حس امنیت روانی ناشران با توزیع کاغذ دولتی

  گفت و گو با محمد توکل‌صدیق، مدیر انتشارات صابرین

  0
  45
  توزیع کاغذ دولتی

  مدیر انتشارات صابرین گفت: توزیع کاغذ دولتی به ناشران امید می ‌دهد تا بتوانند به کار خود ادامه دهند همچنین احساس امنیت روانی نسبت به آینده به آن‌ها می‌دهد که بدانند در شرایط تحریم و بحرا‌ن‌‌های اقتصادی دولت از آن‌ها حمایت می‌کند.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از ایبنا؛ محمد توکل‌صدیق، مدیر انتشارات صابرین با بیان اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تامین کاغذ، برای ناشران عملکرد قابل‌توجهی داشته‌است، عنوان کرد:‌ یکی از دغدغه‌ جدی ناشران برای تولید کتاب، کاغذ بود که طی یکی‌ دو سال اخیر با تدابیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بخش زیادی از این دغدغه ‌ها با توزیع کاغذ دولتی رفع شده ‌است.

  وی افزود: اکنون قیمت کاغذ در بازار آزاد، حدود دو تا سه برابر قیمت کاغذی است که از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ناشران توزیع می‌شود اما تخفیفی که به ناشر داده می‌شود افزایش قیمت کتاب را محدود کرده و کنترل می‌کند.

  توکل‌صدیق با اشاره به آثار توزیع کاغذ دولتی به ناشران توضیح داد: مهم‌تر از بُعد اقتصادی توزیع کاغذ یارانه‌ای احساس امنیتی است که به ناشر نسبت به آینده و کارشان می‌دهد، ناشر وقتی می‌داند که دولت، در شرایط تحریم و بحران‌های اقتصادی حضور دارد و کاغذ مورد نیاز اهالی نشر را تامین می‌کند،احساس  امنیت شغلی احساس می‌شود که تاثیر روانی آن از تاثیر اقتصادی در نشر بیشتر است.

  وی افزود: این اقدامات، ناشران را به ادامه کار، دلگرم می‌کند و اطمینان پیدا می‌کنیم که برای چاپ کتاب، کاغذ مورد نیاز خود را داریم. کاغذ یکی از اقلام مهم تولید کتاب است و اگر قرار باشد تامین نشود و بخواهیم به‌صورت آزاد خریداری کنیم و بهای آن به دست تجاری بیفتد که جز کسب سود، به چیز دیگری فکر نمی‌کنند ناشران برای ادامه مسیر، دچار نگرانی می‌شوند.

  بیشتر بخوانید:

  کنترل بازار کاغذ با توزیع کاغذ دولتی

  کاهش هزینه های تولید کتاب با توزیع کاغذ دولتی

  توکل‌صدیق با بیان اینکه توزیع کاغذ دولتی به ناشران امید می‌دهد که بتوانند به کار خود ادامه دهند، گفت: در این میان نکته‌ای که وجود دارد این است که بهتر است یکسری اقلام مورد نیاز ناشران تخصصی هم تامین شود؛ به عنوان مثال ما مقوای گلاسه برای جلد کتاب‌ها نیاز داریم به خصوص در حوزه کتاب کودک و اغلب مجبور هستیم به صورت آزاد این مقواها را تامین کنیم.

  وی با توضیح در این زمینه عنوان کرد: در حوزه کتاب‌های کودک که تعداد صفحات کتاب کمتر است و سهم جلد در تعیین قیمت کتاب نسبت به کتاب بزرگسال بیشتر است، یارانه کمتر به ناشر کودک تعلق می‌گیرد چون باید علاوه بر مقوا کاغذ گلاسه را نیز از بازار تهیه کند.

  به گفته توکل، کاغذ تحریر ۱۰۰ گرمی به اندازه کافی تامین نمی‌شود و همین موضوع در روند تولید ما اخلال ایجاد می‌کند. به عنوان مثال ما مجموعه‌هایی داریم که با کتاب ۱۰۰ گرمی چاپ کردیم اما چون این کاغذ دیگر موجود نیست و تفاوت آن در بازار آزاد چند برابر است مجبوریم قیمت سنگینی پرداخت کنیم که این نوسانات در عرضه کاغذ که گاهی برخی اقلام وارد می‌شود و گاهی وارد نمی‌شود یا به صورت مرتب و مستمر وارد نمی‌شود برای مشکل‌ساز است.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  2 + 4 =