شرکت صنعت و تجارت گستر اطلس ایرانیان/ تجارت سالم در محیطی سبز

گفت‌وگو با مدیرعامل و مدیران شرکت صنعت و تجارت گستر اطلس ایرانیان (نماینده انحصاری فروش کاغذ سنگ در ایران)

0
103
شرکت صنعت و تجارت گستر اطلس ایرانیان

«شرکت صنعت و تجارت گستر اطلس ایرانیان» با هدف ورود به بازارهای خاص محصولات دوستدار محیط زیست و با رویکرد ایجاد بستری مطمئن برای تأمین کالاهای استراتژیک کشور عزیزمان پا به عرصه تجارت نهاده است.

این شرکت با اتکا به ارتباطات مؤثر تجاری در حوزه بین‌الملل به‌واسطه دفاتر منطقه ای در کشورهای حوزه خلیج فارس، ترکیه و استرالیا با رویکرد فرهنگ‌سازی حفظ محیط زیست و استفاده از قابلیت های خود در تأمین محصولات روز آمد دنیا، اقدام به کادرسازی از نیروهای جوان و مستعد و کارآفرین ملی کشور نموده است تا بتواند شعار «تجارت سالم در محیطی سبز» را به‌عنوان هدف نهایی خود جامه عمل بپوشاند.

از این رو این شرکت در سال 2014 در جهت افزایش تقاضا برای مسئولیت پذیری در حفظ محیط زیست که نتیجه آن وارد شدن به یک فضای صنعتی دوستدار محیط زیست می باشد اقدام به واردات «کاغذ سنگ (Stone Paper)» به‌عنوان جایگزینی مناسب برای کاغذهای PP و PE و PVC نموده است. تاکنون قریب به دو سال می باشد که این محصول با رویکرد فرهنگ‌سازی در حوزه صنعت سبز پا به عرصه تجارت کاغذ ایران نهاده است و توانسته گام‌های مؤثری در این ارتباط بردارد.

با علی سلطانی، مدیرعامل شرکت صنعت و تجارت گستر اطلس ایرانیان، مهندس محمودرضا جلالی، مدیرعامل شرکت کار نیک کنترل که سازنده ماشین‌آلات چاپ و بسته بندی است و عضو شورای فنی شرکت اطلس ایرانیان و دکتر علی واهب نیا (مدیر سازمان فروش شرکت صنعت و تجارت گستر اطلس ایرانیان) گفت‌وگوی مستقلی انجام شده است که به ترتیب به نظرتان می رسد.

 

گفت‌وگو با علی سلطانی (مدیرعامل)

جناب آقای سلطانی، این روزها اخبار متفاوتی از «کاغذ سنگ» در صنعت چاپ خاصه بازار کاغذ مطرح می‌شود. به‌طور دقیق بفرمایید «کاغذ سنگ» چیست؟

اگر روزگاری انسان های غارنشین و کهن بر روی سنگ ها نوشته هایی را می نگاشتند، اینک از همان سنگ ها، کاغذی نرم و مقاوم تولید می شود که می‌توان این صنعت را شروع عصر جدیدی در صنعت چاپ دانست. برای اولین بار کشور تایوان به‌صورت حرفه ای ساخت «کاغذ سنگ» را در دهه 1990 میلادی آغاز کردند.

فرآیند تولید «کاغذ سنگ» در ابتدا توسط یک شرکت تایوانی بنام «لانگ منگ تک» Lung Meng Tech Co. توسعه پیدا کرد. به نحوی که تاکنون در بیش از 40 کشور دنیا بر اساس الزامات محیط زیستی ثبت اختراع شده که با نام های مختلف تجاری به بازار عرضه می گردد. مدارک و مستندات اخذشده از SGS نشان می دهد که این محصول تولید شده از نقطه نظر استاندارهای FDA برای مصارف انسانی بلااشکال است. بر اساس همان گواهی ها در حال حاضر گواهی سازمان استاندارد ایران نیز برای این محصول صادر شده است که اجازه ترخیص و نهایتاً توزیع در داخل کشور داده شده است.

