ثبت نام در سامانه تحفه و ارائه تسهیلات به ناشران و فعالان فرهنگی

  0
  136
  سامانه تحفه

  درحالی که ۱۶۰ ناشر موفق به ثبت نام دریافت تسهیلات وزارت فرهنگ و ارشاد شده‌اند. برخی دیگر در ارائه طرح‌ خود برای دریافت این تسهیلات در سامانه تحفه  سردرگم هستند.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از تسنیم،‌ سال 1399 سال بسیار متفاوتی برای نشر ایران است، از تعطیلی نمایشگاه کتاب تهران تا کمبود بودجه‌های دولتی برای حمایت و تخصیص یارانه به ناشران. از تعطیلی کتابفروشی‌ها در بحران کرونا تا گرانی‌های افسار گسیخته‌ای که قدرت خرید کتاب را از مردم گرفت.

  این جریان که تاکنون نیز ادامه‌دار بوده است، بدنه نحیف نشر ایران را در چنین شرایطی در موقعیت بسیار خطیری برای ادامه حیات خود در این سال قرار داده است.

  در این موقعیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با انجام اموری مانند افزایش سهم خرید در هیئت خرید کتاب که البته درباره آن کماکان ابهاماتی وجود دارد و نیز برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب که طی ماه‌های آینده قرار است برگزار شود و البته هنوز جزئیات آن اعلام نشده است و تلاش برای تداوم ورود کاغذ یارانه‌ای به کشور به کمک ناشران آمده است.

  در تازه‌ترین اتفاق نیز سامانه تحفه در قالب طرحی با همین عنوان درصدد ارائه وام به ناشران و فعالان فرهنگی برای کمک به تداوم فعالیت‌های کاری آنهاست. در همین راستا این سامانه طی هفته‌های گذشته از ناشران خواسته تا با ثبت طرح‌ های خود را برای سنجش و دریافت وام ارسال کنند. این حمایت مالی که ارقام قابل توجهی را نیز شامل می‌شود تازه‌ترین اقدام حمایتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این زمینه محسوب می‌شود. اما برخی ناشران نیز در مراجعه به این سامانه با مشکلاتی روبرو بوده‌اند که مهمترین آن این بوده که ناشران در ارائه طرح‌ های خود برای دریافت این تسهیلات سردرگم هستند.

  ارائه تسهیلات توسط سامانه تحفه

  علیرضا اسماعیلی، مشاور معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره این تسهیلات و سردرگمی ناشران گفت: تسهیلات تحفه با همکاری صندوق کارآفرینی امید در اختیار اصحاب فرهنگ قرار می‌گیرد،‌ در مرحله نخست،‌ ناشران از این تسهیلات بهره‌مند خواهند شد و در مراحل دیگر سایر فعالان حوزه نشر و فرهنگ.

  وی با اشاره به مشکلاتی که ناشران در چند روز گذشته در زمینه ثبت‌نام برای دریافت این تسهیلات داشته‌اند،‌ گفت:‌ این مشکلات اکنون برطرف شده است اتحادیه ناشران و کتابفروشان نیز در تماسی که با ما داشتند به این مشکلات اشاره کردند که ما توضیحات لازم را مطرح کردیم. ناشران با مراجعه به سایت تحفه باید فرم درخواست تسهیلات را پر کنند و اطلاعات خود را بارگذاری کنند.

   اسماعیلی تصریح کرد: به عبارت دیگر ناشران برای بهره‌‌مندی از این تسهیلات باید با مراجعه به سامانه تحفه (سامانه ثبت درخواست تسهیلات حمایتی فعالان و صاحبان کسب و کارهای فرهنگی، هنری و رسانه‌ای) ثبت نام کنند  و توضیح دهند که وام را برای چه منظوری قرار است مصرف کنند.

  وی افزود:‌ کف این تسهیلات مبلغ 100 میلیون تومان و سقف آن 250 میلیون در نظر گرفته شده است،‌ بازپرداخت این تسهیلات با نرخ 4 درصد است که فرصت بسیار مناسبی برای ناشران به شمار می‌رود. هم‌چنین بازپرداخت تسهیلات با یک خواب 6 ماهه  و پرداخت 5 ساله همراه است.

  وی در پاسخ به اینکه در فراخوان اولیه مطرح شده بود که ناشران باید طرح مورد نظر خود را ارائه کنند تا بتوانند از تسهیلات بهره ببرند‌، این طرح چیست؟ گفت:‌ ناشران باید اعلام کنند که این تسهیلات را برای چه منظوری می‌خواهند استفاده کنند،‌ مثلا کتاب‌های در دست انتشار و در دست ترجمه و تالیف خود را مطرح کنند.

  مشاور معاونت فرهنگی ارشاد با بیان این مطلب که تاکنون 150 تا 160 ناشر برای دریافت این تسهیلات در سامانه تحفه ثبت نام کرده‌اند، ادامه داد:‌ در گام دوم کتابفروشان و چاپخانه‌داران از این تسهیلات بهره‌مند خواهند شد.

   وی در پایان مبلغ این تسهیلات را 40 میلیارد تومان عنوان کرد.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  سیزده − 2 =