تأمین کاغذ ایران بدون قطع درختان!

  0
  52
  باگاس

  مدیر مسئول انتشارات مجد از بی ‌توجهی مسئولان به ظرفیت‌ های داخلی در تولید کاغذ انتقاد و راهکار تأمین کاغذ بدون قطع درختان را مطرح کرد.

  به گزارش چاپ و نشر؛ عباس حسینی نیک حقوقدان و مدیر مسئول انتشارات مجد، ضمن اشاره به اخبار مرتبط با امکان تولید کاغذ از پلاستیک، به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: اخیراً علاوه بر خبر امکان تولید کاغذ از پلاستیک شنیده شده که از مواد آهکی  ، کاغذ سنگی تولید می‌کنند؛ ولی تا به امروز این کاغذ‌ها در سطح دنیا به صورت انبوه تولید نشده ‌اند و قابل استفاده هم نیستند. این ها تکنولوژی ‌های جدیدی هستند که می ‌توان با آن کاغذ‌ تولید کرد، اما هر کدام از کاغذ‌هایی که از پلاستیک یا سنگ تولید می ‌شوند اشکالاتی برای استفاده در صنعت چاپ دارند. بنابراین در دنیا هنوز جایگزینی برای کاغذ سنتی به نحوی که تا حالا وجود داشته پیدا نشده است.

  او نسبت به افرادی که می‌ گویند بابت هر کتاب یا کاغذی که تولید می ‌شود، درخت قطع می ‌شود، واکنش نشان داد و گفت: این جمله یک جمله اشتباه است که همه آن را تکرار می ‌کنند. امروز کاغذ را از چوب درخت به دست نمی ‌آورند و تولید نمی ‌کنند. عمده کاغذ در دنیا از الیاف طبیعی مثل تفاله نیشکر تولید می ‌شود و تفاله نیشکر در هفت تپه تولید می ‌شود و بهترین نوع مواد اولیه کاغذ همین الیاف هستند. در ایران نیز اگر از همین تفاله نیشکر (باگاس) برای تولید کاغذ استفاده کنند، کل کاغذ ایران بدون آنکه یک درخت قطع شود، تامین می ‌شود.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  چهار × چهار =