مرکب فرم ‌های تجاری، هیت ست، کلد ست

بخش پنجم از جستار مرکب‌ های چاپی

0
50
فرم ‌های تجاری

چاپ و نشر آنلاین؛ در بخش ‌های قبلی این جستار به معرفی مرکب ‌های سریع نشست متداول پرداخته شد و مباحثی در مورد چگونگی فرموله کردن، تغییر در کیفیت رزین و تأثیرگذاری آن بر وارنیش مرکب، مباحثی در مورد انواع پیگمنت خشک و خیس و مزایا و معایب هر یک و معرفی مرکب‌های پایه روغن گیاهی مطرح شد. بررسی مرکب ‌های یو وی و انواع آن نیز مطلبی بود که در بخش قبلی مقاله به استحضار رسید. در این بخش به سراغ مرکب‌ های فرم ‌های تجاری رفتیم و در ادامه‌ی آن نگاهی هم به مرکب‌های هیت ست و کلد ست داشته‌ایم که امیدواریم موردتوجه شما قرار بگیرد.

مرکب فرم ‌های تجاری

رشد فناوری دیجیتال در تولید فرم ‌های تجاری ارتباط بسیار زیادی به مرکب ‌های مورد مصرف در ماشین ‌های رایج چاپ دارد. مصرف مرکب ‌های کلدست در تولید فرم ‌های تجاری در مقابل مرکب ‌های یو وی به‌صورت اساسی کاهش پیداکرده است. این کاهش به دلیل کیفیت چاپ در مقایسه با مرکب ‌های یو وی صورت گرفته است. قابل‌توجه اینکه نوع مرکب مصرفی یو وی از نوع بدون آب است.

مرکب ‌های مقاوم در برابر اشعه لیزر

 سازندگان دستگاه چاپ لیزری فقط مرکب‌هایی را استفاده می ‌کنند که در درجه حرارت آزادشده در محل مصرف نرم نشوند. درجه حرارت مرکب ‌هایی که در ایستگاه ذوب نرم می‌ شوند ممکن است به ۱۸۰ تا ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد برسد. این مورد موجب چسبندگی شده و ذخیره‌ای از تجمع لایه‌های سخت در محل ذوب و رول‌ها به وجود می‌آورد که سرانجام باعث خرابی آن‌ها می‌شود.

مواد فرار سازنده مرکب، مانند روغن‌ های معدنی از مرکب‌ های متداول خشک‌شونده‌ی افست در ایستگاه ذوب تبخیر شده و تولید دود ناخواسته می ‌کنند و در محل ایستگاه ذوب متراکم می‌شوند. برای عدم پیش آمدن این مشکل بهترین پیشنهاد، مصرف مرکب‌های یو وی و مرکب ‌های کاملاً اکسید شونده (وقتی‌که شروع‌کننده‌های یو وی امکان‌پذیر نیستند) است.

امتیاز مرکب ‌های یو وی

مرکب‌ های یو وی به‌سرعت جایگزین مرکب‌ های معمولی در چاپ فرم ‌های تجاری شده‌اند، به‌ویژه اینکه در حال حاضر فرم ‌های تجاری مستقیماً در ادارات پست به کار می‌ روند. این مرکب‌ ها می‌توانند قدرت رنگ خوب، براقیت بالا، خشک شدن سریع و مقاومت سایش بالا به‌ویژه روی کاغذهای مات را ارائه کنند. مرکب‌های یو وی به علت خشک شدن سریع در چاپ رول به رول مناسب‌ترین حالت برای چاپ هستند.

مرکب‌ های یو وی امتیازات زیادی را برای چاپ‌ های بعدی لیزری فراهم می‌سازند. تعدادی از امتیازات مرکب‌ های یو وی را می ‌توان به شرح زیر توضیح داد:

صد درصد از ترکیبات و اجزای جامد برای جلوگیری از بخار شدن و تجمع در محل ایستگاه ذوب فرموله می‌شوند. این مرکب ‌ها مانند مرکب ‌های پایه روغنی معدنی در زمان تثبیت رنگ روی سطح چاپی بخار نمی‌شوند.

در شرایط مناسب چاپی مرکب در کسری از ثانیه خشک و درمان می‌شود. این سطح خشک‌شده در مقابل سایش، اثرات فشار مکانیکی و شیمیایی کاملاً مقاوم می‌شود (البته نمی‌توان گفت هنگام چاپ، با هیچ‌گونه مشکلی مواجه نمی‌شویم).

