بسته بندی ناجی صنعت چاپ استان زنجان

  نگاهی به وضعیت صنعت چاپ استان زنجان

  0
  52
  صنعت چاپ استان زنجان

  کارشناس چاپ استان زنجان معتقد است؛ در حال حاضر حوزه بسته ‌بندی می‌ تواند نجات‌دهنده صنعت چاپ استان زنجان و کشور باشد.

  علی‌رضا منصوری، کارشناس چاپ استان زنجان درباره وضعیت کنونی صنعت چاپ این استان به خبرنگار چاپ و نشر آنلاین گفت: صنعت چاپ در استان زنجان با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌ کند. بیماری کرونا و گران شدن ناگهانی ارز نیز بر این مشکلات دامن زده است. همان‌طور که می‌دانید صنعت چاپ به دو بخش تقسیم می ‌شود. یک قسمت مربوط به نشر است، نشر کتاب و مجله، بروشور و بخش دیگر نیز مربوط به حوزه بسته ‌بندی است. در حال حاضر حوزه بسته ‌بندی است که می‌ تواند نجات‌دهنده صنعت چاپ استان زنجان و کشور باشد.

  منصوری در ادامه درباره مشکلات صنعت چاپ استان زنجان بیان داشت: یکی از مشکلات دیگر ما در استان زنجان کمبود نقدینگی برای تهیه تسهیلات جدید و به‌روز است. اکثر چاپخانه‌های استان از ماشین‌های قدیمی و مستهلک استفاده می ‌کنند و به دلیل مشکلات مالی قادر به تعویض دستگاه‌ های مجموعه خود نیستند. گرانی ارز باعث شده تا قیمت‌ های تمام شده برای خرید یک ماشین چاپ جدید و به‌روز به‌طور غیرقابل‌باوری گران تمام شود؛ در نتیجه چاپخانه‌ داران یا با امکانات ناقص خود به کار ادامه می ‌دهند و یا ماشین ‌های چاپ دسته دوم خریداری می‌ کنند که دردی از آن‌ها دوا نمی ‌کند.

  منصوری در ادامه اظهار کرد: چاپخانه‌داران معتقدند اگر بتوانیم تسهیلاتی همچون وام‌ هایی با درصد پایین (3 الی 4 درصدی) برایشان در نظر بگیریم می‌ توانند دوباره نفسی تازه کنند و سراپا بایستند. ما هم سعی داریم در این خصوص مذاکراتی با مسئولان مربوط داشته باشیم.

  وی در پایان افزود: با وجود رکود اقتصادی که در سراسر کشور به وجود آمده است نمی ‌توانم آینده چندان جالبی برای صنعت چاپ استان زنجان پیش‌بینی کنم.

  بیشتر بخوانید:

  کاهش چشمگیر فعالیت چاپخانه ‌ها در زنجان در دوران کرونا

  نهمین جشنواره صنعت چاپ استان زنجان برگزار شد

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  پنج + یازده =