تولید ایران، ساخت اجنبی/گرانی 20 درصدی فیلم های پلیمری

  گله رئیس اتحادیه چاپخانه داران تهران از گرانی های بی منطق مواد اولیه این صنعت

  0
  58
  فیلم های پلیمری

  کشور ایران یک سرزمین نفت خیز است. کشوری که به داشتن معادن و ذخایر متنوع از دیر باز شهرت داشته و دارد. این مزیت ایران نسبت به کشورهای همسایه همواره نشانگر اهمیت و قدرت آن در منطقه بوده است؛ با و جود این اما کشور ما بیش از آن که تولید کننده کالا باشد به عنوان یک خام فروش بزرگ شناخته می شود، از آن جمله می توان به تولید فیلم های پلیمری اشاره کرد.

  ما در سال های اخیر به یمن جوانان با استعداد و تحصیل کرده شاهد دگرگونی هایی در این وضعیت بوده ایم. برای مثال در صنایع پالایشگاهی کشور جهش های خوبی داشته ایم. یکی از این موفقیت ها تولید ماده pp  است که کاربرد فراوانی در بخش بسته بندی و تولید فیلم های پلیمری  دارد؛ این مهم اما به دلیل سیاست ها و برنامه ریزی ناصحیح به ضرر تولید کنندگان صنعت چاپ تمام شده است! تولیدکننده داخلی ما باید مواد خام را گران تر از رقیب اجنبی خود تهیه کند! اتفاقی که بانی هرج و مرج در بازار شده است.

  احمد ابوالحسنی، رئیس اتحادیه چاپخانه داران تهران ضمن انتقاد از گران شدن  20 درصدی فیلم های پلیمری به خبرنگار چاپ و نشر آنلاین گفت: همان طور که می دانید از فیلم های پلیمری برای تولید بسته بندی های چیپس، پفک و حبوبات استفاده می شود. تولید بسته بندی این کالا ها نیاز به ماده ای پلاستیکی به نام pp دارد. سابقاً این ماده از خارج کشور وارد می شد؛ اما مدتی است که شرکت پتروشیمی توانسته به فناوری ساخت این ماده دست یابد. به تبع این نوآوری انتظار می رفت قیمت های تولید فیلم های پلیمری برای تولید کنندگان داخلی ارزان تر و به صرفه تر شود. این در حالی است که ما در روزهای اخیر شاهد افزایش قیمت ناگهانی فیلم های پلیمری بوده ایم.

  فیلم های پلیمری

  وی در ادامه افزود: چاپخانه ها و تولید کنندگان داخلی که در این حوزه فعال هستند از این روند زیان های زیادی خورده اند چرا که بر اساس نرخ قبلی فیلم های پلیمری به مشتریان خود قیمت داده اند و بهای فیلم ها در بازه زمانی کوتاهی  از  کیلویی 45 هزار تومان به کیلویی 53 هزار تومان افزایش پیدا کرده است. در همین راستا بسیاری از واحد های تولیدی به اتحادیه مراجعه کرده اند و از این افزایش قیمت ناگهانی شکایت داشته اند. تولید کنندگان در همین رابطه اعلام کردند اگر قیمت ها به همین منوال باقی بماند مجبور به تعطیلی شده و دست از کار می کشند.

  فیلم های پلیمری

  رئیس اتحادیه چاپخانه داران تهران همچنین اظهار کرد: کشورهای زیادی مانند ترکیه وجود دارند که صنایع پتروشیمی ندارند. این کشور ماده pp را از ایران تهیه می کند و در کشور خودش فیلم های پلیمری تولید می کند و همان فیلم را با قیمت کمتری از تولیدات داخلی به ایران و سراسر منطقه صادر می کند.وضعیت طوری شده که ترکیه توانسته است بازار این کالا را از دست ایران در بیاورد؛ این در حالی است که به دلیل به وجود آمدن یکسری از رانت ها قیمت های فیلم های پلیمری در کشور ما با افزایش قیمت شدیدی مواجه شده است.

  وی ادامه داد: اداره تعزیرات نیز اجازه هیچگونه افزایش قیمتی به چاپخانه داران نمی دهد و به این ترتیب یا تولید کنندگان از کار باز می مانند و یا با افزایش قیمت فیلم های پلیمری در نهایت بار این مشکل به دوش مصرف کننده نهایی یعنی مردم خواهد افتاد.

  ابوالحسنی بیان داشت: مسئولان باید به ما توضیح دهند که این ماده اولیه به چه دلیلی گران شده است. مقام معظم رهبری از حمایت تولید داخلی به عنوان شعار چند سال اخیر استفاده کرده اند و این در حالی است که عملکرد مسئولان بر عکس این خواسته ی رهبری است.

  فیلم های پلیمریوی اشاره کرد: در همین راستا نیز من به عنوان رئیس اتحادیه به عباس قبادی، معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت و حمید زادبوم معاون وزیر سازمان توسعه و تجارت نامه نوشته ام و در آن خاطر نشان کرده ام که اگر در این مورد اقدامات لازم را انجام ندهیم به زودی شاهد بروز فاجعه خواهیم بود. در پایان نیز درخواست کردم که در صورت عملی نشدن این موضوع و یا زمان بر بودن آن، حداقل تعرفه های ثابت برداشته شوند تا با وارد کردن این کالا حداقل از تعطیلی چاپخانه ها جلوگیری کنیم.

  رئیس اتحادیه چاپخانه داران تهران در پایان ضمن ابراز ناخرسندی از عملکرد مسئولان در خصوص حمایت از تولیدات داخلی اظهار کرد: امروز دستگاه ها و ماشین آلات خوبی در کشور وجود دارد؛ ما با توجه به تمامی مشکلات باز هم قادر بودیم تا سقف 200 هزار تن تولید داشته باشیم و بازارهای کشورهایی همچون ازبکستان، ارمنستان و آذربایجان را در اختیار بگیریم که این میزان در صورت توجه افزایش چشمگیری خواهد یافت. ترکیه در حال حاضر مواد اولیه را از ما میخرد و به کشور خود منتقل می کند؛ سپس فیلم های پلیمری را تولید و با قیمت مناسب عرضه می کند. این کشور در حال حاضر توانسته است عمده بازار منطقه را از دست ایران خارج کند. متأسفانه باید گفت این موضوع تنها به عملکرد نا صحیح دولت مردان ما باز می گردد.

  بیشتر بخوانید: 

  حل مشکلات کارگروه لیبل با یاری اتحادیه چاپخانه‌داران
  رواج بی ‌انگیزگی بین چاپخانه داران استان زنجان
  لزوم واگذاری اختیارت ویژه به اتحادیه چاپخانه‌داران تهران

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  یک + 20 =