در بعضی از خبرها داشتیم که وجود کربنات کلسیم و یا سنگ آهک در تولید «کاغذ سنگ» برای محیط زیست مضر است. در این باره توضیحاتی دارید؟

اشکالات وارده به وجود کربنات کلسیم و یا سنگ آهک در تولید «کاغذ سنگ» به‌عنوان یک ماده زیست محیطی به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست، چراکه طی مطالعات صورت گرفته توسط دانشمندان در حال حاضر استفاده از محصولات کربنات کلسیم بهترین و موثرترین تله برای به دام انداختن گاز کربنیک و اکسید گوگرد است. این دو گاز اخیراً منشأ گرمایش عمومی جهان و بروز خشک‌سالی و حدوث سیلاب های وحشتناک در جهان شده‌اند.

این ماده معدنی (کربنات کلسیم) با جذب گازهای گلخانه ای، خصوصاً جذب گاز کربنیک و گاز اکسید گوگرد و تبدیل آن در اقیانوس ها در خدمت محیط زیست بوده و مفید حال همه جانداران است. سررشته مشترک و رایج این رویدادها کربنات کلسیم بوده که به وفور در طبیعت یافت می‌شود.

از طرفی «کاغذ سنگ» به هنگام سوختن در مقایسه با سایر کاغذها، دی اکسید کربن (CO2) بسیار کمتری تولید می‌نماید. بازگشت سریع «کاغذ سنگ» به طبیعت از خصوصیات جالب توجه آن است. اگر شما «کاغذ سنگ» را آتش بزنید خاکستر بجای مانده آهک خواهد بود که نشانگر بازگشت پذیری به طبیعت است. «کاغذ سنگ» برای تجزیه شدن به‌صورت طبیعی حداکثر به یک تا سه سال زمان نیاز دارد؛ یعنی اگر بین یک تا سه سال در طبیعت باشد اثری از آن باقی نمی ماند و به‌صورت بازیافت صنعتی نیز سریعاً با استفاده از تابش نور لامپ‌های مربوطه تجزیه می‌گردد. حال اگر این کاغذ از پلاستیک ساخته شده بود 800 تا 900 سال در طبیعت باقی مِهم‌اند.

هدف ما آگاهی سازی عمومی از یک صنعت جایگزین که منجر به هدایت نسل جدید به یک محیط زیست سالم و تجدیدپذیر است. به دنبال این هدف، مشاهده می‌کنیم که کاغذ و فرآیند تولید آن به سمت از بین بردن جنگل‌ها و محیط زیست و آسیب رسانی به سیاره ما در حرکت است.

بنابراین فرآیند تولید کاغذ سنگ متفاوت از فرآیند تولید کاغذ چوب با توجه به استفاده از مواد معدنی آسیاب شده و اضافه کردن مقدار کمی از یک رزین غیرسمی با عنوان چسب برای پودر مواد معدنی صورت می‌گیرد و در نتیجه در تهیه یک تن کاغذ سنگ هیچ درختی قطع نشده (جلوگیری از قطع 20 اصله درخت) و یا هیچ آبی مصرف و آلوده نشده (معادل 7480 گالن یا 59272 لیتر آب صرفه جویی) و هیچ گاز مضری (معادل 05 / 107 کیلوگرم گازهای گلخانه ای) وارد هوا نمیگردد. همچنین در تولید هر تن کاغذ سنگ معادل BTU 6/000/000 کاهش انرژی را خواهیم داشت.

شرکت صنعت و تجارت گستر اطلس ایرانیان

در خصوص چشم‌انداز جهانی استفاده از «کاغذ سنگ» و همچنین سهم این کاغذ در بازار جهانی توضیحاتی ارائه بفرمایید.

در این ارتباط گزارش های اقتصادی از رشد بهره‌وری از «کاغذ سنگ» در بازارهای جهانی خبر می‌دهند که این هم به خاطر رغبت مردم به دلایلی ازجمله مزایای محیط زیستی و آگاهی عمومی از قطع درختان و جنگل زدایی و همچنین اهمیت استراتژیک حفظ منابع آبی است.

کاربردهای فزاینده «کاغذ سنگ» در صنایع بسته‌بندی، لیبل و چاپ در آمریکا تا سال 2024 تا مرز 4 میلیارد دلار برآورد شده است. همچنین پیش‌بینی شده است که تا سال 2022 به دلیل افزایش تقاضا در بخش‌های کلیدی مانند بسته‌بندی، برچسب‌گذاری، کاغذهای چسبنده، بازار جهانی «کاغذ سنگ» به 88 / 22 میلیارد دلار برسد.

