10 راه برای بالا بردن خلاقیت کارکنان

  0
  4
  خلاقیت کارکنان

  خلاقیت کارکنان برای هر تیمی، امری کاملا ضروری خواهد بود. درواقع بدون این ویژگی پیدا کردن راه حل های جدید و انتخاب بهترین راهکارها، عملا غیرممکن است.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از فرصت امروز: درواقع خلاقیت باعث می شود تا هرگونه محدودیت جبران شود، با این حال آیا این موضوع ویژگی ذاتی برخی از افراد بوده و یا همگان می توانند به چنین سطحی دست پیدا کنند؟ در این راستا پاسخ درست این است که هر فردی می تواند به چنین سطحی دست پیدا کند. به همین خاطر تفاوتی ندارد که شما چه تیمی را در اختیار دارید، با رعایت برخی از راهکارها می توانید آنها را به سمت خلاقیت بیشتر سوق دهید که در ادامه 10 مورد از آنها را بررسی خواهیم کرد.

  1-از جدیدترین تکنولوژی ها استفاده نمایید

  چگونه  خلاقیت کارکنان را تقویت کنیم

  درگیر کردن تیم شرکت با تکنولوژی های جدید باعث خواهد شد تا آنها به سمت یادگیری بیشتر سوق پیدا کنند. همچنین به علت امکانات جدیدی که در اختیار آنها قرار می گیرد، زمینه انجام موارد جدید نیز مهیا خواهد شد. نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که ایجاد چالش های جدید، باعث می شود تا تیم شرکت همواره درگیر و رو به رشد باقی بماند.

  خلاقیت کارکنان

  2-یک کتابخانه برای کارمندان خود داشته باشید

  همواره این نکته را به خاطر داشته باشید که تمامی خلاقیت ها، ارزشمند نبوده و لازم است تا برای قرار گرفتن در مسیر ارائه خلاقیت های سودمند، سطح اطلاعاتی تیم خود را بهبود بخشید. در این راستا وجود یک کتابخانه امری کاملا الزامی خواهد بود. با این حال فراموش نکنید که شما صرفا به کتاب چاپی محدود نبوده و می توانید از نسخه های الکترونیکی و یا صوتی نیز استفاده نمایید.

  درواقع کتابخانه یک شرکت می تواند یک هارد اکسترنال با تعداد زیادی pdf و فایل صوتی باشد. در این راستا جهت پیدا کردن بهترین منابع، شما به مشورت گرفتن و جست و جو در اینترنت نیاز خواهید داشت. درواقع کتاب های شما صرفا نباید تخصصی حوزه کاری باشد. به این ترتیب خلاقیت کارکنان تا حدودی زیادی افزایش پیدا خواهد کرد.

  3-شکست ها را به کلاسی آموزشی تبدیل نمایید

  بدون شک هر فرد و شرکتی با شکست مواجه خواهند شد. در این راستا بهترین اقدام این است که آنها را مورد تحلیل قرار داده و نتایج به دست آمده را مکتوب نمایید. این امر باعث خواهد شد تا پس از مدتی، با یک دفترچه مواجه باشید که راهنمای عمل شما در بسیاری از شرایط خواهد بود. در این راستا برخی از شرکت ها پا را فراتر گذاشته و شکست های سایر برندها را نیز مورد توجه قرار می دهند.

  بدون شک درس گرفتن از اتفاقات تلخ، منجر به ارتقای هوش و ذهنیت کارمندان شما خواهد شد. درواقع در این اقدام شما باید به دنبال پاسخ به این سوال باشید که اگر به چه صورتی اقدام می کردید، نتیجه ای عکس به دست می آمد.

  4-برای کارمندان خود برنامه سفر تعیین نمایید

  کار بیش از حد و درگیر شدن با روزمرگی فرصت را برای فکر کردن از بین خواهد برد. درواقع شما نباید اجازه دهید که کارمندان شرکت به ربات هایی تبدیل شوند که تنها وظایف را انجام خواهند داد. در این راستا یکی از اقداماتی که نتایج مثبت آن به اثبات رسیده است، ایجاد سفر برای کارمندان است. در این راستا توصیه می شود که هر یک از آنها را به سفرهایی بفرستید تا در کنار استراحت، آمادگی ذهنی لازم برای بروز خلاقیت را پیدا کنند.

