۱۳ نکته برای ایجاد انگیزه شغلی

  0
  11
  انگیزه شغلی

  ایجاد انگیزه شغلی در دنیای امروز بسیار مهم است. کار یکی از مهم ترین بخش های زندگی هر انسانی است و اگر آدمی شانس بیاورد که بتواند از همان کاری که دوست دارد پول نیز در آورد بخش مهمی از زندگی خود را سر و سامان داده است.

  اما در این زمینه نکته هایی نیز وجود دارد. می توان علاقه را به کار در حین انجام آن ایجاد کرد اما باید انگیزه های لازم را نیز در کار ایجاد کرد تا بتوان در آن حرفه موفق بود و کار کرد.

  شاید این جمله به گوشتان خورده باشد که کاری را انجام دهید که دوست دارید. این جمله بیش از حد رویایی به نظر می رسد. شاید شما مجبور به انجام یکسری کارهایی شوید که به اجبار و برای تامین مخارج زندگی مجبور به انجام آن ها شده اید و هیچ گونه علاقه ای در شما وجود نداشته باشد.

  شما می توانید این وضعیت را برای خود آسانتر کنید، می توانید علاقه به آن کار را در خود ایجاد کنید. برای این مطلب باید انگیزه شغلی در خود ایجاد کنید.

  شما می توانید در شغلی که به آن مشغول به کار هستید بدرخشید و از آن جا به سمت کارهای دلخواه خود نیز حرکت کنید. درواقع یک مدیر موفق، در ابتدا کارمندی نمونه بوده است. در نهایت فراموش نکنید که بسیاری از انگیزه ها و علایق افراد پس از گذشت زمان کمرنگ شده و همین امر باعث می شود تا شغل مورد علاقه آنها دیگر جذابیتی را نداشته باشد.

  به همین خاطر برای عدم رسیدن به چنین سطحی نیز ضروری است تا برخی از نکات را در دستور کار خود قرار دهید. باید انگیزه شغلی را در خود ایجاد کنید. در همین راستا به بررسی ۱۳ اقدامی که می تواند به افزایش علاقه افراد نسبت به کار خود کمک کند، خواهیم پرداخت.

  انگیزه شغلی

  ۱-دلایل خود را مرور کنید

  هر فردی برای انجام کارهای خود دلایلی را دارد، برای مثال تامین نیاز خود و خانواده در کنار رسیدن به مراحل بالاتر از جمله رایج ترین ها محسوب می شود. بدون شک مرور آن به صورت روزانه کمک خواهد کرد تا آنها را به صورت سوالی مرور کنید و برای مثال پرسش چرا من وارد این حرفه شدم؟ گزینه کاملا مناسبی خواهد بود. بدون شک به هر میزان که دلایل بیشتر و درست تری را داشته باشید، انگیزه شغلی بالاتری را نیز تجربه خواهید کرد.

  به همین خاطر هر روز قبل از شروع کار خود، این پرسش را مطرح کنید. درواقع این اقدام، از جمله تکرارهای کاملا مثبت محسوب می شود. به همین خاطر نیز نباید آن را بیش از حد تکراری و یا بی معنا تلقی کنید.

  ۲- بر دانش خود بیفزایید

   سعی کنید مدام خود را درگیر یادگیری کنید. به این ترتیب که هر روز چیزهای جدیدتری برای یادگیری پیدا  کیند. درگیر روزمرگی شدن یکی از بزرگ ترین مضراتی محسوب می شود که باعث خواهد شد تا انگیزه های شما با گذشت زمان کاملا کمرنگ شود. به همین خاطر نیز ضروری است تا از این وضعیت خارج شوید. برای این موضوع یادگیری مداوم چیزهای جدید، بهترین گزینه محسوب می شود. در این رابطه توجه داشته باشید که برای موارد خود باید اولویت داشته باشید.

  برای مثال یادگیری یک مهارت مرتبط با کار، بدون شک اهمیتی فراتر از سایر موارد خواهد داشت. به همین خاطر بدون فکر و برنامه ریزی در این رابطه اقدامی را انجام ندهید.