چسبندگی تونر در سطح چاپ ‌شده به‌ خوبی سطوح چاپ‌نشده، نیست. اگر چاپ لیزری روی مرکب چاپ ‌شده قبلی افست که در لایه‌ی زیرین قرارگرفته است، نتواند بنشیند، باید مرکب با پوشش کمتر از ۵۰ درصد یا حداقل با وزن سبکی از قشر مرکب به سطح چاپی منتقل شود.

قشرهای مرکب درمان شده ممکن است بعضی از خواص ترموپلاستیکی را داشته باشد (در اثر حرارت نرم شود)؛ بنابراین در این حالت تحت‌فشار و درجه حرارت ضخامت کم فیلم (قشر) چاپ‌شده گرایش کمی برای نرم شدن دارد.

مرکب ‌های چاپ هیت ست

 چند سالی است که تولید مرکب ‌های هیت ست باعث ایجاد نگرانی در مورد آزادسازی حلال‌ها و ورود آن‌ها به اتمسفر شده است. به‌این‌علت در کشورهای اروپایی بر روی خروجی حلال‌ها دستگاه سوزاننده کار گذاشته‌اند تا از تحمیل جریمه از طرف اتحادیه اروپا جلوگیری شود. به همین دلیل در حال حاضر برای متراکم کردن حلال ‌ها از طریق مبادله‌ی حرارتی کوشش‌ هایی آغازشده است.

حلال بازیافتی برای مصرف کم در مرکب مناسب نیستند، اما برای مصرف سوخت حرارتی کاملاً مناسب‌اند. فرمول مرکب‌ های هیت ست در بعضی درجات ساده‌تر از مرکب ‌های افست ورقی است. جدول (1) یک نوع فرمولاسیون برای مرکب ‌های چاپ هیت ست و جدول (2) یک نوع فرمولاسیون برای ورنی هیت ست را ارائه می‌دهد.

جدول ۱

فرم ‌های تجاریجدول ۲

فرم ‌های تجاریمرکب ‌های چندمنظوره

ازآنجایی ‌که ماشین ‌های چاپ هیت ست در گروه ‌های وسیعی متمرکز شده‌اند، تنوع کار تولیدشده در یک پروژه ساده را با سرعت‌ های عمومی به‌سادگی تا ۹۰۰ متر در دقیقه افزایش می‌ دهند. نتیجه اینکه در چاپ افست رول هیت ست، با تغییر کاغذ، نوع مرکب عوض نمی‌شود بلکه فقط یک نوع مرکب عمومی (چندمنظوره) برای تمام‌ کارها مورداستفاده قرار می‌گیرد. درنتیجه بیشتر مرکب ‌سازان، مرکب‌های چندمنظوره را تولید می‌ کنند. این مرکب چندمنظوره برای انواع کاغذ 48 گرمی براق باکیفیت خوب تا کاغذهای متعدد روزنامه (بدون پوشش) کاربرد دارد.

برای تکمیل این مرکب‌ ها، شرکت سان‌ کمیکال افزودنی ویژه‌ای را تولید کرده که در حمام سیلیکون جهت ارتقای کیفیت چاپ کاربرد دارد، به‌ویژه روی کاغذهای با پوشش مات (این نوع افزودنی دیگر به‌وسیله‌ی سان‌کمیکال تولید نمی‌شود بلکه سازندگان امولسیون سیلیکونی آن را در اختیار شرکت قرار می‌دهند).

در فضای عمومی کردن مرکب، برای انواع کاغذهای مصرفی در روش چاپ هیت ست، شرکت BASF اظهار کرده که کاربرد پیگمنت خشک نسبت به «خمیر پیگمنت‌ ها» روی کاغذهای براق و کاغذهای معمولی روزنامه برتری دارند چراکه چاپ روی این کاغذها جلا و شفافیت بهتری دارد. به‌ویژه به‌وسیله کاربرد پیگمنت‌های پودر خشک می‌توان خواست مصرف‌کنندگان را متوازن کرد.