این مطالعات توسط موسسه ” Grand View Research ” انجام پذیرفته و بازار مناسبی را برای یک دهه آینده پیش‌بینی کرده است. از طرفی افزایش سرمایه‌گذاری برای توسعه فناوری پیشرفته و استفاده از کربنات کلسیم و مواد مشابه محرک اصلی و مشوق «کاغذ سنگ» در جهان است.

همچنین افزایش نگرانی‌های مرتبط با جنگل زدایی با ترویج بهره‌وری از روش‌های جایگزین در چاپ گره خورده است. افزایش تقاضا برای محصول جدید در صنعت چاپ محدود به کشورهای توسعه‌یافته نبوده و برخی از کشورهای آفریقایی و آسیایی نیز وارد این جرگه شده‌اند. چاپ کتاب و نوت بوک ها در کمپانی‌های مشهور جهان با استفاده از «کاغذ سنگ» نیز افزایش یافته و انتشاراتی مانند آکسفورد، استون فایبر، شرکت ایتالیایی اگامی و… از پیشگامان بهره‌گیری از این محصول هستند.

در آخر لازم است توضیح کوتاهی در ارتباط با استفاده از این کاغذ در بیرون از مرزهای کشور ایران توضیحاتی ارائه کنم. اصولاً برای آنکه کالایی در آمریکای شمالی اجازه توزیع بگیرد، باید استاندارهای FDA را رعایت کند. این کالا که در حال حاضر در مقیاس زیادی در این منطقه توزیع و مورد مصرف قرار گرفته حتماً پیوست زیست محیطی آن دریافت شده است.

به نحوی که نگرانی برخی از دوستان در صنعت چاپ قبلاً در یک سطح بسیار کلان علمی بررسی شده و کدهای مربوطه برای استفاده از این محصول صادر شده است. نتیجتاً برای این محصول فرآیندهای تست‌های محیط زیستی طی شده و در مقابل استانداردهای محیط زیستی آمریکای شمالی که بالاترین حد در جهان است را داشته و ازقضا در کشور ما هم رعایت می‌شود اخذشده است.

نتیجتاً با استحضار دوستان می‌رسانم سازمان معظمی همچون FDA آمریکا که استانداردهای آن حاصل سال‌ها فعالیت علمی و تجربه عملی بوده و این محصول (کاغذ سنگ) نیز توانسته تست‌های مربوطه در این سازمان را اخذ نماید، چنانچه اگر ادعایی در خصوص مسائل زیست محیطی کاغذ سنگ صورت بگیرد، آن‌چنان باید علمی و فنی باشد که در مقابل استانداردهای جهانی بتواند مطرح شود، چرا که اگر ادعایی چنین پشتوانه جهانی نداشته باشد یقیناً باعث تخفیف وجاهت مدعی خواهد بود.

شرکت صنعت و تجارت گستر اطلس ایرانیانگفت‌وگو با محمود رضا جلالی

همان‌طور که در اشاره مطلب آمد، مهندس محمود رضا جلالی، مدیرعامل شرکت کار نیک کنترل که سازنده ماشین‌آلات چاپ و بسته بندی است و عضو شورای فنی شرکت اطلس ایرانیان طرف دیگر این گفت‌وگو بود. او هم به پرسش‌های چاپ و نشر پاسخ گفت که در ادامه ازنظرتان می‌گذرد.

شرکت صنعت و تجارت گستر اطلس ایرانیانجناب مهندس «جلالی» آیا استفاده از «کاغذ سنگ» به دلیل چگالی بالا نسبت به سایر کاغذها تأثیر منفی در نحوه کنترل پروسه چاپ دارد؟

در ابتدا باید این سؤال کمی اصلاح شود که منظور شما از مقایسه «کاغذ سنگ» با سایر متریال‌های مورد استفاده در صنعت چاپ از نظر چگالی چیست. در پاسخ و اصلاح این سؤال، جواب سؤال نهفته است. ما میدانیم که قطعاً مواد سخت‌تر و چگال تری نسبت به «کاغذ سنگ» در صنعت چاپ استفاده می‌شود که علاوه بر کیفیت بالای چاپ بر روی آن‌ها، از پرکاربردترین های صنعت چاپ، غذایی و دارویی و بهداشتی محسوب می‌شوند؛ که از این دست می‌توان به آلومینیوم، بیلیستر و ورقه‌ای متالایز و صدفی اشاره کرد.

