پیشرفت صنعت بسته بندی در شرایط تحریم

  گفت و گو با عبدالله قدوسی مدیرعامل شرکت صنایع شیر ایران

  0
  19
  صنعت بسته بندی

  عبدالله قدوسی پیشرفت صنعت بسته بندی در کالاهای مختلف از جمله صنایع غذایی را با وجود تحریم ها قابل توجه ارزیابی کرد.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از اگروفودنیوز؛ مدیرعامل شرکت صنایع شیر ایران در خصوص کیفیت محصولات لبنی با وجودتحریم های ظالمانه بیان داشت : امروز ما باید به این‌ مرحله از توجه برسیم که بسته بندی تنها یک کارتن برای محفوظ نگه داشتن محصول نیست بلکه در واقع بسته بندی زمینه را برای برندینگ محصول فراهم می‌کند.

  وی با اشاره به اهمیت صنعت بسته بندی در بازار پسندی محصول افزود: اکثر مشتریان در طول هفت ثانیه اول از لحظه ای که کالا را می‌بینند، تصور یک برند خاص در ذهن شان تداعی می شود. بنابراین بسته بندی و ارتباط گرافیکی از دیدگاه یک شرکت بسیار مهم است و طراحان دقت بسیاری را روی هویت و شناساندن برندشان صرف می کنند.

  قدوسی با یادآور کردن سابقه طولانی صنعت بسته بتدی در بسته‌بندی کالاهای مصرفی در ایران خاطر بیان کرد: متاسفانه اهمیت و ضرورت آن برای تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی به صورت کامل قابل درک نبوده و همواره به عنوان کاری جانبی و درجه دوم به آن نگاه شده است.

  وی تصریح کرد: این موضوع در حالی است که صنعت بسته بندی وچاپ در ایران با داشتن امکانات مناسب که مطابق با تکنولوژی روز است، هنوز اعتماد کافی جامعه تولیدی کشور را در رابطه با دقت، توانایی و به خصوص مشتری مداری به دست نیاورده است.

  مدیرعامل شرکت صنایع شیر ایران گفت: صنعت بسته بندی زیرشاخه‌های مختلفی همچون قالب‌سازی، لفاف‌های پلاستیکی و کاغذی، ظروف شیشه‌ای، بسته‌بندی فلزی، چاپ و برچسب، کارتن و مقوا و موارد دیگر را در برمی‌گیرد و همگی هم در کشور فعال هستند، اما متاسفانه نگاه جامع و اصولی به این صنعت نشده است و این در حالی است که از یک دهه گذشته شاهد تحول و تغییر نگرش قابل‌ توجهی در این صنعت هستیم و می‌توان مدعی شد اکنون از سوی هر دو شریک اقتصادی، یعنی تولیدکنندگان از یک سو و ارائه دهندگان خدمات بسته بندی از سوی دیگر این صنعت مورد توجه قرار گرفته است و به ضرورت آن با توجه به تاثیر مستقیم آن در امر مشتری پسندی و توجه به خواست مشتری پی برده‌ شده است.

  قدوسی با اشاره به اینکه در حال حاضر تولیدکنندگان به شکل، اندازه، فرم، رنگ و طرح بسته بندی محصولات بهای بسیار می‌دهند و عرضه محصولات تولیدی خود را در طیف متنوعی از مدل‌های بسته‌بندی قرار می‌دهند، خاطر نشان کرد: بر اساس آمارهای غیررسمی این میزان ظرف یک دهه گذشته تا الان بیش از ۵ برابر شده و همگان در تلاش هستند تا در صنعت بسته بندی از رقبا عقب نمانند.

  وی با خاطر نشان کردن اینکه رویکرد اصلی اقتصاد کشور، بر اساس اقتصاد مقاومتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری توسعه ی صادرات غیرنفتی است، بیان داشت: همین مسئله منجر به رونق و افزایش کیفیت صنعت بسته بندی خواهد شد. در مورد این صنعت در کشور باید امیدوار بود و آینده روشنی را برای آن تصور کرد.

  مدیر عامل صنایع شیر ایران ادامه داد : هم اکنون انگیزه و تمایل فعالان این حوزه بیشتر شده و یک فضای رقابتی تقریبا مناسب در حال شکل‌گیری است.

  قدوسی گفت: این فضا در گذشته وجود نداشت ولی از زمانی که شرکت‌ها و تولید‌کنندگان برتر سبد محصولات‌شان را متنوع کردند و سمت و سوی برخی از تولیدات آنها به سمت محصولات فانتزی رفت، به اهمیت بالای بسته‌بندی‌های شیک و مشتری‌پسند ایمان آوردند. با این حال رابطه بین تولیدکنندگان و فعالان صنعت بسته‌بندی ضعیف است و این در حالی است که برای آنالیز و نیاز سنجی از بازار این رابطه باید دوسویه و فعال باشد.

  قدوسی با اشاره به تحریم ها و ارتباط آن با صنعت بسته بندی یادآور شد: تحریم ها با تمام بدی ها وخصوصیات منفی که واقعا موجب فشار مضاعف به تولیدکننده و مردم شده است و به شدت مردم عزیزمان را دچار ضعف اقتصادی کرده است اما اگر جامعه ای پویا و فعال و عاقل باشد با همه این فشارها راه خود را خواهد یافت کما اینکه این جامعه قطعا به سمت داشته هایش می رود و یقین بدانید این تحریم ها در حوزه بسته بندی نیز برای ما نفع های زیادی به همراه داشته است.

