سال ۱۴۰۰ و فرصت های صادراتی صنعت چاپ

    0
    56
    کارگران صنایع چاپ

    به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از ایبنا، بابک عابدین، رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ با ارسال یادداشتی  به موضوع فرصت های صادراتی صنعت چاپ در سال ١٤٠٠ با توجه به محدوديت ‌های كرونا پرداخته است. او در این یادداشت به فرصت‌ها و ظرفیت‌های موجود در صنعت چاپ اشاره می‌کند:

    فرصت های صادراتی صنعت چاپ؛ فرصت ها و تهدیدها

    «سال ۱۳۹۹ توأم با شیوع ویروس کووید ۱۹ و قرار گرفتن اقتصاد کشور در شرایطی اضطراری آغاز شد. صنعت چاپ و بسته‌بندی که از سال ۱۳۹۸ با توجه به جنگ اقتصادی علیه کشور با رکود بی‌سابقه‌ای روبه‌رو بود با شیوع بیماری کرونا محکوم تعطیلی بنگاه‌های اقتصادی متعددی شامل رستوران‌ها، فروشگاه‌ها، مراکز خرید، تجمعات فرهنگی و اقتصادی، نمایشگاه‌ها و غیره شد. این وضعیت، چاپخانه‌های کشور؛ به‌خصوص آن‌هایی که در بخش چاپ تجاری فعالیت داشتند را با چالشی جدی مواجه کرد.

     اما همزمان با مشکلات و موانعی که برای چاپخانه‌های تجاری ایجاد شده بود، فرصت‌های جدیدی در زمینه چاپ و بسته‌بندی برای چاپخانه‌های صنعتی در ایران مهیا شد. نیاز به بسته‌بندی برای ارسال کالاهایی که از طریق فضای مجازی و کانال‌های دیجیتال در سطح جامعه ایجاد شده بود، تقاضا برای تولیدات محصولات چاپی بسته‌بندی را چندین برابر کرد.

    همزمان پیدایش استارتاپ‌هایی که فرصت را مغتنم شمرده و به‌عنوان مراجع توزیع کالا سامانه‌های اینترنتی ایجاد و کالا را با سفارش آنلاین و تحویل در محل خریدار در بازار عرضه می‌کردند، موجب رشد تقاضا برای بسته‌بندی‌های چاپی شد. البته این پدیده مختص کشور ما نبود و همه کشورهای همسایه در خاورمیانه، CIS و شمال آفریقا شاهد افزایش تقاضا در بخش تولیدات بسته‌بندی‌های چاپی و خرید غیر حضوری مشتریان در بازار بودند.

    فرصت ‌های صادراتی صنعت چاپفرصت های صادراتی صنعت چاپ و بسته بندی

     سال ۱۳۹۹ در شرایطی به پایان رسید که تغییرات اقتصادی ایجاد شده در سطح کشور و  جامعه بین‌الملل که پیش‌بینی می‌شد در افقی ۲۰ تا ۳۰ سال ایجاد شوند، با سرعت بسیار زیاد طی یک سال شکل گرفته و آن‌طور که به نظر می‌رسد این تغییرات در تجارت جهانی پایدار خواهند ماند. از سوی دیگر، تجارت برخط  و کاهش حضور فیزیکی مشتریان در بازار، تقاضا برای چاپ بسته‌بندی را در سال ۱۴۰۰ افزایش خواهد داد.

    با رویکرد صادرات‌محور در تجارت ایران و تنوع، کیفیت و کمیت تولیدات داخلی، موفقیت‌های حاصل شده در زمینه صادرات غیرنفتی، نیاز تولیدکنندگان صادراتی کشور به بسته‌بندی‌های باکیفیت و استاندارد و افزایش تقاضا در بازارهای هدف، فرصت سرمایه‌گذاری چاپخانه‌داران و تولیدکنندگان بسته‌بندی را برای حضور در بازارهای منطقه و جهان جذاب‌تر می‌کند.

    فرصت ‌های صادراتی صنعت چاپ مسلماً تحقیق و بررسی تقاضا در بازارهای هدف، آشنایی با مقررات و قوانین تجاری ایران و کشور مقصد، کسب دانش از جدیدترین تکنولوژی‌ها و فناوری‌های صنعت چاپ و بسته‌بندی و پیاده‌سازی آن جهت ارتقای کیفیت تولیدات، سرمایه‌گذاری در بازاریابی و بازارسازی برای محصولات چاپی، شناخت از رقبا در بازارهای هدف، مدیریت زنجیره تامین به هنگام دریافت سفارشات صادراتی، استفاده از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، آموزش‌های حین خدمت و مدیریت بهینه تولید و کیفیت می‌‌تواند در موفقیت توسعه صادرات واحدهای چاپ و بسته‌بندی کشور موثر باشد.

    و در پایان امیدوارم در سال ۱۴۰۰ با رفع فشارهای ناجوانمردانه اقتصادی به کشور شاهد شکوفایی سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی در صنایع مولد چاپ و بسته‌بندی باشیم. از پروردگار یکتا برای تمام هم‌وطنان عزیز و همکاران ارجمند سالی همراه با سلامتی، بهروزی، شادی، عشق و موفقیت روزافزون آرزومندم.»

    منبع:ایبنا

     

    ارسال یک پاسخ

    لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
    لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

    پنج × 5 =