  ۳-یک دفترچه در کنار خود داشته باشید

  در این رابطه بهتر است تا دفترچه های الکترونیکی را فراموش کنید. علت این امر به این خاطر است که اگر تلفن همراه شما در دسترس باشد، بدون شک به استفاده بیشتر از آن ترغیب خواهید شد که این موضوع تاثیر بسیار منفی ای را بر روی مدیریت زمان شما خواهد داشت، با این حال یک دفترچه به شما کمک خواهد کرد تا همه افکار خود را مکتوب کرده و از درگیر ماندن ذهن خودداری کنید.

  این موضوع به امکان تمرکز بالا کمک خواهد کرد. در نهایت در هنگامی که احساس خستگی می کنید، بدون شک نگاه انداختن به موارد یادداشت شده، جذابیت بالایی را به همراه خواهد داشت. درواقع ممکن است از دل این ایده ها، آینده کاری شما دچار تحول شود.

  ۴-زندگی خود را براساس اهداف تان شکل دهید

  اگر زندگی خود را براساس اهداف تان تنظیم نکنید، یک نظم بسیار خوب را تجربه خواهید کرد که در آن همه چیز طبق برنامه و نیاز جلو خواهد رفت.

  این موضوع در آرامش شما تاثیر بسزایی را داشته و از انواع فشارهای بی مورد دور نگه خواهد داشت. تحت این شرایط شما باید دست به انتخاب زده و بسیاری از اقدامات قبلی را کنار بگذارید. این موضوع در ابتدا ممکن است بسیار سخت به نظر برسد، با این حال در آینده شاهد تاثیر فوق العاده مثبت آن خواهید بود.

  ۵-قدردان حتی کوچک ترین موارد باشید

  تبدیل شدن به فردی قدردان در زندگی نه تنها آرامش درونی را برای شما به همراه خواهد داشت، بلکه باعث می شود تا به فردی محبوب در بین اطرافیان تبدیل شوید که این دو بدون شک در زمینه موفقیت شما تاثیر بسزایی را دارد. این امر در حالی است که بسیاری از افراد عملا از شرایط فعلی خود راضی نبوده و همواره در ناراحتی به سر می برند. بدون شک چنین روحیه ای شما را به سمت بدترین ها سوق می دهد.

  ۶-نیمه پر لیوان را ببینید

  بدون شک حتی در دل بدترین ها نیز موارد مثبتی را می توان پیدا کرد. این موضوع را در روان شناسی تحت عنوان تغییر نگرش دانسته و کمک خواهد کرد تا به سمت بهترین ها بروید. به همین خاطر نیز ضروری است تا این مورد را تمرین کنید. درواقع در رابطه با همه چیز تنها بر روی خوبی های آن تمرکز و فکر کنید. پس از یک ماه شاهد تاثیرات معجزه آسای این تغییر در روحیه خود خواهید بود و به ترتیب انگیزه شغلی ایجاد  می کنید.

  ۷-کمال گرایی را فراموش کنید

  بسیاری از افراد در یک توهم نادرست قرار دارند که باید از همان ابتدا بهترین باشند. این امر در حالی است که هر چیزی برای نتیجه دادن، نیاز به زمان داشته و نمی توان نقطه پایانی را برای هیچ حوزه ای متصور شد. به همین خاطر موفقیت را یک مسیر تلقی کرده و در تلاش برای لذت بردن از آن باشید.

  ۸-با بهترین ها در ارتباط باشید

  آیا تاکنون به کیفیت افراد اطراف خود توجهی کرده اید؟ بدون شک این مورد می تواند نقشی تعیین کننده را در زندگی داشته باشد. به همین خاطر ضروری است تا دایره روابط مشخص و درستی را داشته باشید. بدون شک شما زمان برای ارتباط با همگان را نداشته و برخی از افراد تنها تاثیر منفی را به همراه دارند. به همین خاطر به جای فکر کردن به کمیت، بر روی کیفیت افراد متمرکز بمانید. این امر در رابطه با وقت سپری کردن در کنار خانواده و اطرافیان نیز صادق بوده و لازم است تا به جای تلاش برای تعیین ساعتی مشخص، به دنبال افزایش تاثیر وجود خود باشید.

  در شرکت نیز الزامی وجود ندارد که شما با همه دوستانی صمیمی باشید، با این حال پیدا کردن حداقل یک نفر که اشتراکات زیادی را داشته باشید، الزامی خواهد بود.

