صرفه جویی در کاغذ پایان نامه ها درست یا غلط!

  0
  25
  صرفه جویی در کاغذ

  رئیس دانشگاه آزاد با تاکید بر توجه به میراث مکتوب در دانشگاه ها،گفت: حذف کاغذی پایان نامه ها به نظر من افراط در مقابل تفریط است. صرفه جویی در کاغذ یک اصل مهم است اما با افراط مخالفم.

  به گزارش چاپ و نشر به نقل از مهر محمد مهدی طهرانچی در پاسخ به این سوال که آیا دانشگاه آزاد در راستای الکترونیکی شدن پایان نامه ها برنامه ای در دستور کار خود دارد؟ اظهار کرد: مهم تر از بحث الکترونیکی شدن پایان نامه ها و حذف کاغذ از این فرایند این است که سامانه هایی داشته باشیم که پایان نامه در یک سیستم به صورت الکترونیک از روز اول بارگذاری شود که در دانشگاه آزاد این فرایند در سامانه پژوهشیار صورت می گیرد.

   محمد مهدی طهرانچی در پاسخ به این سوال که آیا دانشگاه آزاد در راستای الکترونیکی شدن پایان نامه ها برنامه ای در دستور کار خود دارد؟ اظهار کرد: مهم تر از بحث الکترونیکی شدن پایان نامه ها و حذف کاغذ از این فرایند این است که سامانه هایی داشته باشیم که پایان نامه در یک سیستم به صورت الکترونیک از روز اول بارگذاری شود که در دانشگاه آزاد این فرایند در سامانه پژوهشیار صورت می گیرد.

  رئیس دانشگاه آزاد افزود: امروز همه دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه آزاد تمامی صفر تا صد کار را از بارگذاری پروپوزال تا تصویب آن در سامانه پژوهشیار انجام می دهند. طهرانچی با تاکید بر توجه به میراث مکتوب در دانشگاه ها خاطرنشان کرد: اینکه به طور مطلق گفته شود، هیچ چیزی (پایان نامه)کاغذی نباشد، به نظر من افراط در مقابل تفریط است.صرفه جویی در کاغذ لازم است اما افراط خیر.

  حتی در طرف مقابل اینکه پایان نامه ها ده ها جلد چاپ شود، باز هم افراط است. وی ضمن اشاره به اینکه کتابخانه های کاغذی در دانشگاه ها حائز اهمیت هستند، تصریح کرد: حتی کشورهایی که در بحث حفظ محیط زیست و تولید کاغذ بسیار حساس تر از ما (ایران) هستند، به سرعت به این قضیه ورود نکرده اند.  

  رئیس دانشگاه آزاد ادامه داد: برنامه دانشگاه آزاد در این راستا این است که در فرایندی، آن بخش از رساله هایی که در خور توجه هستند، به عنوان میراث مکتوب باقی بماند. طهرانچی در پایان بر حفظ شان زبان فارسی و زبان علم در پایان نامه ها و رساله ها تاکید کرد و گفت: متاسفانه یکی از اشکالات موجود این است که پایان نامه ها و رساله های کاغذی که چاپ می شوند، جز خود فرد و کتابخانه هیچ کسی به آن ها نگاه نمی کند.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  2 + 4 =