ورود زعفران به بورس و اهمیت بسته بندی آن

  0
  18
  زعفران

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: ورود به بورس بستر امنی برای معاملات اقتصادی است و ورود زعفران به بورس و قرار گرفتن نام آن در تابلوهای معاملاتی، سبب شده تا دست دلالان از بازار این محصول کوتاه شود.

  خراسان جنوبی بخش زیادی از زعفران جهان را  تولید می‌ کند، اما هنوز مشکلاتی در حوزه برندسازی و صادرات دارد، مشکلی که باعث می‌ شود زعفران ایران با نام و بسته‌ بندی ایران صادر نشود. زعفران یکی از محصولات کشاورزی ارزشمند صادراتی ایران است که در زمین‌ های خشک و نیمه‌ خشک جنوب‌ خراسان و برخی نقاط کشور کشت می‌ شود. ارزش اقتصادی فراوان زعفران در بازارهای جهانی و اشتغال و درآمد مناسبی که پرورش این گیاه به‌ دنبال دارد، بازده اقتصادی آن را قابل توجیه کرده است.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از ایسنا، با وجود آنکه بخش اعظم زعفران مصرفی جهان در ایران تولید می‌ شود، اما موانعی برای کسب درآمد ارزی معقول از صادرات زعفران وجود دارد که بزرگ ترین مشکل این حوزه است.

  طی 10 سال اخیر، میزان تولید زعفران ایران رشد قابل توجهی داشته که بخش گسترده‌ ای از این تولیدات صادر می‌ شود. رونق صادرات می ‌تواند سود زیادی را نصیب کشاورزان و بهره‌ برداران کند، سودی که سال‌ ها است کشاورزان زعفران منتظر آن هستند.

  وقتی از سپیده دم صبح مشغول کار در مزارع می ‌شوی و برای محصولی که گل سر سبد محصولات شرق کشور است، زحمت فراوان می ‌کشی، انتظار داری حداقل سود آن نصیب دلالان نشود، اما انگار ساز و کار شایسته‌ ای برای حذف دلالان و سودآوری برای بهره‌ برداران در این سال ‌ها هنوز ایجاد نشده است.

  ورود زعفران به بورس

  ورود زعفران به بورس؛ بستر امنی برای معاملات اقتصادی محصولات کشاورزی

  غلامرضا قوسی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اظهار کرد: 16 هزار و 800 هکتار از مزارع استان، با ظرفیت تولید 63 تن زیر کشت زعفران است.

  وی با اشاره به فعالیت 38 هزار بهره‌ بردار در زمینه تولید زعفران، گفت: ورود زعفران به بورس در خراسان جنوبی با حمایت صندوق توسعه بخش کشاورزی از سال گذشته راه‌ اندازی شده است.

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی تصریح کرد: ورود زعفران به بورس بستر امنی برای معاملات اقتصادی است و ورود زعفران به بورس و قرار گرفتن نام آن در تابلوهای معاملاتی، سبب شده تا دست دلالان از بازار این محصول کوتاه شود و زعفران به قیمت روز و توافقی بین خریدار و فروشنده به صورت نقدی معامله شود.

  قوسی با بیان اینکه به دلیل فراهم نشدن ظرفیت ‌ها، صادرات زعفران از خراسان جنوبی، صورت نمی ‌گیرد، گفت: با توجه به اینکه صادرات زعفران به سمت مرز افغانستان انجام نمی ‌شود و بهترین بازار برای صادرات زعفران، بازارهای اروپایی است؛ هم اکنون زعفران خراسان جنوبی از طریق استان‌های همجوار از جمله خراسان رضوی و تهران که این فرایند و بستر در آن فراهم است، انجام می‌شود.

  وی افزود: برای بهره‌وری بیشتر از این محصول در حال حاضر چهار واحد فرآوری با ظرفیت 7.5 تن در استان راه‌اندازی شده که در این خصوص نیازمند صدور جواز برای 24 تن زعفران دیگر نیز هستیم.

  ورود زعفران به بورس

  مشکلات فروش و نبود بازار مناسب

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: همچنین تاکنون برای 32 واحد بسته ‌بندی با ظرفیت 70 تن نیز مجوز صادر شده که بیشتر از ظرفیت تولید است.