اصلاحات فزاینده برای نمایش یک کار خوب چاپی به‌ویژه بین ناشران مختلف، موجب جهشی در کیفیت تولید مرکب‌های معمولی شده است، زیرا بیشتر ناشران برای کاهش هزینه تولید یک کار چاپی تلاش می ‌کنند تا از کاغذهای باکیفیت پایین (دارای خلل و فرج زیاد و پرز فراوان) استفاده کنند. بنابراین برای کاهش پودر کاغذ و ذرات جامد مزاحم در کار چاپ، از مرکب‌ های باکیفیت ویژه که قابلیت چاپ روی انواع کاغذ باکیفیت‌ های مختلف را داشته باشد و کار بهتری را ارائه کنند، استفاده می‌کنند.

مرکب ‌هایی با پایداری بسیار بالا برای کاهش مشکلات چسبندگی و جلوگیری از افزایش چسبندگی حین چاپ روی نوردها، به‌ویژه برای کارهایی با مناطق تصویری کوچک تولیدشده است. با افزایش تولید این نوع مرکب‌ها موجبات خشک شدن و نشست سریع مرکب و پایداری آن‌ها حین چاپ فراهم‌شده است، همچنین این مرکب جهت چاپ با مقدار حداقل مصرف آب فرموله شده تا از ضعیف شدن سطح کاغذ به علت عدم کیفیت آن‌ها بکاهد تا بدین‌ وسیله از تجمع خاک، پرز کاغذ و انباشتن نقش مرکب روی لاستیک که ازجمله مشکلات اساسی کار چاپ است جلوگیری کند.

فرم ‌های تجاریپایداری مرکب‌ روی نوردها

 فناوری تولید مرکب ‌هایی با پایداری بیشتر روی نورد صلایه‎ی ماشین چاپ گسترش پیداکرده است تا از افزایش چسبندگی روی نورد هنگام چاپ، به‌ویژه در کارهایی با تصویر کمتر جلوگیری شود. علیرغم افزایش پایداری مرکب روی نوردهای صلایه، این مرکب‌ها در کانال حرارتی خشک‌کن‌ها بهتر خشک می ‌شوند. آن‌ها برای چاپ با مقدار آب کمتری جهت جلوگیری از ضعیف شدن سطح کاغذ به جلوگیری از رطوبت‌گیری بیشتر کاغذهای نامناسب فرموله می‌شوند. مرکب ‌های با پایداری بیشتر به خاطر داشتن چسبندگی کمتر و توازن بهتر آب، مانع کنده شدن کاغذ و انتقال کاغذ کنده‌شده به روی لاستیک می‌شوند و ترام واضح و بسیار دقیقی را منتقل می‌کنند.

ماشین‌ های چاپ جدید نه‌فقط برای چاپ سریع بلکه برای چاپ ۶۴ صفحه‌ای هم‌زمان ساخته و آماده‌شده‌اند؛ بنابراین مرکب‌ها باید به‌گونه‌ای فرموله شوند که دارای سیالیت ویژه‌ای باشند تا بتوانند تا پایان کار چاپ، پایداری و ویسکوزیته‎ی خود را حفظ کنند. ازاین‌رو مرکب‌ها باید ازنظر فرموله شدن کاملاً تغییر کنند تا ویسکوزیته‌ی پایدارتری داشته و از پخش ذرات آن‌ها در محیط چاپخانه جلوگیری کنند؛ چراکه اگر مرکب روی نوردها پایداری نداشته باشد، در اثر کار ممتد ماشین چاپ، حرارت نوردها بالا رفته و باعث پخش ذرات آزادشده از مرکب را در محیط چاپخانه فراهم می‌کنند.

کشورهای اروپایی (به‌استثنای کشورهای آلمانی‌ زبان) به‌سوی قطع مصرف الکل از سیستم آب ماشین افست حرکت می‌کنند. این مسئله هم باعث کاهش هزینه تولید و افزایش نفع ناشر می‌شود و هم موجبات افزایش عمر لاستیک و کاهش صدمه به محیط‌زیست را فراهم می‌کند، البته مضراتی هم ازنظر چاپی به دنبال دارد، زیرا که چاپ بدون استفاده از الکل، مهارت بیشتری را در اداره ماشین چاپ و ارائه کار بهتر چاپی طلب می‌کند.

