجا با کاربرد این علائم آشنا می‌شویم.

انجام دادن و به نمایش گذاردن علائم حد انطباق در چاپ یا علائم کنترل تصویر را به‌طور دلخواه در خارج از تصویر اصلی به شکل‌ های مختلفی (ازجمله X، O، + و…) علامت‌گذاری می‌کنند. انجام این کار یکی از مهم‌ترین موارد قابل‌توجه در انواع چاپ‌ های دستی و ماشینی (به‌جز چاپ‌ های لیزری) است. این علامت‌ گذاری (حد انطباق در چاپ) در تمام مراحل چاپ، به‌خصوص در چاپ ‌های چند رنگ، باعث می‌ شود تا رنگ ‌ها به‌طور دقیق در جای خود قرار بگیرند. قابل ‌توجه اینکه در چاپ سیلک تا شروع مراحل چاپ باید آن‌ها را روی شابلون نگه داشت.

حد انطباق در چاپ

پس از اتمام مراحل چاپ با برش دادن حاشیه اطراف طرح اصلی، این علامت‌ها برداشته می‌شود. همچنین پس از کنترل کردن علائم حد انطباق قبل از شروع چاپ، می‌توانیم سطح آن‌ها را روی شابلون، با نوارچسب یا با پوشاننده‌هایی که با مواد تشکیل‌دهنده کلیشه هم‌خوانی دارند، بپوشانیم تا اثر آن‌ها در مراحل چاپ، روی کاغذ یا شی‌ء موردنظر دیده نشود.

قبل از انجام کلیشه این علائم را در پروفیلم‌ها با برش دادن بسیار ظریفی روی سطح ژلاتینی پروفیلم حک کرده و در متد فتومکانیک (و همچنین در چاپ‌های مکانیزه) به‌صورت خطوط نازکی به روی فیلم نگاتیو ترسیم می‌کنیم. باید دقت شود تا در تمام مراحل چاپ به کاربرد آن‌ها توجه داشته باشیم.

حد انطباق در چاپ

نظر به اینکه پروفیلم‌ها و مواد تشکیل‌دهنده‌ی کلیشه روی شابلون با اختلاف رنگ آن‌ها مشخص می‌شوند و همچنین در کارهای به چاپ رسیده، رنگ‌های استفاده‌شده نشان‌دهنده حدفاصل طرح‌ها هستند، لذا برای توجیه بیشتر و بهتر نشان دادن مراحل انجام کلیشه و چاپ تصاویر در این مجموعه، از نمایش خطوط مجازی در اطراف طرح‌ها استفاده می‌شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

6 + 11 =