تاریخچه هولوگرام History of Hologram

0
59
هولوگرام

تاریخ هولوگرافی به سال 1947 برمی‌گردد، زماني كه دانشمند انگلیسی Gabor Dennis تئوری هولوگرافی را كه برای بهبود نتایج یک میکروسکوپ الکترونی، ارائه داد اعلام داشت. کلمه هولوگرام از کلمات یونانی هولوس به معنی سرتاسر (whole) و گراما به معنی پیغام (Message) ساخته شده است. از مشکلات آن دوره دسترسي به منابع نوري خالص مربوط به (تك رنگ یا یك رنگ، از یك نقطه و از یك طول موج) می‌توان نام برد.

ابداع ليزر كه توسط دانشمندان روسي N.bassov, Prokhorov كه در سال 1960 انجام گرفت امكان دسترسي به منابع نوري خالص كه يكي از احتياجات مهم براي ساخت هولوگرام بود را برآورده ساخت.

گفتني است كه در آن سال ها ليزر ruby به وسیله دکتر T.H.Maimam توسعه و پيشرفت كرد لذا بر اساس سيستم اين ليزر (برخلاف ليزرهاي معمول با موج متوالي) بسيار پرقدرت و به طور مداوم و در چند نانوثانيه (يك بيليونيوم ثانيه) از انفجار نور ساتع می‌شد: امر ساكن شدن حركت ها امكان بروز حوادث با سرعت خيلي بالا را براي محصول هولوگرام ايجاد ساخت.

در سال 1967 ساخت هولوگرام شخصي جهت انجام هولوگرافي براي يك كاربرد بخصوص مانند سنگ فرش كردن خيابان با عنوان هولوگراف پالسي تصويري انجام گرفت.

گفتني است در سال 1962 امیت لیت و جرس اوپات نیکس از دانشگاه میشگان، در حین فعالیت روی موضوع کاری راداری که به صورت جانبی قطعات را شناسایی می‌کردند به مطلبی جهت کاربرد برای هولوگرام های سه بعدی تصویری متوسط دست یافتند.

در سال 1962 آن‌ها مقالات گابورو «ساده سازی اجسام خارج از تصور» مطالعه نمودند و تصمیم گرفتند از تکنیک گابور کپی برداری نمایند. بدین منظور از لیزر و تکنیک بدون محور بودن استفاده نمایند؛ و با گسترده کردن کار رادار شناسایی جانبی کار را گسترش دادند. نتایج اولیه هولوگرام موضوعی سه بعدی انتقال یافته شده (یک اسباب بازی قطار و پرنده) شکل گرفت.

این انتقال هولوگرام تولیدی از یک تصویر با کیفیت بالا و انعطاف پذیری عمق همراه بود ولی برای دیدن تصویر هولوگرام احتیاج به نور لیزر بود.

با انجام اين اعمال زمينه استانداردسازی تجهیزات توليد هولوگرام ايجاد شد و امروزه هزاران دانشجو در حال استفاده از دستگاه‌هاي تولید پیوسته موج لیزر، تجهیزات نوری (لنزها، آینه ها و تجزیه کننده های نوری) در آزمایشگاه‌های مختلف هستند؛ و با انجام تحقيقاتي درزمينه بازتاب نور سفيد روي هولوگرام براي اولين بار موفق به نمايان سازي هولوگرام در نور طبيعي به جاي نور چراغ شدند.

شايان ذكر است که جابجایی در حد یک چهارم طول موج نور در حین نمایان سازی در حد چند دقیقه یا چند ثانیه سبب ضایع شدن هولوگرام می‌شود. از آنجا كه پايداري جز يكي از ضروريات است لذا اساس تکنیک بدون محوری آقایان امیت لیت و جریس اوپات نیکس توسعه پیدا کرد تا متد هولوگرام ثابت به وجود آمد.

همچنین در سال 1962 دکتر Yuri Nikolaevich Denisyuk از روسیه موفق ترکیب هولوگرام تولیدی 1908 با رنگ طبیعی شد. در سال 1968 توسط دكتر استفان آبنتون كه دامنه فعاليتش در زمينه انتقال نور سفيد روي هولوگرام بود. آزمایش‌های در آزمايشگاه تحقيقاتي تلویزیون‌های پلارويد صورت گرفت كه نتيجه اين آزمايشات امكان نمايان ساختن نور سفید تحت عنوان تصاوير رنگين كمان كه داراي هفت رنگ بود را ممكن ساخت.

عمق و درخشندگی تصویر و بازتاب رنگین کمانی به‌زودی سبب جذب بازیگران که از این تکنیک می خواستند در کارشان جهت اطلاع عمومی استفاده نمایند شد. تحقیق بنتونز دارای اهمیت فوق‌العاده ای بود زیرا سبب تولید انبوه هولوگرام با استفاده از تکنیک مزبور گردد. این هولوگرام های چاپ شده با استمپ نمودن تصویر بر پلاستیک شکل می گیرد و نتایج هولوگرام می تواند میلیون‌ها بار کپی برداری شود و لذا سرعت بالای آن موجب كاهش قيمت قطعه می‌شود. در واقع هولوگرام های مزبور در صنایع چاپ و آگهی و صنایع بانکی کاربرد دارد.

در سال 1972 تحقیقات جانبی لوید در زمینه هولوگرام های اینتگرال با استفاده از ترکیب انتقال نور سفید و روش مرسوم تصویر برداری ساین ماتوگرافی سبب ایجاد فیلم های سه بعدی از یک تصویر شد.

تصاویر مداوم از یک تصویر دو بعدی بر پایه چرخش موضوع و ثبت آن بر روی فیلم هولوگرام سبب می شود هنگام که به تصویر این هولوگرام نگاه می شود تصویر مرکبی دیده شود که مانند تصویر سه بعدی است. در سال 1970 و کتور کومار و همکارانش در موسسه ملی سینما و عکس برداری (NIFKI) در روسیه تحقیقاتی در زمینه ساخت نمونه دست ساز برای یک فیلم هولوگرافیک نمودند.

بیشتر بخوانید: گذری بر 80 سال حروف سربی تا عصر دیجیتال در ایران

تصاویر ضبط شده توسط دوربین پالسی هولوگرام برداشته شده و فیلم مربوطه بر یک صفحه هولوگرام تصویر شده و از نماهای مختلف روی این صفحه متمرکز می‌شود. کارگردان های هولوگرام دانش تکنیکی خود را گسترش دادند تاکنون سبب ایجاد تکنولوژی و فرآیند کاملی شده است و از حالت هنر به یک حرفه بین المللی که کاربرد در کلیه زمینه های شغلی دارد تبدیل شد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

18 + چهارده =