و حتی وقتی که کاغذهای معمولی به صورت لمینیت شده بر روی کاغذ سیلیکون قرار می‌گیرند بسیار چال‌تر از «کاغذ سنگ» می‌گردند.

لذا این‌گونه می‌توان نتیجه گرفت که دستگاه های چاپ موجود در صنعت چاپ از نظر کنترلی به نحوی طراحی گردیده‌اند که بتوانند کنترل کامل و دقیقی بر روی پروسه چاپ اعمال کنند.

برای مثال اگر پروسه کنترلی تنشن )کشش Tention : را در چاپ‌های رول به رول بررسی کنیم خواهیم دید که ابزارها و سنسورهایی (لودسل) که کشش را در ابتدا و انتهای پروسه چاپ کنترل می‌کنند بسیار دقیق و مقاوم بوده و تغییرات جزئی کشش را تشخیص داده و در روند کنترلی اعمال می‌کند. این روند صرف نظر از چگالی موضعی و وزن مخصوص متریال مورد استفاده می‌تواند کشش را در نقطه مورد نظر از رول که توسط یک تار مو یا یک ورق صد میکرون آلومینیوم اعمال می‌شود به طور دقیق محاسبه نماید.

آیا «کاغذ سنگ» می‌تواند اثر نامطلوبی در قطعات مکانیکی دستگاه های چاپ ایجاد کند؟

نام «کاغذ سنگ» نامی عامیانه است برای ارجاع این محصول به اصل و خواستگاه کلی آن. در اصل این کاغذ که از ذرات بسیار میکروسکپی کربنات کلسیم و چندین ادتیو و رزین میکروسکپی تشکیل شده است که پس از تولید ساختار آن یکنواخت و پیوسته خواهد بود.

محصول جنسی لطیف است که فقط از سنگ زمختی نام آن را یدک می کشد؛ و در نهایت پاسخ شما این است که کلیه لوازم صنعتی که دستگاه‌های چاپ هم جزئی از آن‌ها هستند وقتی نام صنعتی به خود می‌گیرند، طوری طراحی و ساخته می‌شوند که نسبت به تنش‌ها و عوامل مکانیکی مقاوم بوده و در سخت ترین شرایط تست و کالیبره می شوند که بتوانند مقاومت قابل قبولی از خود ارائه دهند.

حال در این مورد خاص مورد نظر شما در دستگاه های چاپ بیشترین برخورد مستقیم مکانیکی با رول های پرس چاپ می باشد؛ که آن‌ها نیز اغلب از جنس لاستیک‌های غیر سایشی بوده و در صورت آسیب‌دیدگی نیز می‌توان به‌صورت استهلاک دستگاه در نظر گرفته شود که در تمامی دستگاه‌ها تعریف شده و قابل قبول می باشد؛ و در نهایت تاکید می کنم که در صنعت چاپ متریال های بسیار خشن تر و ناسازگارتر از کاغذ سنگ وجود دارد که این مشکل با تکیه بر دانش ساخت دستگاه های مدرن و متریال های پایدار و با کیفیت به حداقل رسیده و تقریباً امروزه چاپ را بر روی تمام سطوح سهل و امکان‌پذیر کرده است.

با این تفاسیر آیا می‌توان «کاغذ سنگ» را جایگزینی برای کاغذهای معمولی در صنعت چاپ پیشنهاد داد؟

صرف نظر از مسائل زیست محیطی باید گفت نه تنها پیشنهاد بلکه باید جایگزین نمود. در اینجا شما را ارجاع می دهم به بخش قبلی عرایضم در مورد اینکه نباید نام عامیانه «کاغذ سنگ» ابهامات فکری و غیرمهندسی در ذهن ایجاد کند. افرادی که یک‌بار از این محصول استفاده کرده و آن را لمس کرده باشند دیده‌اند برخلاف نام زمختش از لطافت و نرمی مخملی بودن خاصی برخوردار است که بدون شک هیچ رقیبی برای آن نمی‌توان در نظر گرفت.