  این امر اگرچه در ظاهر پرهزینه محسوب می شود، با این حال معمولا اقامتگاه ها و مکان های توریستی، تخفیف های ویژه ای را برای شرکت ها در نظر می گیرند. در کنار این موضوع، با حذف هزینه های غیرضروری و کم تاثیر، بدون شک بودجه لازم برای چنین اقداماتی را به دست خواهید آورد.خلاقیت کارکنان

  5-حمایتگر باشید

  در حالت عادی کارمندان دلیلی را برای ارائه خلاقیت از خود حس نخواهند کرد. به همین خاطر شما باید در این زمینه انگیزه های لازم را  برای بالا بردن خلاقیت کارکنان ایجاد نماید. برای مثال جوایز ارزشمند برای بهترین ایده، یکی از ساده ترین این اقدامات محسوب می شود. در این راستا توصیه ما این است که یکی از راهکارهای ارتقای شغلی را ارائه حداقل دو خلاقیت مفید، تعیین نمایید. در این راستا وجود یک مشاور، به افراد تیم شرکت کمک خواهد کرد تا به نظم فکری بهتری دست پیدا کنند.

   

  6-ارتباط کارمندان با مشتری را افزایش دهید

  اگرچه ممکن است عجیب به نظر برسد، با این حال واقعیت این است که ارتباط بیشتر با جامعه هدف، باعث خواهد شد تا افراد به درک بهتری از شرایط بازار و نیازها دست پیدا کنند. این امر خود زمینه بروز ایده های جدید را به همراه خواهد داشت. به همین خاطر ضروری است تا در تلاش برای افزایش ارتباط کارمندان با مشتریان خود باشید. در این رابطه می توانید آنها را به پشتیبان یک یا چند مشتری تبدیل نمایید تا پاسخگوی سوالات و مشکلات احتمالی باشند.

   

  7-فرهنگ سازمانی شرکت را تغییر دهید

  اگر در شرکت امکان سوال پرسیدن از افراد مختلف وجود ندارد، لازم است تا این اقدام را برای بالا بردن خلاقیت کارکنان به یک فرهنگ مهم تبدیل نمایید. درواقع حتی ساده ترین کارمند شرکت نیز باید بتواند از مدیر شرکت بدون ترس، سوالات خود را مطرح نماید. این موضوع باعث خواهد شد تا افراد افکار خود را سرکوب نکنند که خود زمینه تفکر خلاق را به همراه خواهد داشت. با این حال در راستای این امر که سوالات زمینه برهم خوردن تمرکز حین کار را به همراه نداشته باشد، توصیه می شود که از افراد بخواهید که سوالات خود را در جایی یادداشت کرده و درزمانی نظیر صرف ناهار، آنها را مطرح نمایند. درواقع نحوه مدیریت این امر و شکوفا کردن خلاقیت کارکنان، به مهارت های مدیریتی خودتان بستگی خواهد داشت.

  8-افراد را در شرایط تصمیم گیری قرار دهید

  برای این امر که خلاقیت کارکنان شما شکوفا شود، لازم است تا آنها را در شرایط تصمیم گیری قرار دهید. به همین خاطر توصیه می شود که برخی از اقدامات خود را به صورت دوره ای، به کارمندان خود محول نمایید. این موضوع باعث خواهد شد تا ضمن از بین رفتن روزمرگی، پس از مدتی شاهد ارتقای ذهنیت و خلاقیت کارکنان خود باشید.

  9-جدیدترین ایده ها را مورد بررسی قرار دهید

  یکی از اقدامات مثبت این است که حداقل یک ساعت در هفته را به بررسی جدیدترین ایده ها و خلاقیت های موجود در حوزه کاری خود اختصاص دهید. این امر زمینه الهام گرفتن افراد را به همراه دارد و از پرداختن به اقدامی تکراری، جلوگیری خواهد کرد. همچنین این امر که اجازه دهید تا افراد حتی ایده های ساده خود را نیز به اجرا درآورند، در نهایت آنها را به درک بهتری از ایده های کارآمد و بدون نتیجه، می رساند.

  10-از کار تیمی غافل نشوید

  درست به مانند انجام کار تیمی که به مراتب راحت تر و سریع تر از زمانی است که افراد بخواهند به تنهایی یک اقدام را انجام دهند، در زمینه تصمیم گیری نیز این امر صادق بوده و تجمع چندین فکر، خروجی کار را ارتقا خواهد بخشید و خلاقیت کارکنان را نیز بالا خواهد برد. به همین خاطر توصیه ما این است که ارتباط کارمندان را به بالاترین حد ممکن برسانید و از آنها بخواهید که به دنبال ایده هایی جمعی نیز باشند. این امر بدون شک شرکت را در بهترین وضعیت ممکن قرار خواهد داد.

  در نهایت توجه داشته باشید که تمامی این راهکارها تنها نمونه هایی مطرح بوده و ممکن است پس از مدتی فعالیت، به موارد بیشتری برای بروز خلاقیت کارکنان، دست پیدا کنید. به همین خاطر ابدا دلیلی برای محدودکردن خودتان وجود ندارد.

  بیشتر بخوانید:

  مزیت های بهره مندی از توییتر برای کسب و کارها

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  18 + چهار =