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه علی رغم صدور مجوز در زمینه فراوری و بسته‌ بندی، اما از همه ظرفیت تعیین شده استفاده نمی‌ شود و فعال نیست، تصریح کرد: دلیل غیرفعال بودن و عدم استفاده از تمام ظرفیت این واحدها نیز عمدتا بروز نبودن ماشین‌آلات، مشکلات فروش و نبود بازار مناسب، نیاز واحدها به تسهیلات و سرمایه در گردش و … است که فعالیت این واحدها را با محدودیت مواجه کرده است.

  قوسی اظهار کرد: برای رفع مشکلات این واحدها، ارائه تسهیلات ارزان قیمت، نوسازی ماشین ‌آلات فرسوده و استفاده از دستگاه ‌هایی بر اساس تکنولوژی جدید، بهره‌گیری از کارشناسان متخصص و ورود دانش جدید به صنایع، آموزش و ترویج استفاده از محصولات فراوری شده، تسهیل روند صادرات محصولات فرآوری شده و … ضروری است.

   

   اقدامی جهانی برای معرفی به جهانی

  وی اظهار کرد: برای صادرات محصولات فرآوری شده، باید یک اقدام بین ‌المللی صورت گیرد و این محصولات با برند جغرافیایی یا منطقه‌ای ایران، در سطح جهانی معرفی شود.

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی یادآور شد: در این خصوص نیاز است تا فرایند صادرات تسهیل و مشوق‌ هایی نیز برای صادرکنندگان در نظر گرفته شود که با این اتفاق، صنعت زعفران به خصوص در خراسان جنوبی که پس از گلخانه‌ها، بر اساس محاسبه میزان هزینه و درآمد، رتبه دوم ارزش اقتصادی را دارد، توسعه پیدا می‌کند.

   

  کوتاه کردن دست سوداگران و دلالان 

  محسن احتشام، رئیس شورای ملی زعفران نیز در جلسه هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی بیرجند با بیان اینکه در فضای اقتصادی باید قانون حاکم باشد، افزود: انگیزه کار، تلاش، سرمایه‌ گذاری و فعالیت مولد اقتصادی رونقی ندارد.

  وی بیان داشت: باید جلوی فعالیت سوداگران و دلالان در عرصه اقتصادی گرفته شود تا فعال اقتصادی به راحتی بتواند صادرات کرده و ارز حاصل از آن را به چرخه اقتصاد کشور برگرداند.

  رئیس شورای ملی زعفران بیان کرد: در صادرات غیر نفتی، ارز حاصله از آن باید به چرخه اقتصاد کشور برگردد و این را یک مسئولیت بزرگ اجتماعی برای خود می‌ دانیم.

  احتشام بیان‌کرد: سازمان تعاون روستایی و دولت ۷۴ تن زعفران به صورت توافقی خریده، اما هنوز مشکلات این حوزه باقی مانده است.

  وی اظهار کرد: زمینه برگشت ارز حاصل از صادرات در تعاملات تجاری با کشور افغانستان وجود ندارد که در این راستا باید با راه‌اندازی صرافی‌های مجاز در افغانستان تدبیری اندیشید.

  رئیس شورای ملی زعفران تصریح کرد: سیاست‌ ها، روش‌ ها و رویه‌ های اقتصادی در کشور باید در راستای تحقق اهداف اقتصادی دولت و ایجاد انگیزه در بین فعالان اقتصادی سالم باشد، در حالی که متأسفانه در شرایط فعلی اینگونه نیست.

  احتشام بیان کرد: باید سرمایه‌گذاری ‌ها به سمت کارآفرینی، فعالیت مولد و ارزش آفرینی اقتصادی هدایت شود تا براساس ظرفیت ‌های استانی، سرمایه گذاری صورت گیرد.

  سال‌ ها است که کشاورزان کویر خراسان جنوبی محصولی طلایی با نام زعفران را کشت می ‌کنند، محصولی که با زحمت آنان بارور می‌ شود، به کشورهای مختلف سفر می‌ کند، اما نامی از آنان بر روی محصولشان نیست و این یک ضعف است که سال ‌ها از آن رنج می‌ برند، ضعفی که رفع آن به کمی حمایت نیاز دارد شاید با ورود زعفران به بورس کمی از مشکل حل شود.

  بیشتر بخوانید: صنعت بسته بندی در سمنان

   

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  ده − 2 =