برای کاهش این مشکلات تولید ماشین ‌های چاپ مدرن در جهت ادغام و حذف الکل از سیستم آب ماشین افست پیش می‌رود، با رشد چاپ روزنامه‌ های رنگی، چاپ کنندگان روزنامه در انتهای خط تولید کانال‌های حرارتی کار گذاشته‌اند که خود موجب حذف مشکل الکل می‌شود. چنین چاپی نیاز به مرکب ترکیبی دارد، یعنی مرکبی که هم‌زمان خاصیت مرکب حرارتی و سرد را داشته باشد. در این صورت مرکب هر دو خاصیت خشک شدن و نشست را دارد. بدین ترتیب بخشی از مرکب به‌وسیله جذب و نفوذ در کاغذ خشک می‌ شود و بخشی نیز به‌وسیله خروج حلال از مرکب توسط کانال حرارتی خشک می‌شود.

مرکب‌ های ‏کلدست روزنامه

 قیمت تمام‌شده مرکب‌ های افست رول کلدست (سرد) به‌ویژه آن نوع که برای چاپ روزنامه به کار می ‌رود بسیار مهم است. نتیجه این‌که بیشترین فعالیت مرکب‌ سازها متوجه تأمین مرکب برای چاپ روزنامه باهدف کاهش قیمت و بهبود کیفیت چاپ روی کاغذهای ارزان ‌قیمت با مرکب کم چسب شده است (مانند ماشین‌های چاپ KBA، کورتینا و گاس گرافیک).

فرم ‌های تجاریمرکب تک سیال

 واژه مرکب تک سیال حالا به‌صورت علامت تجاری برای سیستم گاس گرافیک ثبت‌شده است. این مرکب ‌ها به‌صورت پیش مخلوط با آب در یک مخزن، تحت براقیت‌های ویژه و کنترل‌شده آماده و سپس به مخزن ماشین چاپ پمپ می‌ شوند. در این صورت نیازی به سیستم مرطوب ‌کننده چاپ نیست.

هدف از این کار رسیدن به یک قیمت تمام‌شده‌ی پایین و کاهش باطله چاپ است. این نگرش متعلق به آینده است. مرکب‌های تخصصی گران‌قیمت، نه لازم است تولید شوند و نه کار با آن‌ها قابل‌قبول است، ازاین‌رو دستگاه‌های موجود، شامل ماشین‌های لترپرس بدون سیستم آب، قابل کاربری خواهند بود؛ بنابراین فرآیند چاپ با این مرکب ‌ها باید با دقت بیشتری کنترل و به‌طور دقیق انجام شود.

رنگ کاغذ روزنامه

 تقاضای رنگ بیشتر برای روزنامه‌ها تاکنون به حدی رسیده است که با نصب مجدد برج‌های چاپی تعداد رنگ‌ها را در چاپ روزنامه افزایش می‌دهند. طبق آمار می‌توان گفت که در حال حاضر افزایش تقاضا به ۱۵ تا ۲۰ درصد در سال رسیده است. ازآنجاکه مصرف کاغذهای با گرماژ پایین و معمولی افزایش پیداکرده، ازاین‌رو کیفیت مرکب در جهت نفوذ کمتر و نشست بهتر، با حفظ کیفیت انتقال آن بهبود پیداکرده است. با توجه به اینکه آگهی ‌های تجاری در خلق سود برای ناشران از اهمیت بالایی برخوردارند، کیفیت رنگ علی‌رغم اهمیت قیمت‌ها نقش بسیار بسزایی دارد.

حرکت در جهت بهبود مصرف مرکب روزنامه مستلزم صرف وقت قابل‌ ملاحظه‌ای است. مرکب‌ های چاپ روی کاغذ براق پوشش داده‌شده به روش هیت ست رول، یا روی کاغذ سلولزی ویژه (S.C) که اجازه می‌ دهد چاپکارهای روش کلدست بتوانند باکیفیت چاپ هیت ست رقابت کنند، گسترش پیداکرده است.

اگرچه کیفیت مرکب کلدست به‌اندازه‌ی روش چاپ هیت ست نیست، اما پیشرفت قابل‌ ملاحظه‌ای صورت گرفته که تفاوت بین این دو فناوری را بسیار کم کرده است. تقاضا برای رنگ‌ های چاپ بر پایه آب و بر پایه روغن‌ های گیاهی بسیار افزایش پیداکرده و از طرف دیگر روغن ‌های معدنی نیز مصرف بالایی دارند و اخیراً جهت کاهش بو و میزان ترکیبات آروماتیک آن‌ها، عمل هیدروژنه رواج پیداکرده است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

1 + 5 =