مشکل تأمین مواد اولیه بسته بندی محصولات

  شکایت چاپخانه داران از گرانی مواد اولیه با وجود تولید ۱۰۰ درصدی در داخل

  0
  48
  حیات اصناف

   رئیس اتحادیه چاپخانه داران تهران از مشکل برخی چاپخانه های تولید بسته بندی محصولات برای تأمین مواد اولیه بسته بندی خبر داد و گفت: قیمت مواد اولیه بدون دلیل ۲۰ درصد گران شده که موجب نابودی برخی چاپخانه ها خواهد شد.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از خبرگزاری تسنیم،در خصوص تهیه مواد اولیه برخی چاپخانه داران اظهار داشت: برخی از چاپخانه داران نسبت به قیمت تهیه مواد اولیه چاپ برای بسته بندی محصولات از جمله حبوبات، چیپس، پفک و هر نوع بسته بندی محصولی که در بازار وجود دارد، شکایت دارند.

  وی با اشاره به اینکه این چاپخانه ها هر کدام نزدیک به 150 نفر کارمند دارند، ادامه داد: مواد اولیه که آنها باید تهیه کنند، کاملا داخلی بوده و هیچ ماده ای که خارجی و وارداتی باشد، در چاپ این بسته بندی ها استفاده نمی شود. اما متاسفانه زمانی که قیمت یورو 37 هزار تومان بود، قیمت این مواد اولیه (پپ) را کیلویی 44 هزار و 500 تومان خریداری می کردند.

  مواد اولیه بسته بندی

  رئیس اتحادیه چاپخانه داران تهران خاطر نشان کرد: واحدهای پتروشیمی فروشنده مواد اولیه بسته بندی ، با توجه به اینکه ارز تأثیری در قیمت تولیدات آنها ندارد، ولی به دلیل ایجاد رقابت با بازار جهانی، قیمت ارز را در نرخ محصول مؤثر می دانند؛ اما وقتی قیمت یورو به 25 هزار تومان رسیده، باز این واحدهای پتروشیمی از 19 آذر ماه 20 درصد قیمت محصولات خود را افزایش داده اند.

  ابوالحسنی با تأکید بر اینکه بر چه مبنایی پتروشیمی ها قیمت این مواد را افزایش داده اند، تصریح کرد: در برخی موارد، مواد خام توسط ترکیه خریداری شده و پس از تبدیل شدن به مواد اولیه مورد نیاز این چاپخانه داران، مجدد وارد ایران شده و حتی با تعرفه گمرک، قیمت آن مناسب تر از نرخی است که چاپخانه ها باید از واحد پتروشیمی داخلی تهیه کنند.

  وی با بیان اینکه با تعرفه 30 درصدی که تعیین شده نیز، باز قیمت این ماده اولیه مناسبتر از وقتی است که بخواهند از پترىشیمی های داخل تهیه کنند، گفت: این موضوع برای چاپخانه دارانی که در حوزه بسته بندی محصولات فعالیت دارند، مشکل ساز شده است؛ به نحوی که مثلا یک چاپخانه بر مبنای ماده اولیه کیلویی 44 هزار و 500 تومان به یک کارخانه سفارش، گرفته است ولی حال که 20 درصد گران شده، حاضر است ضرر و زیان کار را پرداخت کند ولی سفارش فلان کارخانه را لغو کند.

  مواد اولیه بسته بندی

  رئیس اتحادیه چاپخانه داران تهران تأکید کرد: به آقای قبادی معاون بازرگانی داخلی و آقای زادبوم رئیس سازمان توسعه تجارت نامه زده ایم و امیدواریم نتیجه لازم را دریافت کنیم؛ تا کی قرار است رانت برای مواد اولیه ای که همه مواد مورد نیازش داخلی است، ایجاد کنیم و در مقابل واحدهای تولیدی را دچار مشکل کنیم.

  مواد اولیه بسته بندی

  ابوالحسنی با تأکید بر اینکه با این کارها خودمان بازار داخل را نابود می کنیم، افزود: اگر شرایط تولید مواد اولیه بسته بندی مناسب باشد، می توانیم نیاز بازار کشورهای همسایه از جمله، ازبکستان، آذربایجان و ترکمنستان را برای تأمین این مواد اولیه نیز تأمین کنیم و جای ترکیه را بگیریم. بنابراین از رئیس سازمان توسعه تجارت درخواست کردیم که تعرفه این مواد اولیه را کاهش دهند تا بازار داخل متعادل شده و نابود نشود.

  بیشتر بخوانید:

  حل معضلات چاپ در جلسه مشترک اتحادیه و ارشاد

  بررسی وضعیت و مشکلات چاپخانه داران سیستان و بلوچستان

  اتحادیه چاپ، 450 روز بعد/هیئت‌مدیره جدید اتحادیه چاپخانه‌داران تهران معرفی شد

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  20 + سیزده =