  ۹- برای ایجاد انگیزه شغلی به سرگرمی نیاز دارید

   هر انسانی ممکن است علائقی داشته باشد که این علائق بیرون از کار وی قرار بگیرد. برای مثال یک فرد ممکن است به موسیقی علاقه داشته باشد. می تواند برنامه ای برای خود بچیند که بعد از کار به سراغ یادگیری آن رشته برود. این مطلب می تواند در حفظ روحیه فردی بسیار موثر واقع شود.

  ۱۰-یک استاندارد برای خود تعیین کنید

  در رابطه با همه چیز وجود یک استاندارد کمک خواهد کرد تا از فشار بیش از حد بر روی خود جلوگیری شده و انتظارات افراد نیز برآورده شود. برای مثال این امر که بلافاصله پس از ورود به شرکت خود را ملزم به احوال پرسی از تمامی همکاران کنید، استانداردی خواهد بود که از آن به عنوان ویژگی اخلاقی شما یاد می شود. این موارد کمک خواهد کرد تا انرژی خود را در بهترین فضاها و به اندازه کافی خرج کنید. در نهایت بهتر است تا دفتر کار را به انتخاب خود تغییر دهید تا نوعی دلبستگی و حس مالکیت به آن شکل گیرد.

  انگیزه شغلی

   

  ۱۱-پنج مورد منتخب برای خود داشته باشید

  برای مثال پنج دستاورد بزرگ کاری شما تا به امروز، گزینه ای کاملا مناسب محسوب می شود. این موارد به شما کمک خواهد کرد تا با یادآوری مکرر آن، به روحیه ای به مراتب بالاتر دست پیدا کنید. در نهایت این نکته را به خاطر داشته باشید که جملات انگیزشی را به صورت مکرر مشاهده کنید. برای این موضوع از تکه های کاغذ وصل شده بر روی گوشه لپ تاپ و یا حتی به عنوان متن زنگ هشدار تلفن همراه خود می توانید استفاده کنید. در این رابطه حتی می توانید فهرستی از پنج اتفاق مورد علاقه خود در زندگی نیز یاد کنید.

  ۱۲-تیم گرایی را تمرین کنید

  یکی از مشکلات بزرگ افراد این است که در محل کار خود در تلاش برای انجام تمامی کارها به صورت شخصی هستند. این امر در حالی است که مفهوم تیم، تنها زمانی شکل خواهد گرفت که افراد با یکدیگر تعامل و همکاری کافی را داشته باشند. به همین خاطر نیز بهتر است تا تقریبا تمامی کارها را به صورت تیمی انجام دهید. انگیزه شغلی در کارهای مطبوعاتی با این شیوه بالا می رود.

  این امر نه تنها باعث افزایش سرعت انجام آنها خواهد شد، بلکه با توجه به این امر که شما نیز باید به دیگران کمک کنید، منجر به عدم تکراری شدن اقدامات روزمره می شود. بدون شک کارمندانی که در کار تیمی کاملا موفق ظاهر می شوند، همواره مورد توجه بیشتر مدیر شرکت قرار دارند که این توجه، خود عاملی برای رضایت کاری خواهد بود.

  ۱۳-داوطلب باشید

  برای انجام هر کار جدید شما باید نخستین داوطلب باشید. این امر باعث خواهد شد تا شانس موفقیت و پیشرفت بیشتری را داشته باشید. به همین خاطر آمادگی خود را به گوش مدیریت رسانده و حتی از قبول فرصت های سخت و چالش برانگیز، ترسی را نداشته باشید. این امر درست به مانند ماجراجویی برای کشف بهترین ها خواهد بود. این کار انگیزه شغلی را در شما بالاتر می برد.

  در نهایت توجه داشته باشید که برای رسیدن به بالاترین درجه از تاثیرات، ضروری است تا تمامی این موارد را به صورت همزمان مورد توجه قرار دهید. همچنین در صورتی که روش های دیگری را نیز پیدا کردید، ابدا ایرادی ندارد که به این فهرست اضافه کنید. یادتان باشد باید برای پیشرفت در کارتان انگیزه شغلی را در خود افزایش دهید.

  بیشتر بخوانید:

  اینترنت پر سرعت و تلفن های همراه

   

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  8 + پانزده =