تجلیل از برترین چاپخانه داران کرمانشاه

  0
  57
  چاپخانه داران کرمانشاه

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین؛ مراسم تجلیل از پیشکسوتان و برترین چاپخانه داران کرمانشاه که به دلیل شیوع کرونا و تشدید وضعیت بحرانی استان کرمانشاه برگزاری آن به تعویق افتاده بود، دیروز 29 آذر ماه با رعایت پروتکل های بهداشتی در سالن اجتماعات اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه برگزار شد.

   

  طرح ریزی روش های نوین در حوزه فرهنگ

  چاپخانه داران کرمانشاهبهرام فاضلی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه در این مراسم بااشاره به تاثیر شیوع کرونا بر زندگی مردم دنیا، اظهارکرد: شاید در طول تاریخ بشر از گذشته تا به امروز هیچ پدیده ای به این عمق و فراگیری زندگی بشریت را تحت تاثیر خود قرار نداده است.

  وی تصریح کرد: جنگ های جهانی اول و دوم و حتی شیوع بیماریهایی همچون وبا که در گذشته اتفاق افتاده، تنها یکی دو قاره را در بر گرفت، اما کرونا موضوعی است که همه کشورها را درگیر خود کرده و براین اساس می توان گفت که هیچ پدیده ای به این گستردگی تاکنون زندگی بشر را متاثر نکرده است.

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه این پدیده را می توان از جهات مختلف مورد تحلیل قرار داد، اظهار کرد: پس از فروکش شدن همه گیری بیماری کرونا، می توان دنیا را به دو دوره قبل و بعد از کرونا تقسیم کرد، چراکه شیوع این بیماری تاثیرات بسیار زیادی روی سبک زندگی، مناسبات و رفتارهای مردم دنیا گذاشته است.

  وی با بیان اینکه هر حوزه ای بنا به رشته تخصصی خود باید برای این دوران برنامه ریزی داشته باشد، عنوان کرد: ما متولیان و دست اندرکاران حوزه فرهنگ و رسانه نیز باید روش های نوینی را برای برنامه های خود مد نظر قرار دهیم و برنامه هایمان را منطبق با شرایط جدید طرح ریزی کنیم.

  فاضلی به برخی اقدامات حوزه فرهنگ استان دراین زمینه اشاره کرد و گفت: برگزاری جشنواره تئاتر مجازی و جشنواره های موسیقی از جمله کارهایی است که با در نظر گرفتن شرایط جدید آنها را در بستر فضای مجازی انجام دادیم و موفقیت آمیز هم بود. 

  وی خاطرنشان کرد: اگر چنین رویکردی را در پیش بگیریم هم از تغییرات جهانی جا نخواهیم ماند و هم اینکه از ظرفیت های جدید برای ارتقاء حوزه فعالیت خود استفاده کرده‌ایم.

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه در خاتمه یادآورشد: مراسم تجلیل از چاپخانه داران برتر استان باید شهریور ماه به مناسبت روز ملی صنعت چاپ برگزار می شد، اما به دلیل تشدید وضعیت بحرانی استان به لحاظ شیوع بیماری کرونا این مراسم به تاخیر افتاد و در نهایت امروز (شنبه) برگزار شد. 

  97 چاپخانه فعال در استان داریم

   مظفر تیموری معاون فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه نیز در این مراسم به ارائه گزارشی از وضعیت صنعت چاپ در استان پرداخت و گفت: در استان کرمانشاه جمعا 107 چاپخانه داریم که از این تعداد 97 چاپخانه فعال و 10 مورد غیرفعال است.

  وی تصریح کرد: 12 چاپخانه جدید نیز مجوزهای خود را دریافت کرده اند و بزودی راه اندازی خواهند شد.

  تیموری به تاثیرات شیوع بیماری کرونا بر فعالیت چاپخانه داران استان هم اشاره ای کرد و گفت: تاکنون حدود 45 مورد از چاپخانه های استان را که از شیوع کرونا متاثر شده اند و درخواست تسهیلات داشته اند را به بانکها معرفی کرده ایم که ازاین تعداد 39 چاپخانه تسهیلات کرونایی گرفته‌اند.

  تضعیف چاپخانه داران کرمانشاه با شیوع کرونا

  چاپخانه داران کرمانشاهکیوان کاشفی، رئیس اتحادیه چاپخانه داران کرمانشاه با اشاره به تاثیر کرونا بر سه حوزه فعال صنعت چاپ استان، اظهار کرد:  طی 10 ماه گذشته چاپخانه دارانی که در حوزه چاپ کتاب، نشریات و روزنامه ها فعال بودند، بیشتر از سایر چاپخانه داران خسارت دیدند.