بنده خود به‌شخصه بسیاری از دوستان صاحب‌نظر خود در زمینه چاپ را دیده ام که بعد از مواجهه با این کاغذ به وجد آمده و به مصرف کنندگان این کاغذ در صنعت چاپ تبدیل شده‌اند.

شرکت صنعت و تجارت گستر اطلس ایرانیانآیا استفاده از کاغذ سنگ در تمامی ماشین‌آلات چاپ امکان‌پذیر است؟

استفاده از کاغذ سنگ در تمامی ماشین‌آلات چاپ اعم از افست، لترپرس، فلکسو، روتوگراور و حتی دیجیتال با مرکب های مختص به آن ماشین قابل انجام است. البته می بایستی به تناسب ماشین‌آلات چاپ پوشش های تکمیلی بر روی کاغذ صورت پذیرد. به طور مثال جهت استفاده این نوع کاغذ در ماشین های چاپ دیجیتال نیاز به پوشش پرایمری و در انواع ماشین‌آلات چاپ رول علاوه بر پرایمر نیاز به پوشش کرونا بوده تا رنگ و یا جوهر بتواند بر روی سطح مورد نظر تثبیت گردد.

اما در خصوص چاپ شیت نیازی به پوشش خاص نیست و با کمی تغییر در تغذیه آب، تغذیه جوهر، میزان پودر خشک و همچنین رطوبت نسبی می‌توان طرح مورد نظر را با سرعت 5000 الی 9000 دور در ساعت چاپ نمود و پس از یک ساعت در پوشش های رنگی کم و شش ساعت در پوشش های رنگی زیاد مابقی فرآیند تکمیلی را بر روی کاغذ سنگ انجام داد.

آیا چاپ بر روی کاغذ سنگ در مقایسه با کاغذهای معمول مزیت دارد؟

همان‌طور که می دانید، کاغذ سنگ متشکل از کربنات کلسیم و پلی اتیلن بوده که این اجزا نسبت به کاربرد آن در صنعت چاپ از سوی تولید کنندگان در کاغذ سنگ به کار برده می‌شود.

به طور مثال کاغذ سنگ در گریدهای مختلفی ازجمله دو لایه (یک لایه پلی اتیلن و یک لایه کربنات کلسیم و پلی اتیلن) و سه لایه (یک لایه پلی اتیلن، یک لایه کربنات کلسیم و پلی اتیلن و یک لایه پلی اتیلن) تشکیل شده که وجود این لایه ها علاوه بر مزیت های چاپی که به آن اشاره خواهد شد، باعث می گردد که کاغذ سنگ جایگزینی مناسب برای فیلم های PE، PP، PVC در نظر گرفته شود.

وجود کربنات کلسیم موجب یکنواختی سطح کاغذ شده و عدم استفاده از رنگ های مصنوعی در فرآیند تولید کاغذ باعث می گردد که مرکب و یا جوهر با پوشش و وضوحی بهتر بر روی سطح کاغذ قرار گیرد.

به دلیل عدم بافت در کاغذ سنگ خدمات تکمیلی به سهولت انجام شده و به دلیل وجود لایه پلی اتیلن که موجب انعطاف کاغذ سنگ گردیده، می‌توان روکش سلفون را برای این نوع کاغذ حذف نمود.

گفت‌وگو با دکتر علی واهب نیا

مدیر سازمان فروش شرکت صنعت و تجارت گستر اطلس ایرانیان نیز، ما را با روی خوش پذیرفت و سؤالات ما پاسخ گفت. در بخش پایانی این گفت‌وگو تقدیم می شود.

شرکت صنعت و تجارت گستر اطلس ایرانیانجناب دکتر «واهب نیا» شما به‌عنوان مدیر سازمان فروش شرکت اطلس ایرانیان؛ خواستگاه های مخاطبین را در قبال «کاغذ سنگ» چگونه ارزیابی می نمایید؟

در ایران به دلیل ساختار ضعیف دانش پژوهی در دانشگاه ها و مراکز علمی کشور متاسفانه قسمت عمده بازار هدف اطلاعات صحیحی درباره «کاغذ سنگ» ندارند. در مجموعه «اطلس ایرانیان» تلاش بسیار زیادی در حوزه بازارسازی و بازاریابی در حوزه «کاغذ سنگ» صورت پذیرفته و به جد این مرکز تنها مرکز اطلاع رسانی درست و استاندارد در حوزه «کاغذ سنگ» بوده و هست و متاسفانه بدون هیچ حمایت و پشتوانه دولتی این مهم به انجام رسیده و سایر مجموعه ها اولاً در مقام رقیب اساساً محصولی به معنای واقعی «کاغذ سنگ» ندارند.

