رفع نیاز کشور با صنعت بسته بندی اصفهان

  نگاهی به وضعیت صنعت چاپ استان اصفهان

  0
  54
  صنعت بسته بندی اصفهان

  مدیرعامل مجتمع چاپ ماتریس معتقد است؛ صنعت بسته بندی اصفهان به نقطه‌ای رسیده که می‌توان پاسخگوی نیاز بسته ‌بندی کل کشور باشد. 

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین؛ امیر کشانی، مدیرعامل مجتمع چاپ ماتریس درباره حال و روز صنعت چاپ گفت: صنعت چاپ اصفهان ظرف چند سال گذشته به‌خصوص در زمینه‌ بسته ‌بندی رشد خوبی داشته است و می‌توانم به جرئت بگویم که ما در این حوزه حرفی برای گفتن داریم. در حال حاضر در صنعت بسته بندی اصفهان به نقطه‌ای رسیده‌ایم که می‌توانیم پاسخگوی نیاز بسته‌بندی در کل کشور باشیم؛ در این زمینه حتی می‌توانیم به کشورهای خارجی نیز صادرات داشته باشیم.

  وی همچنین افزود: مجموعه‌هایی که در استان اصفهان دور هم جمع شده‌اند و در حوزه بسته ‌بندی و چاپ فعالیت می‌کنند در کنار هم ایجاد هم‌افزایی کرده و می‌توانند زمینه رشد خوبی را در کشور ایجاد کنند؛ چه این مجموعه‌ها در حوزه تولید و توزیع مواد اولیه فعال باشند و چه در زمینه تولید کالاهای چاپی، در کنار هم و با همکاری یکدیگر در حال ارتقا رشد صنعت چاپ کشور هستند.

   

  نقاط ضعف صنعت بسته بندی اصفهان

  کشانی یکی از نقاط ضعف صنعت چاپ استان اصفهان را دور بودن آن از مرکز دانست و بیان داشت: تمام تصمیم‌گیری‌ها در مورد استان‌های مختلف ازجمله استان اصفهان در تهران انجام می‌شود و یک نوع نگاه از بالا به پایین در این میان شکل گرفته است، ما برای حل این معضل نیاز داریم تا دستگاه حاکم اختیارت لازم را به استان‌ها بدهد. نباید برای یک مجوز ساده و یا یک تصمیم‌گیری ساده به تهران رجوع شود.

  مدیرعامل مجتمع چاپ ماتریس درباره فعالیت‌های مجموعه ماتریس به چاپ و نشر آنلاین گفت: مجموعه ما هم در حوزه چاپ  و هم در صنعت بسته بندی اصفهان با برندهای معروف کشور کار می ‌کند و بسته‌بندی بسیاری از محصولات مطرح کشور را انجام می‌دهد. ماتریس در حوزه چاپ‌های خاصی همچون، یووی ماتریکس، متالایز پیش قدم بوده و جزو اولین مجموعه‌های واردکننده ماشین‌آلات دسته اول در استان است. دو ماشین چاپ چهار رنگ و هفت‌رنگ هایدلبرگ در کنار دستگاه‌های چاپ یووی، یووی ماتریکس، دو دایکات و و لبه چسبانی ناوگان ماتریس را تشکیل می‌دهند.

  صنعت بسته بندی اصفهانوی درباره میزان سفارشات استان اصفهان اظهار داشت: ما از استان‌های دیگر و حتی خارج از کشور سفارش داریم، البته بیشتر سفارشات ما از جنوب کشور است. میزان سفارش‌ها به شکل مستقیم به رکود و رونق اقتصادی کشور برمی‌گردد، هر زمان اقتصاد کشور شکوفا بوده است میزان سفارشات چاپی و تولید نیز در سطح بالایی قرار داشته و ما وقت سر خاراندن نداشتیم، یک سری مواقع نیز آن قدر اقتصاد کشور دچار انواع تورم و رکود می‌شود که باید به زور بگذرانیم.

  مدیرعامل مجتمع چاپ ماتریس تاکید کرد: صنعت چاپ زیرمجموعه بقیه صنایع کشور است، هر زمان صادارت کشور رشد پیدا کند این حوزه نیز ترقی خواهد کرد. دغدغه ما باید کل زیست‌بوم کسب‌وکار باشد. صنایع کشور همچون زنجیره‌ای به هم پیوسته هستند و هرگونه تغییری در هر یک از صنایع تولیدی رخ بدهد صنعت چاپ را نیز تحت تأثیر خود قرار می‌دهد؛ بنابراین صنایع را باید به‌صورت یک مجموعه در نظر بگیریم.

  بیشتر بخوانید: صنعت چاپ و بسته بندی اصفهان آمیزه‌ای از صنعت و هنر

   این فعال حوزه صنعت بسته بندی اصفهان افزود: تنها کاری که مسئولان می‌توانند انجام دهند این است که تصمیمات بدون برنامه و خلق‌الساعه نگیرند. با نوسانات شدیدی که در زمینه‌ی ارز رخ داد؛ دولت تصمیمات متفاوتی گرفت که کار ما را به‌عنوان فعالان اقتصادی با مشکلات زیادی مواجه کرد. برای مثال دولت تصمیم می‌گرفت تا ارز نیمایی در اختیار واردکنندگان قرار ندهد و یا مسائلی از این قبیل و ما تا می‌آمدیم خودمان را با این شیوه وفق بدهیم ناگهان دولت سیاست‌هایش را عوض می‌کرد و به ‌این‌ ترتیب ما با چالش‌های بسیار زیادی دست‌به‌گریبان بودیم.

  کشانی درباره آینده صنعت چاپ و بسته بندی استان اصفهان نیز بیان داشت: مردمان اصفهان انسان‌های سخت‌کوشی هستند و به صنعت چاپ نیز به‌عنوان یک هنر می‌نگرند و به آن عشق می‌ورزند؛ در این راستا نیز عزیزانی که در استان اصفهان در این بخش فعال هستند تمامی تلاش خود را در جهت بهبود حال این حوزه انجام می‌دهند اما اگر حال کلیه صنایع کشور خوب نباشد نمی‌توان آینده صنعت چاپ و صنعت بسته بندی اصفهان را امیدوارکننده توصیف کرد.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  چهارده + 5 =