گام اول؛ بازگشت به برجام و برداشتن تحریم‌ ها

  0
  37
  برجام

  سفیر و نماینده ایران در سازمان ملل در واکنش به ابراز تمایل دولت جدید آمریکا به گفت و گوی مستقیم با ایران اعلام کرد تهران چشم‌انتظار نخستین گام عملی رئیس جمهوری جو بایدن برای برداشتن تحریم‌ ها و بازگشتن به برجام است.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از همشهری آنلاین، مجید تخت‌روانچی در اولین گفت و گوی خود پس از تغییر دولت در آمریکا و به قدرت رسیدن جو بایدن به خبرنگار ارشد سیاست خارجی ان‌بی‌سی نیوز گفت: هیچ گفت و گویی میان تهران و واشنگتن از زمان ورود بایدن به کاخ سفید انجام نشده است.

  سفیر ایران در سازمان ملل در پاسخ به اینکه آیا تهران گفت وگوی مستقیم را ترجیح می‌دهد یا گفت و گو با میانجیگری کشوری چون سوئیس افزود: ما برنامه‌ای نداریم که آغازگر چیزی باشیم. این به اراده طرف آمریکایی بازمی‌گردد که تصمیم بگیرد چه اقدامی انجام دهد. ایران عجله ندارد.

  تخت‌روانچی با تاکید بر اینکه اگر بایدن به قول‌هایش درباره بازگشت به برجام عمل کند، ایران هم تعهدهای هسته‌ای خود را از سر می‌گیرد گفت: توپ الان در زمین آمریکاست. این کاملا به دولت جدید ایالات متحده بستگی دارد. به محض اینکه آنها تعهدهایشان را اجرایی کنند، ایران بارها اعلام کرده به تعهدهای برجامی بازمی‌گردد و همه چیز را از سر می‌گیرد.

  سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در عین حال از مقام‌های آمریکایی خواست برای بازگشتن به برجام اقدامی عملی انجام دهند. تخت‌روانچی از آمادگی کامل ایران برای تبادل زندانیان آمریکایی خبر داد و دریاره وعده انتقام حتمی از قاتلان سردار قاسم سلیمانی هم گفت: دانلد ترامپ با ترور سردار سلیمانی یک بازی بسیار خطرناک را شروع کرد و ما هم گفته‌ایم این کار بدون مجازات نمی‌ماند.

  بیشتر بخوانید: تمایل جو بایدن به مذاکره با ایران پیش از انتخابات ۱۴۰۰

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  هجده − 11 =