ثانیاً در مقام منتقد، همگی خود وارد کننده و یا واسطه فروش انواع کاغذهای موجود در بازار می باشند که وقتی ویژگی های منحصر به فرد «کاغذ سنگ» به میان می آید صرفاً مغرضانه انتقاد می نمایند و قصدشان صرفاً حفظ بازار فروش خودشان و تخریب سایرین می باشد و نه دلسوزی برای کشور و طبیعت و جنگل‌ها و محیط زیست!!!

مخاطبین «کاغذ سنگ» همگی می‌خواهند که آگاهی و اطلاعات درستی درباره این محصول ارائه گردد و شرکت «اطلس ایرانیان» بنا بر دستور اکید مدیریت محترم؛ به طرق مختلف از قبیل چاپ کاتالوگ و بروشور، ارائه نمونه انواع کاغذ سنگ در قالب کالیته های زیبا و متنوع، ایجاد وب سایت دو زبانه در حوزه کاغذ سنگ، ارسال رایگان نمونه کاغذ سنگ برای انواع تست و آزمایش در مراکز متنوع صنعتی (صنعت چاپ، صنعت لیبل، صنعت بسته بندی و…)، چاپ نمونه مجله، دفتر، کتاب و حتی قرآن کریم، گام‌های مؤثری در شناساندن «کاغذ سنگ» به مخاطبین خود بر داشته است.

مخاطبین اصلی شما در بازار ایران کدام گروه می‌باشند؟

تمام افراد در صنعت چاپ و صنعت لیبل و صنعت بسته‌بندی مخاطب «کاغذ سنگ» می‌باشند و این که «کاغذ سنگ» در کجا مصرف بهینه‌ای دارد بر می‌گردد به کم و کیف آگاهی مخاطبین از ویژگی‌های منحصر به فرد «کاغذ سنگ». ویژگی‌های بارز «کاغذ سنگ» عبارت‌اند از: واتر پروف بودن، گریس پروف بودن، مقاومت در برابر پارگی، مقاومت در برابر اشتعال، ضد اسید، ضد باکتری، ضد حشره، نرم و دارای لطافت خاص، چاپ پذیری عالی و از همه مهم‌تر اینکه کاملاً دوستدار طبیعت است و این به این معناست که در تولید آن هیچ درختی قطع نشده و هیچ آبی به هدر نرفته و کاملاً بازگشت‌پذیر به طبیعت است.

مخاطبین «کاغذ سنگ» ابتدا حرفه و شغل خود را به ما معرفی می‌نمایند و سپس کارشناسان فنی شرکت بر حسب حوزه فعالیت مخاطبین اهمیت بهره وری از «کاغذ سنگ» و خلاقیت‌های مربوطه را توضیح می‌دهند.

شرکت صنعت و تجارت گستر اطلس ایرانیاناساساً آیا کاربردهای «کاغذ سنگ» در ایران بومی‌سازی شده است و حوزه‌های مربوطه چگونه شناسانده می‌شوند؟

در این ارتباط از بدو شروع فعالیت تجاری در این بخش شرکت تمام اهتمام خود را بر این داشته تا بتواند با توجه به توانمندی‌های فنی در داخل کشور از کاغذ سنگ استفاده نماید. از این‌رو سعی شده با بهره گیری از دانش فنی و تجارب اصحاب صنعت چاپ گام‌های مؤثری بر داشته شود به نحوی که تاکنون کاربردهای متنوعی از این کاغذ شناسایی و تولید شده است. اضافه می‌گردد که بعضاً حوزه‌هایی یافت می‌گردد که خود کارشناسان ما نیز گمانی درباره آن‌ها نداشته‌اند ولی بسیار هستند افرادی که روی انواع کاغذهای موجود در بازار کار می‌نمایند و خلاقیت‌های متنوعی از آن را به بازار مصرف ارائه می‌دهند.

