استانداردسازی بسته بندی محصولات کشاورزی راهی به بازار‌های جهانی

  0
  45
  بسته بندی محصولات کشاورزی

  بسته بندی محصولات کشاورزی برای جلوگیری از هدر رفتن میزان زیادی از تولیدات کشاورزی و راحت‌تر شدن حمل و نقل و صادر شدن این محصولات به دیگر کشور‌ها انجام می‌شود.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از صداوسیما مرکز آذربایجان غربی، بسته بندی انواع کالا از اهمیت بالایی برخوردار است که به منظور نگهداری و جلوگیری از فساد و راحت تر شدن حمل و نقل کالا انجام می‌شود.

  درواقع بسته بندی محصولات کشاورزی علاوه بر نگهداری و حفاظت از کالا در برابر عوامل محیطی، به عنوان پلی ارتباطی بین خریدار و محصول مورد نظر است.

  اندیشه و برنامه‌ریزی برای بسته ‌بندی ‌محصولات کشاورزی موضوعی است که از سوی بسیاری از کشورها و شرکت‌های بزرگ اقدامی استراتژیک محسوب می‌شود و هر سال میلیاردها دلار در این زمینه سرمایه‌گذاری و هزینه می‌کنند.

   آذربایجان غربی یکی از قطب های تولید محصولات باغی در کشور

   امانی مدیر باغبانی جهاد کشاورزی استان با اشاره به اینکه در آذربایجان غربی ۱۱۲ هکتار باغ میوه وجود دارد گفت: از این سطح زیر کشت یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن انواع میوه از جمله سیب، انگور و انواع میوه های هسته دار شامل آلو، شلیل، هلو، گیلاس تولید و سالانه ۴۰۰ هزار تن از این محصولات به خارج از کشور صادر می شود.

  بسته بندی محصولات کشاورزیبسته بندی خوب و علمی، عامل افزایش درآمد کشاورزان استان

  یکی از راه‌های افزایش درآمد کشاورزان بسته بندی خوب و علمی است که به اندازه تولید محصول با کیفیت اهمیت دارد.

   اصغری عضو هیئت علمی دانشگاه ارومیه با اشاره به اینکه بسته بندی خوب معرف محصول در بازارهای جهانی است، گفت: بسته بندی استاندارد کیفیت، نگهداری و فروش محصول را تضمین می کند.

   وی افزود: علاوه بر بسته بندی استاندارد باید نکاتی را هنگام برداشت میوه رعایت کرد. با توجه به اینکه میوه یک موجود زنده است و نفس می‌کشد باید به آرامی و بدون هیچ صدمه ای برداشت شود چرا که هر نوع فشار و خراشی در میوه باعث فساد آن در طول حمل و نقل و انبار داری می شود.

   اصغری با اشاره به اینکه میوه در زمان برداشت ۸۵ درصد آب دارد، گفت: میوه چیده شده در باغ بلافاصله باید سرد شود و در جای خنک در باغ بسته بندی و سریع به سردخانه منتقل شود.

   صرف هزینه برای بسته بندی به نفع کشاورز است

  عضو هیئت علمی دانشگاه ارومیه افزود: بیشتر باغداران استان از بسته بندی نامناسب و از کاغذ استفاده می کنند طوری که میوه در داخل بسته محبوس می شود و هیچ راه ورود هوای سرد به داخل جعبه انجام نمی شود.

  در حالی که همین کاغذها غیر استریل بوده و خود عامل پوسیدگی میوه در زمان انبارداری می شوند.

   وی با اشاره به اینکه بهترین نوع بسته بندی محصولات کشاورزی استفاده از شانه و بسته بندی تک ردیفه است گفت: صرف هزینه برای بسته بندی محصولات کشاورزی به نفع باغدار خواهد بود و میزان ضایعات میوه را کاهش می دهد.

  علیزاده یکی از باغداران استان گفت: کار باغداری کار اجدادی ما است. زمان قدیم جعبه های چوبی و پوشال و کاغذ بود و چند سالی هست از همین بسته بندی پلاستیکی و پوشش کاغذ برای فروش میوه استفاده می‌کنیم.

  بیشتر بخوانید: بررسی مشکلات صنعت بسته بندی محصولات غذایی

  بسته بندی محصولات کشاورزی آذربایجان غربی با ۳۸۱ سردخانه رتبه نخست کشوری رو به خود اختصاص داده است

   تومرائی مدیر صنایع تبدیلی و غذایی جهاد کشاورزی استان با اشاره به اینکه استان با دارا بودن ۳۸۱ سردخانه رتبه نخست کشوری رو به خود اختصاص داده است، گفت: ظرفیت سردخانه های بالای صفر استان ۹۶۰ هزار تن است که قسمت عمده ذخایر میوه آن‌ها به کشورها اوراسیا و عراق و افغانستان صادر می شود.

   همتی مدیرعامل یکی از سردخانه های استان با اشاره به اینکه در این سردخانه بسته بندی صادراتی تک ردیفه و دو ردیفه انجام می شود گفت: ظرفیت سورتینگ و بسته بندی محصولات کشاورزی روزانه ۴۰ تا ۵۰ تن با دستگاه تمام اتوماتیک شستشوی میوه و درجه بندی سیب رو داریم که از اول مهرماه شروع و تا اسفند ماه ادامه دارد.

   وی افزود: تمام کارتن و جعبه های مورد نیاز خود رو از استان خودمان تهیه می کنیم که اکثر محصولات بسته بندی ما به کشور روسیه صادر می شود.

  گوهرفر عضو هیئت مدیره کارتن پلاست ارومیه با اشاره به اینکه در این شرکت تولید و تبدیل محصولات کارتن پلاست با ماشین آلات روز دنیا انجام می شود گفت: با تولید انواع جعبه، شیت و رول پلاست و تبلیغات و چاپ در زمینه انواع جعبه صادراتی به منظور صادرات به کشورهای همسایه حوزه خلیج فارس و بالکان مشغول به فعالیت هستیم.

  وی افزود: وجود این شرکت در زمینه بسته بندی محصولات کشاورزی و انواع میوه های صادراتی تحول شگرفی در منطقه ایجاد کرده است این واحد صنعتی سالانه به مقدار 5000 تن کارتن پلاست تولید می نماید با توجه به اهمیت بسته بندی در دنیا که روبه رشد است متأسفانه کشور ما در زمینه بسته بندی انواع محصولات نسبت به علم روز دنیا بسیار عقب است و نیازمند حمایت مسئولین و سرمایه گذاران بخش خصوصی است.

   پیشرفت این صنعت در مهد کشاورزی استان آذربایجان غربی باعث باز شدن بازارهای جهانی به روی کشاورزان زحمتکش استان به منظور فروش محصولات خود با قیمت منصفانه می باشد.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  سه × یک =