عدم امکان خرید واکسن کرونا برای ایران

  0
  38
  نخستین واکسن ایرانی کرونا

  عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در پستی اینستاگرامی از ناکامی ایران در پرداخت پول برای خرید واکسن کرونا  بین‌المللی خبر داد.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از همشهری‌آنلاین، در هفته‌های گذشته وزیر بهداشت بارها از تمهیداتی برای خرید واکسن کرونا از کواکس و راه‌های دیگر خبر داده است اما رئیس کل بانک مرکزی در پستی اینستاگرامی از ناکامی برای پرداخت پول خرید واکسن خبر داده است.

  عبدالناصر همتی در اینستاگرام نوشت: برخی نادانسته یا مغرضانه سعی در تطهیر اقدامات غیرانسانی آمریکا در تحریم ایران را دارند و تنها به ادعای دروغین آمریکا بر عدم محدودیت بر معاملات دارو تاکید می‌کنند، برای ثبت در حافظه تاریخی می‌گویم:

  * اعلام خبر مربوط به توزیع واکسن کرونا توسط برخی کشورهای همسایه بین مردمشان تلخ ترین پاسخ به این عده است.

  * از آنجا که خرید واکسن کرونا (covax) بایستی از مسیر رسمی سازمان بهداشت جهانی انجام گیرد، تاکنون هر طریقی برای پرداخت و انتقال ارز مورد نیاز، به خاطر تحریم غیرانسانی دولت آمریکا و ضرورت اخذ مجوز اوفک، با مانع مواجه شده است.

  * کره جنوبی بابت انتقال پول از مسیر U-turn دلار برای خریدهای بشر دوستانه نتوانست تضمینی برای عدم مصادره پول بانک مرکزی ایران توسط دولت آمریکا در هنگام انتقال بدهد.

  * صندوق بین المللی پول با فشار و تهدید آمریکا و علیرغم اذعان به حق ایران و عدم وجود هیچ گونه مانع اقتصادی یا حقوقی، حتی جرات مطرح کردن وام بشر دوستانه ایران در هیئت مدیره صندوق را پیدا نکرد.

  * البته انتقال پول از مسیرهای دیگر تحت پیگیری است که انشالله با همکاری و اقدام به موقع دستگاه‌های ذیربط به نتیجه خواهد رسید.

  خرید واکسن از دیگر کشورها نیز در دستور کار همکاران وزارت بهداشت قرار دارد. اخبار واصله در خصوص تولید داخلی واکسن کرونا نیز امیدوار کننده است.
  بیشتر بخوانید:

  کنترل پاندمی کرونا تا پایان سال آینده

   

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  پنج + 6 =