سلب پویایی صنعت چاپ با قوانین دست و پاگیر

  گفت و گو با علی مغانی رئیس اتحادیه صنعت چاپ استان خراسان رضوی

  0
  51
  صنعت چاپ

  رئیس اتحادیه صنعت چاپ استان خراسان رضوی گفت: قوانین دست و پاگیر، مانع رشد و پویایی صنعت چاپ کشور است. این صنعت زنده به اندازه ای در تمامی ارکان زندگی جامعه جاری است که به مثابه اکسیژن برای نفس کشیدن می ماند.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از روابط عمومی اتحادیه چاپخانه داران تهران؛ علی مغانی، رئیس اتحادیه صنعت چاپ استان خراسان رضوی بیان کرد: اهمیت صنعت چاپ ایران به عنوان یکی از صنایع پیشگام سبب شد تا پیش از انقلاب، نگاه امنیتی بر این صنعت غلبه کند و این نگاه منجر به تدوین قوانینی شد که دست و پای صنعت چاپ کشور را بست. البته با توسعه صنعت چاپ در ایران تلاش هایی برای رهایی از قوانین دست و پاگیر انجام شد که هیچ کدام در خور و شایسته این فراصنعت نبود.

  مغانی تاکید کرد: در حال حاضر صنعت چاپ ایران به عنوان حلقه اتصال اقتصاد غیر نفتی با بازارهای جهانی دست به گریبان با قوانینی دست و پاگیر است.

  وی که روز گذشته از محل اتحادیه چاپخانه داران تهران بازدید می کرد، نسبت به وجود قوانین مزاحم اظهار نگرانی کرد و هشدار داد: با تداوم این قوانین، صنعت چاپ ایران به مرور پویایی خود را از دست می دهد و هر روز نسبت به قبل کوچک تر خواهد شد.

  اشاره مغانی به اعمال قانون دست و پاگیر، حداقل امکانات، تجهیزات و متراژ مورد تایید برای  راه اندازی چاپخانه برای اخذ پروانه است که از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اجرایی می شود.

  به گفته وی چرا باید وزارت ارشاد نسبت به میزان متراژ هر واحد چاپخانه، واردات و حتی فروش ماشین آلات چاپ اعمال قانون کند مگر نه اینکه این وزارتخانه تنها باید نظارت محتوایی بر اثر چاپی را داشته باشد. آیا برای وزارت ارشاد فرقی می کند که محصول چاپی در فضای 50 متری چاپ شده یا در مکان 5 هزار متری؟

  وی افزود: آیا بهتر نیست هر چه سریعتر نسبت به اصلاح قوانین در صنعت چاپ اقدام شود و صنف چاپ نیز همانند دیگر صنوف در بخش تعیین متراژ و شرایط کسب و کار مشمول قانون نظام صنفی قرار گیرد. آیا وزارت بهداشت که برای داروخانه ها پروانه صادر می کند، تعیین کننده متراژ داروخانه ها است؟

  به گفته رئیس انجمن واردکنندگان ماشین آلات چاپ و بسته بندی ایران، ناکارآمدی قوانین موجود برای صنعت چاپ موجب شده تا دایره تخلفات در این حوزه وسیع و گسترده باقی بماند. چرا که به طور مثال هم اکنون در مشهد 500 واحد چاپ سیلک وجود دارند که چون  در فضایی کمتر از 50 متر فعالیت می کنند، فاقد پروانه هستند.

  وی  توضیح داد: مطابق قانون، سال گذشته اقدام به پلمپ واحدهای صنفی کمتر از 50 متر کردم که با پلمب این واحدها نزدیک به 3 هزار نفر توان اداره زندگی خود را از دست دادند. سوال اینجاست آیا با پلمب این واحدها، شرایط فعالیت برای شاغلان آن را به صورت زیرزمینی و غیر قانونی فراهم نکردیم؟

  مغانی با اشاره به تاکیدات مسئولان عالی رتبه نظام مبنی بر فراهم کردن فضای کسب و کار برای جامعه گفت: قوانین ناکارآمد و یک طرفه در صنف چاپ که منجر به بیکاری و عدم جذب افراد می شود عملا خلاف سخنان مسئولین نظام است. با این حال مشخص نیست چرا برای اصلاح قوانین و مناسب سازی فضای کسب و کار هیچ حرکتی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام نمی شود. آیا زمان آن نرسیده که صنف چاپ هم مشمول قانون نظام صنفی قرار گیرد.

  صنعت چاپبازدید رئیس اتحادیه صنعت چاپ استان خراسان رضوی از محل اتحادیه چاپخانه داران تهران و دیدار با احمد ابوالحسنی، رئیس این اتحادیه.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  17 − سیزده =