  وی تصریح کرد: این حوزه ها در وضعیت خوبی قرار ندارند و کرونا به شدت آنها را تضعیف کرده، چرا که می بینیم کرونا شرایط را بگونه ای رقم زده که خانواده ها حتی از لمس نشریه و روزنامه هم واهمه دارند.

  رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه افزود: همچنین واحدهایی هم که درحوزه تبلیغات فعال بوده اند، اکنون حال و روز خوشی ندارند و باتوجه به نفوذ گسترده فضای مجازی در جامعه، این چاپخانه داران در سالهای اخیر با رکود مواجه شده‌اند.

  وی با بیان اینکه در حال حاضر تنها فعالین حوزه بسته بندی و پکیجینگ شرایط بهتری از این دو حوزه دارند، عنوان کرد: البته این گروه از چاپخانه داران هم مشکلاتی در حوزه خود دارند، اما در مجموع در این شرایط کرونایی می توانند به فعالیتشان ادامه دهند.

  رئیس اتحادیه چاپخانه داران کرمانشاه در ادامه تاکید کرد: در مجموع صنعت چاپ کشور از جمله صنایع در معرض خطر است که باید برای حفظ آن تدابیری اندیشیده شود.

  وی یادآورشد: البته در کنار ضربه های شیوع بیماری کرونا، مشکلات دیگری همچون فرسوده بودن تکنولوژی های صنعت چاپ و لزوم بروز رسانی آنها و سخت شدن خرید تجهیزات و دشواری واردات قطعات ماشین های چاپ به کشور نیز وجود دارد که لزوم حمایت مسئولین از این صنعت را می‌طلبد.

  کاشفی خاطرنشان کرد: بسیاری از افراد فعال در این صنعت، کسانی هستند که این شغل نسل به نسل در خانواده آنها بوده و خیلی کم به خاطر مسائل مادی صرف آن را ادامه می دهند و بیشتر از روی علاقه به آن مشغول هستند.

  رئیس اتحادیه چاپخانه داران کرمانشاه خاطرنشان کرد: امیدورریم مسئولین در بحث مالیات، پرداخت تسهیلات و بروز کردن تکنولوژی حمایت های خوبی را از فعالین این صنعت داشته باشند. 

  حمایت از چاپخانه داران کرمانشاه

  در ادامه این نشست، مدیر چاپخانه شمس به نمایندگی از چاپخانه داران کرمانشاه به بیان برخی از مهمترین مشکلات این صنعت در استان پرداخت و اظهارکرد: شیوع بیماری کرونا صنعت چاپ را به مانند همه حوزه های دیگر متاثر کرده، کما اینکه طی ماه های گذشته دو مورد از چاپخانه های قدیمی استان مجبور به تعطیلی واحدهای خود شدند.

  شمس به تورم شدید و گرانی مواد اولیه این صنعت هم اشاره کرد و گفت: در این شرایط تنها تلاش داریم تا وضعیت موجود را حفظ کنیم و مانع از بیکار شدن پرسنل خود شویم، بنابراین از مسئولین متولی انتظار می رود که حمایت های لازم را از چاپخانه داران استان داشته باشند.

  وی در خاتمه بااشاره به صدور مجوز برای فعالیت تعدادی چاپخانه دیگر در استان، عنوان کرد: در شرایطی که چاپخانه داران فعلی شرایط خوبی ندارد، این صدور مجوزها باعث می شود هم خود این واحدهای تازه تاسیس متضرر شوند و هم ضربه و لطمه ای به واحدهای قدیمی است.

  تجلیل از چاپخانه داران کرمانشاه

  در خاتمه این مراسم از خانواده مرحوم کامران سوهانی از چاپخانه داران مطرح کرمانشاهی که چندماه پیش دار فانی را وداع گفت، تجلیل شد.

  همچنین از سیروس عزیزی از چاپخانه آزادگان درحوزه پیشکسوتان، محمدگل محمدی از چاپخانه گل محمدی درحوزه چاپخانه داران، فرید نوروزی از چاپخانه پویش در حوزه تولید کنندگان محصولات چاپی، مهدی علیزاده از چاپخانه غرب کارتن در حوزه صادرکنندگان نمونه، محمد شمس از چاپخانه شمس در حوزه پژوهشگران نمونه، محمد سلطانی از چاپخانه سلطانی هرسین در حوزه نوآوران و بهزاد مرادی از چاپخانه آفتاب در حوزه کارشناسان تجلیل شد.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  سه × 4 =