  وی افزود : شرکت های خوبی امروز در کشور در صنعت بسته بندی داریم که تا پیش از تحریم ها، تولیدکنندگان داخلی توجه خاصی به تولیداتشان نداشتند و این در حالی است که تمرکز درصنعت بسته بندی محصول و نوآوری در اولویت تولید کنندگان قرار داشت. اما بعد از فشارهای اقتصادی حاصل از تحریم خواسته یا ناخواسته تولیدکننده داخلی به سمت این شرکت های حوزه صنعت بسته بندی و چاپ داخلی گرایش یافته و این گرایش موجب ایجاد انگیزه مضاعف در شرکت های بسته بندی و علی القاعده گردش مالی مناسب در این بخش شد و تولیدکننده های فعال در حوزه بسته بندی که تا پیش از این به دلیل عدم گردش و توان مالی و شاید عدم استقبال مشتری داخلی به کیفیت توجه اندکی داشتند امروز از نظر کیفیت صنعت بسته بندی و چاپ در حال رقابت با محصولات مشابه خارجی هستند.

  قدوسی با اشاره با اینکه نه تنها در صنعت بسته بندی و طراحی و کیفیت ظروف و … پسرفت نداشته ایم بلکه شاهد پیشرفت خوبی به خصوص در یک دهه اخیر بوده ایم، تصریح کرد: علاوه بر آمار و اطلاعات موجود با نیم‌نگاهی به شلف و ویترین مغازه ها این ادعا قابل اثبات است.

  وی افزود: الحمدلله امروز تولیدکنندگان داخلی چه در حوزه نوآوری در صنعت بسته بندی و چه در حوزه طراحی و نوآوری در تولید محصولات جدید پیشرفت های چشمگیر و قابل توجهی داشته اند، امید که به زودی شاهد پیشرفت بیشتر و چشم‌گیرتر و سرمایه گذاری های بیشتری در صنعت بسته بندی و چاپ و بهره گیری از تکنولوژی ها و دستگاه های به روزتر دنیا در کشورمان باشیم.

  مدیرعامل هلدینگ صنایع شیر ایران ( پگاه) در بخش دیگری از صحبتهای خود در خصوص برگشت ارز حاصل از صادرات شرکتهای مختلف که بحث روز رسانه ها است، گفت: همان گونه که می دانید ما در پیچ تاریخی خاصی به سر می بریم، از یک سوی تحریم ها که برای کشور عزیزمان و مردم خوبمان و به خصوص تولیدکنندگان که در خط مقدم این جنگ اقتصادی نابرابر قرار دارد، موجب ایجاد مشکلات فراوان شده است و از سوی دیگر نیز بیماری ویروسی کرونا که در واقع علاوه بر سلامت مردم، اقتصاد ایشان را نیز تحت تاثیر منفی قرار داده است.

  قدوسی ادامه داد: در این شرایط یقینا مردم و دولت و فعالان اقتصادی در شرایط خاصی قرار گرفته و به دنبال راهکارهایی برای برون رفت از آسیب های ناخواسته خواهند بود.

  مدیرعامل صنایع شیر ایران همراهی دولت با فعالان اقتصادی و حمایت دولت از تولیدکنندگان را یکی از بهترین راهکارهای برون رفت و مقاومت در برابر آسیب های اقتصادی به کشور و مردم و فعالان بر شمرد و تصریح کرد: تحقق این مهم قطعا در تعاملی دو سویه بین فعالان اقتصادی و دولت امکان پذیر است. همان گونه که از دولت انتظار حمایت از بخش تولید می رود از سوی دیگر فعالان اقتصادی نیز باید دوشادوش دولت حرکت کنند.

  عبداله قدوسی یادآور شد: بطور حتم اگر صادراتی با عایدی ارزی برای فعالان اقتصادی وجود داشته باشد بهترین محل برای صرف و هزینه در داخل کشور عزیز خودمان است و باید در این شرایط به کمک دولت شتافته و با رفع تعهدات ارزی گامی موثر برای بهبود شرایط برداریم و دولت هم باید فعالان واقعی اقتصادی که سرمایه مادی و آبروی خودشان را در جهت تولید و خدمت به کشور و مردم هزینه کرده اند با تمام توان حمایت کند و با ایجاد مشوق های مناسب و افزایش انگیزه و فراهم آوردن فرصت های برابر و اختصاص بازه های زمانی مناسب برای عمل به تعهدات، بستری ایمن برای فعالیت اقتصادی بنگاه های فعال را فراهم نماید.

  مدیرعامل صنایع شیر ایران در بخش پایانی مصاحبه خود با یادآوری این موضوع که یقینا برخورد قهری با فعال اقتصادی واقعی فقط و فقط آسیب ها را افزایش می دهد و از سوی دیگر بدون شک فعال اقتصادی واقعی خود را متعهد به انجام تعهدات می داند، ابراز امیدواری کرد: که دولت و مردم و فعالان اقتصادی واقعی که بسیارند در تعاملی منطقی و سازنده گام های موثری در جهت ارتقاء و پیشرفت کشور بردارند.

  بیشتر بخوانید:

  راه اندازی کارخانه بسته بندی در سیستان و بلوچستان

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  3 × سه =