مدیر چاپ عارف: معضلات صنعت چاپ در گرو مشکلات ارزی است

  نگاهی به وضعیت صنعت چاپ استان قزوین

  0
  58
  مدیر چاپ عارف

  مدیر چاپ عارف قزوین معتقد است: عدم برنامه‌ریزی ‌های صحیح دولتی و عدم ثبات قیمت‌ های مواد اولیه به دلیل مشکلات ارزی معضلات زیادی برای ما به‌ عنوان تولیدکنندگان این حوزه به وجود آورده است.

   سید محمود مهدویان، مدیر چاپ عارف قزوین که بیش از 30 سال است در بخش چاپ و بسته بندی فعالیت دارد درباره صنعت چاپ استان قزوین به چاپ و نشر آنلاین گفت: این روزها وضعیت صنعت چاپ استان قزوین چندان به ‌سامان نیست. عدم برنامه‌ریزی ‌های صحیح دولتی و عدم ثبات قیمت‌ های مواد اولیه به دلیل مشکلات ارزی معضلات زیادی برای ما به‌ عنوان تولیدکنندگان این حوزه به وجود آورده است.

  وی در ادامه بیان داشت: اکنون اکثر شرکت ‌ها و کارخانه ‌های بزرگ تولیدی دوماهه قرارداد می ‌بندند و ما نیز به ‌عنوان تولیدکننده با توجه به شرایط بازار و با در نظر گرفتن سود کار قیمتی را در نظر می ‌گیریم؛ ولی متأسفانه این روزها آن‌قدر قیمت ‌ها متغییر است که وقتی شما یک قیمتی را به مشتری می‌ دهید در پایان کار سودی نصیب مجموعه نمی‌ شود بلکه همان اجرت دریافتی را نیز باید برای کار بعدی هزینه کنیم. با توجه به این‌ که قیمت ‌ها روزبه‌روز در حال تغییر است خیلی از شرکت‌ها و چاپخانه‌ها در حال حاضر نمی‌توانند کار کنند و ترجیح می‌دهند تا دستگاه‌های خود را برای سودهای اندک روشن نکنند.

  مدیر چاپ عارف افزود: همان‌طور که اشاره کردم ما در چاپ عارف در حوزه بسته‌بندی مواد شوینده فعالیت می‌کنیم، بالا رفتن قیمت ارز باعث شده است که آن‌ها پودر تولیدی خود را به کشورهای دیگر صادر کنند، پودری که در بازار داخلی کیلویی 7 هزار تومان به فروش می‌رسید در حال حاضر به قیمت کیلویی 22 هزار تومان فروخته می‌شود؛ به‌این‌ترتیب همه مایل به صادرات هستند و اگر دولت با برنامه‌ریزی صحیح جلوی این مسئله نایستد با مشکلات جدیدی روبرو خواهیم شد.

  بیشتر بخوانید: صنعت چاپ قزوین نیازمند حمایت ‌های دولتی

  این کارآفرین حوزه چاپ استان قزوین با گلایه از ناکارآمدی سیاست‌های بانکی در حمایت از صنایع برتر کشور گفت: در سال 93 و برای گسترده‌ تر کردن کار ما اقدام به گرفتن یک وام 700 میلیونی با بهره 18 درصدی از بانک کردیم، اما بانک شهر قزوین به‌جای آنکه بهره توافقی 18 درصد را با ما حساب کند 24 درصد بهره از ما گرفت و در این بین نیز ما به‌شدت متضرر شدیم. 3 میلیارد به‌جای 700 میلیون وام دریافتی بازپرداخت داشتیم و همین امر باعث شد تا مجموعه تا مرز ورشکستگی پیش رود.

  وی افزود: با وام دریافتی ما دستگاه‌های به‌روزی را برای چاپ عارف از اروپا وارد کردیم اما به‌صرفه نبود. دولت حمایتی را که درخور این حوزه است از آن دریغ کرده است و حتی بانک‌ها نیز به‌جای کمک در پی بهره‌کشی نا به‌جا هستند. من برای این موضوع حتی مجبور به گرفتن وکیل شده و هزینه‌های روحی و مالی سنگینی را نیز متحمل شدم.

  مدیر چاپ عارف در پایان بیان داشت: برای آنکه صنعت چاپ استان قزوین و کل کشور بتواند به حیات خود ادامه دهد دولت باید بتواند برنامه‌ریزی‌های درستی در این زمینه داشته باشد. در بخش صادرات و به‌خصوص واردات مواد اولیه باید سیاست‌های درستی اعمال شود در غیر این صورت شاهد خاموش شدن دستگاه‌های چاپ یکی پس از دیگری خواهیم بود.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  10 + 7 =