گرانی کاغذ، کاهش آمار چاپ کتاب و افزایش قیمت آن

  گفت و گو با محمدحسین مرتضوی، رئیس اتحادیه فروشندگان کتاب یزد

  0
  41
  ناشران

  رئیس اتحادیه فروشندگان کتاب یزد گفت: افزایش قیمت کتاب ناشی از افزایش نرخ کاغذ و کاهش آمار چاپ کتاب بوده که این موضوع باعث کاهش تقاضا برای این کالای فرهنگی شده است.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین؛ محمدحسین مرتضوی، رئیس اتحادیه فروشندگان کتاب یزد در گفت ‌و گو با بازار افزایش قیمت کاغذ را عامل اصلی افزایش نرخ کتاب دانست و گفت: در داخل کشور به دلیل نبود درخت مناسب، امکان تولید کاغذ وجود ندارد و در ایران تنها کاغذ پارس تولید می‌ شود که از لحاظ رنگ ضعیف بوده و برای چاپ کتاب مناسب نیست.

  کاهش آمار چاپ کتاب در سال‌ های اخیر

  وی با اشاره به کاهش آمار چاپ کتاب در سال‌ های اخیر، افزود: ناشران با وجود نارضایتی از شرایط می ‌کوشند تا با افزایش قیمت کتاب‌ های موجود کسری چاپ کتاب را جبران کنند لذا از سوی دیگر فروش برخی از کتاب ‌ها انحصاری شده و گاهی اساتید دانشگاه کتابی را به عنوان منبع درسی معرفی می ‌کنند که خود ناشر یا نویسنده آن کتاب هستند و این امر سبب کاهش آمار چاپ کتاب و فروش سایر کتاب ‌ها می‌ شود.

  رئیس اتحادیه فروشندگان کتاب اظهار کرد: همچنین برخی از کتاب ‌ها مانند کتاب ‌های عمومی در فضای مجازی انتشار یافته و به راحتی در دسترس همگان قرار می‌ گیرند؛ این امر نیز مزید بر علت شده تا نسل موبایل به دست امکان استفاده راحت ‌تری از کتاب داشته و آمار فروش کتاب چاپی کمتر و بازار فروش ناشران کسادتر شود.

  گفتنی است در حال حاضر در استان یزد حدود ۲۰ کتابفروشی فقط در زمینه فروش کتاب‌ های درسی و غیردرسی مشغول به کار هستند. این واحدها در طول سال گذشته به دلیل افزایش قیمت کتاب و نیز فروش کتاب های درسی از سوی مدارس با مشکلات اقتصادی بسیاری مواجه شده اند.

  بیشتر بخوانید: اعطای تسهیلات کرونایی با رویکرد «بنگاه‌محور»

  لازم به ذکر است، به آن دسته از واحدهای فروش کتاب که کارگر بیمه‌ای داشته و یا مشکلات اقتصادی حادتری داشتند از سوی صنف تسهیلاتی در اختیارشان قرار گرفته است، اما هیچگونه حمایتی از سوی مسئولان استانی برای حمایت از این واحدها در پایتخت کتاب ایران صورت نمی گیرد.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  6 + نوزده =