مدیر نشر شهید کاظمی: چاپ کتاب به معنای فروش عالی نیست

  0
  73
  تعیین قیمت برای چاپخانه ها

  حمید خلیلی، مدیر نشر شهید کاظمی، با اشاره به مشکلاتی که کرونا برای نشر ایجاد کرده گفت: ما نمی ‌توانیم کار خود را متوقف کنیم، اگر وقفه ‌ای در کار پیش بیاید باید تعطیل کنیم؛ چاپ کتاب به این معنا نیست که فروش خیلی عالی شده است.

  نشر شهید کاظمیبه گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از ایسکانیوز، نشر شهید کاظمی از جمله ناشران فعالی است که در سالیان گذشته موفق به انتشار بیش از سیصد جلد کتاب شده است. هم‌چنین این انتشارات دو سال متوالی در سال‌های 95 و 96 به‌عنوان ناشر برگزیده سال انتخاب شده است.

  نشر شهید کاظمی در شرایط شیوع بیماری کرونا هم‌چنان فعال بوده و به انتشار کتب جدید و چاپ مجدد کتب گذشته خود پرداخته و از ابتدای سال جدید تاکنون بیست و پنج جلد کتاب منتشر کرده است. «عملیات نفوذ»، «حاج احمد»، «قمار»، «من هیچ‌کاره بودم»، «زندگی زیر پرچم داعش» و … از جمله کتاب‌هایی هستند که اخیرا این انتشارات روانه بازار کتاب کرده است.

  حمید خلیلی مدیر نشر شهید کاظمی در خصوص مشکلاتی که با شدت گرفتن بیماری کرونا و تعطیلی کتاب‌فروشی‌ها گریبان‌گیر این انتشارات شده است گفت: سبد خرید کتاب‌های انتشارات بسیار افت کرده و پایین آمده. فروشگاه تعطیل شد و ما به فروش اینترنتی روی آوردیم که آن هم در مقایسه با فروش حضوری آمار ناچیز و کمی بوده و به پای فروش حضوری نمی‌رسد.

  برای ناشر، نمایشگاه کتاب تهران فرصتی بوده که با آن عظمت حذف شده است.علاوه بر این، فروش کتاب در ایام راهیان نور هم داشتیم که آن را هم از دست دادیم، حتی طرح‌های تشویقی و طرح‌های تخفیفی خانه کتاب هم نتوانست ضرری که از حذف نمایشگاه و تعطیلی کتاب‌فروشی‌ها متحمل شدیم را جبران کند.

  خلیلی با توجه به اینکه از جمله ناشران فعال از زمان شیوع کرونا تا به حال بوده گفت: یک‌سری از کتاب‌هایی که چاپ کردیم تبلیغاتی بوده، یک‌سری هم چاپ دوم به سفارش مشتری بوده یعنی اگر در شرایط کرونا هم نبودیم سفارش داشتیم و این کتاب‌ها را چاپ می‌کردیم. مثلا کتاب پر‌فروشی بوده که روال چاپ خود را طی کرده، البته همین کتاب پرفروش هم مثل گذشته فروش نداشته است.

  مدیر نشر شهید کاظمی افزود: ما نمی‌توانیم کار خود را متوقف کنیم، اگر وقفه‌ای در کار پیش بیاید باید تعطیل کنیم؛ چاپ کتاب به این معنا نیست که فروش خیلی عالی شده است. از شیوه‌هایی که در این ایام به‌کار گرفتیم این بود که تبلیغات خود را نسبت به قبل قوی‌تر کردیم. هم‌‌چنین شرایط فروش ویژه در نظر گرفتیم که مخاطب ترغیب به خرید شود. سایت انتشارات را ارتقا دادیم که سفارشات راحت و بی‌دردسر انجام شود.

  وی به مشکلات زیاد ناشی از تعطیلی نمایشگاه بر اثر بیماری کرونا اشاره کرد و گفت: برای حل این خلا به مشکل خوردیم و در رفع همین مشکل هم مانده‌ایم. باید این مشکلاتی که در حال حاضر داریم را کمی رفع و رجوع کنیم، نفسی تازه کنیم و به فکر مشکلات بعدی مانند کرونا باشیم.

  سیصد میلیون چک برگشتی دارم

  مدیر نشر شهید کاظمی به همکاری ضعیف وزارت ارشاد در ارائه تسهیلات به ناشران برای جبران ضرر ناشی از تعطیلی کرونا اشاره کرد و افزود: حرف ثابت و متقنی مبنی بر ارائه تسهیلات از ارشاد ندیدم. تنها کمکی که ارشاد داشته همین طرح بهارانه کتاب بود که برگزار شد. طرح خوبی بود ولی آن هم درصد کمی از مشکلات ما را رفع کرد. اگر ما فردا تبلیغات را جمع کنیم دیگر نمی‌توانیم سرپا شویم. ارشاد باید بودجه‌ای که برای نمایشگاه در نظر گرفته بود و برگزار نشد را برای حل مشکلات ناشران استفاده کند. مثلا یارانه کاغذی در نظر بگیرند یا طرح‌های بهارانه و تابستانه را با قابلیت‌های سود بیشتر برای ناشران برگزار کنند.

  وی اضافه کرد: متاسفانه ارشاد خیلی کند حرکت می‌کند. من فکر می‌کنم اگر کاری هم کنند نوشدارو بعد از مرگ سهراب می‌شود. یعنی بسیاری از ناشران به زمین بخورند و جمع کنند آخر تسهیلات ارائه کنند که در این حالت اصلا به دردی نمی‌خورد. در حال حاضر ما چند ماه است نه حقوق به کارمندان دادیم و نه هزینه بیمه را پرداخت کردیم.

  مدیر نشر شهید کاظمی ادامه داد: کتابی چاپ کردیم که قرار بود ارشاد آن را از ما خریداری کند اما نخرید و چک‌های آن هم برگشت خورده، همین الان که درحال مصاحبه با شما هستم دویست_سیصد میلیون چک برگشتی دارم. چند نفر شکایت کردند و مدام زنگ می‌زنند برای وصول طلب‌شان، ما در این شرایط داریم کار می‌کنیم. مسئولان ارشاد می‌گویند ما برنامه‌هایی داریم ولی خبری نیست. پول نمایشگاه نقد در دست شما هست برای همان می‌توانید برنامه‌ریزی کنید و به دست ناشران برسانید.

  خلیلی به تازه‌های نشر شهید کاظمی اشاره کرد و افزود: در حال حاضر بیست_سی کتاب جدید در صف چاپ داریم که نمی‌توانیم چاپ کنیم. مجبوریم بیست_سی نسخه دیجیتال بزنیم. از طرفی هم زیر فشار نویسنده‌ها هستیم که بعد از چند سال زحمت برای نگارش کتاب، منتشر چاپ کتاب‌شان هستند اما پول برای چاپ کتاب نداریم. البته ما به هر سختی و دردسری هست باید کتاب چاپ کنیم. چون اگر کار را متوقف کنیم دیگر به کل متوقف شدیم. ولی درکل حساب‌شده و محدود در حال انجام کارها هستیم.

  بیشتر بخوانید: پنجره صدور مجوز چاپ و نشر کتاب چه کرده؟

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  سه × دو =