استراتژی محوری شرکت «اطلس ایرانیان» صرفاً تأمین کاغذ سنگ مورد نیاز مخاطبین است و به هیچ عنوان سیاست تولید محصولات مخاطبین «کاغذ سنگ» و رقابت با بازار مصرف «کاغذ سنگ» در این شرکت وجود ندارد و این شرکت صرفاً افتخار همراهی دوستان در بهره وری از «کاغذ سنگ» را دارد و در این راه موارد بسیار زیادی موجود است که مدیریت محترم عامل شرکت، مقادیر قابل توجهی «کاغذ سنگ» به‌طور رایگان در اختیار مراکز تحقیقی و آزمایشگاهی قرار داده است.

در مورد انواع «کاغذ سنگ» و مصارف آن‌ها باید گفت که «کاغذ سنگ» (کاغذ سنگی در حال حاضر به چهار گروه کلی تقسیم می‌گردد:

1) گروه SP شامل کاغذهایی با (50، 80، 100) میکرون – دارای مجوز FDA آمریکا و 100 درصد بهداشتی و خاص صنایع غذایی و دارویی

کاربرد: لایه داخلی بسته بندی های غذایی، لفاف نازک بسته‌بندی همبرگر، لفاف نازک انواع صابون، چاپ IML، بسته بندی دستمال‌های مرطوب، ماسک صورت، درب لیوان‌های مخصوص نوشیدنی، قهوه و چای، پاکت‌های دارویی، لایه داخلی بسته بندی‌های دارویی، پاکت‌های ضد کپک برای نگهداری گیاهان، چاپ‌های لوکس و ظریف، کاغذ کره و…

2) گروه RP شامل کاغذهایی با (100، 120، 140، 160، 180، 200) میکرون

کاربردها: پرده، لایه بیرونی کارتن‌هایی که با چاپ افست چاپ می‌شوند، کاغذهای اریگامی، کاغذ یادداشت، تهیه انواع نقشه، نقشه‌های مخصوص اسکی، دفترچه یادداشت، پاکت نامه، تهیه کتاب، تهیه کاغذهای پشت چسب‌دار، انواع تقویم‌ها، پوستر، لیبل های روی شیشه شربت، سایهبان، پاکت‌های تبلیغاتی، چرم مصنوعی، پوشش کتابهای ساخته شده با جلد سخت، ساک دستی.

3) گروه RB شامل کاغذهایی با (250، 300، 350، 400) میکرون

کاربردها: پاکت‌های تبلیغاتی، بروشور و جلد مقوایی برای کاتالوگ و بروشور، کارتهای ویزیت، کارتهای نامگذاری گیاهان، کارتهای دعوت، بسته‌بندی مواد غذایی که در یخچال نگهداری می‌گردد، کار دستی، کارتهای کالیته و لباس، کاور و استند و ساک دستی.

4) گروه ST شامل کاغذهایی با (400، 500، 600، 700) میکرون

کاربردها: محفظه نگهداری صابون، کاور موبایل، ظروف مخصوص غذا، جعبه مخصوص میوه، بستهبندیهای سطل ماست، کالیته های مخصوص لباس، ظرفهای مخصوص شیرینی، کارتهای خرید و عضویت، بسته بندی های بستنی، بسته بندی های مخصوص محصولات دریایی، کارتهای تلفن.

«کاغذ سنگ» در صنایع چطور می‌تواند جایگزین سایر کاغذها باشد، میتوانید با مثالی این مسئله را تشریح نمایید؟

در صنایع روغن های صنعتی در حوزه چاپ لیبل در حال حاضر اقبال بازار روی استفاده از کاغذهای PE بجای PP است در حالیکه قیمت PE حداقل 30 درصد گرانتر است. «کاغذ سنگ» پشت چسب‌دار با قیمتی مشابه PP می‌تواند جایگزین مناسبی برای PE باشد البته با خصوصیات چاپ بهتر که مفهوم این جایگزینی در کنار کیفیت چاپ عالی و دوستدار محیط زیست بودن، صرفه جویی 30 درصد در قیمت بسته‌بندی محصول را دارا است.

منتشر شده در شماره 152 نشریه چاپ و نشر -مهرماه 1396

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

دو + 15 =