چاپ کتاب ها در پایتخت

  0
  68
  چاپ کتاب ها

   صاحبان قلم در استان به‌دلیل جایگاه خاصی که برخی از ناشران شناخته شده در کشور دارند، چاپ کتاب ها در پایتخت را یک پرستیژ و جایگاه برای خود تلقی می‌کنند.

  به گزارشآنلاین به نقل از خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در کرمانشاه، حال ناخوش صنعت چاپ و نشر در استان کرمانشاه با ورود ویروس کرونا دوچندان شده است. چندین عامل در رکود و ورشکستگی انتشاراتی‌های استان نقش دارند؛ علاوه بر سهم بالای ویروس کرونا، بخشی از این معضلات مربوط به مخاطبان، بخش دیگر ازسوی موسسات و سهم دیگر به نویسندگان و صاحبان آثار برمی‌گردد که در مورد اخیر، کمبود و یا نبود حمایت‌های انگیزشی نقش بسزایی دارد.

  از پایین بودن سرانه مطالعه و کم‌رغبتی کرمانشاهیان به مطالعه گرفته تا گرانی کاغذ، افزایش بی‌رویه و بدون قاعده‌ی مجوزهای نشر و بی بهره ماندن ناشران از آموزش‌های فنی، بیمه نبودن شاغلین در انتشاراتی‌ها، اجاره‌بها و تصور غلط برخی از صاحبان آثار برای چاپ کتاب ها در پایتخت، تنها بخشی از مشکلاتی است که به انتشاراتی‌های استان ضربه وارد کرده و به آنها آسیب رسانده است.چاپ کتاب ها

  مطابق آمارهای رسمی، هم‌اکنون 72 ناشر در استان کرمانشاه فعالیت دارند که 67 انتشاراتی نفر در شهر کرمانشاه و 5 انتشاراتی هم در سایر شهرستان‌های استان فعالیت می‌کنند که مع‌الاسف تنها تعداد محدودی از این ناشران تلاش کرده‌اند با در نظر گرفتن برنامه‌ای مدون و بالا بردن ارتباط با صاحبان آثار، خود را فعال نگه دارند.

  تنها اخذ پروانه نشر کافی نیست

  انتشارات «طاق بستان» یکی از مراکز انتشاراتی کرمانشاه است که همچنان در روزهای کرونایی به فعالیت خود ادامه می‌دهد و با رعایت موازین بهداشتی به ارائه خدمات به مراجعین خود می پردازد. ضمن اینکه کارکنان این موسسه انتشاراتی طبق ضوابط کرونایی به خدمت فرهنگی مشغول هستند.چاپ کتاب ها

  مدیر این موسسه انتشاراتی به خبرنگار ایبنا گفت: متاسفانه یک‌سری عوامل که همواره در صنعت چاپ‌ و نشر موثر بوده است، به مقتضای زمان دستخوش مشکلاتی می‌شود که ازجمله آنها می‌توان به عدم حمایت انگیزشی در بین ناشران استان و نبود انسجام صنفی در بین آنها اشاره کرد.

  «محمود لعل‌آبادی» ادامه داد: عدم آشنایی کامل عده‌ای نسبت به صنعت نشر و نداشتن امکانات لازم در خصوص ارائه خدمات مطلوب فرهنگی به قشر مخاطب کتاب، از دیگر معضلات ما در این حوزه است.

  وی معتقد است: این افراد بدون گذراندن هر گونه آموزش فنی، موفق به اخذ پروانه نشر می‌شوند و تکثر انتشارتی‌ها بدون داشتن صنف و دریافت شیوه نامه‌ها  به این صنعت لطمه زده و اهل قلم را دچار سردرگمی کرده است.

  نبود فروشگاه‌های فرهنگی در استان

  وی خلاء دیگر را نبود فروشگاه‌های ویژه تولیدات فرهنگی در استان عنوان کرد و گفت: یکی از دلایلی که کتاب‌های آماده‌ی چاپِ نویسندگان استان، به خارج از استان برده می‌شود، احساس کیفیت در چاپ و تا حدودی ارزان انگاشتن هزینه‌ها است که این تصورِ درستی نیست و حتی موجب سردرگمی می‌شود.

  لعل‌آبادی افزود: متاسفانه سرانه مطالعه در کشور به‌ویژه کرمانشاه چنگی به دل نمی‌زند. حالا کرونا هم مزیت بر علت شده و این خادمین نشر و چاپ کتاب ها صرف‌نظر از تعداد بالایی از آنها که غیرفعال هستند، تعداد کمی در عرصه چاپ و نشر باقی مانده‌اند که به هر قیمتی انگیزه خود را در راستای اهداف فرهنگی حفظ کرده‌اند و آثاری از  آنها چاپ و مخاطب از این آثار بهره‌مند می‌شود.

  مدیر انتشارات طاق بستان اضافه کرد: همت دستگاهای اجرایی فرهنگی در موضوع این صنعت می‌تواند اثرگذار باشد که پرداخت تسهیلات و حمایت مالی از جمله این حمایت‌ها برای چاپ کتاب ها  می‌تواند باشد.

  لعل‌آبادی گفت: تسهیلاتی در زمینه بیکاری و رکود متاثر از شیوع ویروس کرونا، ازسوی دولت اختصاص داده شد و مساعدت‌هایی هم اعلام شد اما بانک‌ها کاری به این مسائل ندارند و درواقع آنها کار خودشان را انجام دادند؛ چنانچه خودِ بنده برای دریافت وام از یکی از شعبات بانک‌های استان، رفت‌وآمدهای زیادی انجام دادم و درنهایت هم به من اعلام شد که فاقد شرایط دریافت وام هستم.

  بیشتر بخوانید:

  خروج نمایشگاه کتاب آمریکا از چرخه نشر

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  شانزده + پنج =