اشتغال زایی در حوزه کاغذ با سرمایه گذاری بانک ها

  0
  20
  کاغذ

  سال ها است که کشور ما با  مشکل کاغذ دست و پنجه نرم می کند به خصوص در سال های اخیر که به دلیل وجود تحریم ها کشور با بحران روبرو شد. از طرفی نوسانات ارزی واردات این کالا را با مشکل مواجه کرد و بازار کاغذ با یک شوک ناگهانی روبرو شد. به این ترتیب که قیمت کاغذ ۴ الی ۵ برابر افزایش قیمت پیدا کرد.

  با این تفاسیر هم دولت مجبور به دخالت شد و کاغذ دولتی با ارز نیمایی را برای حل مشکلات به وجود آمده پیش روی فعالان این حوزه گذارد. اما باز هم مشکلاتی دیگری به وجود آمد، سواستفاده از این بازار آشفته، فروش کاغذ دولتی در بازار آزاد و به قیمت بالا، در هر صورت این بازار آشفته هر روز با مشکلات فراوانی روبرو است.

  ورادات کاغذ علاوه بر خارج کردن ارز از کشور مشکلات دیگر نیز دارد، در همین راستا عده ای از کار آفرینان و مدیران کشور به فکر چاره ای افتادند، ۴ بانک کشور به همراه ستاد اجرایی فرمان امام و صندوق توسعه ملی درصدد هستند تا جلوی واردات  و خارج شدن ارز کشور را بگیرند. به این صورت که با هدف اشتغال زایی و ایجاد درآمد برای مناطق محروم خوزستان طرحی برای ساخت کارخانه تولید کاغذ از زباله ارائه کردند و از شنبه آینده کار بر روی این طرح آغاز خواهد شد.

   پیش بینی می‌شود این کارخانه برای ۲۰۰۰ نفر شغل جدید ایجاد کند، که مقرر شده است تماما از نیروهای بومی منطقه بکارگیری شوند. گفتنی است، سه شرکت نیشکر فارابی، سلمان فارسی و دعبل خزایی در این منطقه قرار دارند که مواد اولیه این پروژه را تامین خواهند کرد.

  کاغذ مورد نیاز کشور تولید خواهد شد

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، ظرفیت سالانه اسمی تولید کاغذ چاپ در این طرح ۳۲۰ هزار تن و ظرفیت سالانه اسمی کاغذ تحریر ۲۴۰ هزار تن پیش‌بینی شده است. براساس اطلاعات ارائه شده با اجرای طرح یادشده، از خروج سالانه ۲۰۰ میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری می‌شود. حجم سرمایه‌گذاری ریالی این طرح ۶۵ هزار میلیارد ریال است که ۴۰ درصد آن را بانک پارسیان به‌عنوان بانک راهبر بر عهده دارد و سه بانک ملی، سپه و صنعت و معدن هم هر کدام ۲۰ درصد تامین مالی آن را بر عهده خواهند داشت. زمان بهره‌برداری از این طرح ۳سال آینده اعلام شده است.

  در طرح تولید کاغذ چاپ و تحریر، ستاد اجرایی فرمان امام و صندوق توسعه ملی نیز همکاری می‌کنند. در مراسمی که روز گذشته به مناسبت امضای موافقت‌نامه تامین مالی این طرح در سالن اجتماعات ساختمان مرکزی بانک پارسیان برگزار شد، دکتر کوروش پرویزیان، مدیرعامل این بانک در سخنانی گفت: این طرح آثار مثبت اقتصادی و زیست‌محیطی دارد و آنچنان که برآورد شده است با اجرای آن از قطع ۶ میلیون اصله درخت جلوگیری خواهد شد.

  به گفته وی در چند سال گذشته طرح‌های سندیکایی بین بانک‌های کشور اجرا شده که نتیجه همکاری شورای هماهنگی مدیران بانک‌های دولتی و کانون بانک‌های خصوصی است. در این مراسم دکتر محمد مخبر، رئیس ستاد اجرایی فرمان امام هم ضمن سخنانی گفت: در این طرح مدیران بانکی با خلوص نیت و پذیرش ریسک ورود کرده‌اند که جای تشکر دارد.

  به گفته وی این طرح توسط صندوق توسعه ملی ۴۶۷ میلیون دلار تامین اعتبار می‌شود. در حالی که سالانه مبلغ ۲۸۵ میلیون دلار برای واردات کاغذ ارز مصرف می‌شود که در واقع اجرای این طرح هزینه دو سال واردات کاغذ است.

  دکتر مخبر اهمیت اجرای طرح تولید این کالا در یکی از مناطق کم برخوردار کشور را از دیگر مزایای این طرح دانست و افزود: کشور عزیز مان سال ها است که با مشکلات زیادی در زمینه کاغذ روبرو است. ایران مجبور است تا بخش زیادی از ارز کشور را برای واردات این کالا هزینه کند. وی همچنین افزود کشور ترکیه با سرمایه گذاری مدیران بانکی کشور توانسته به یکی از بزرگترین صادرکنندگان کاغذ در منطقه تبدیل شود. ترک ها توم ۱۴۰ درصدی کشورشان را به ۱۰ درصد کاهش داده اند پس این کار شدنی است.

  در این مراسم دکتر مرتضی شهید‌زاده، رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی نیز با توضیحاتی در مورد فلسفه تشکیل این صندوق و عملکرد آن در چند سال گذشته گفت: در طرح تولید کاغذ در استان خوزستان، صندوق توسعه ملی با رعایت کلیه قوانین و مقررات موجود ورود کرده و امید است که اجرای این طرح استراتژیک به مشکلات مطبوعات و صنعت نشر پایان دهد. در ادامه این مراسم، مدیران بانک ملی، سپه و صنعت و معدن هم هر کدام در سخنان کوتاهی با اظهار خرسندی برای مشارکت در این طرح، اظهار امیدواری کردند که بانک‌ها بتوانند طرح‌هایی از این دست را که منفعت آن به آحاد جامعه خواهد رسید به مرحله اجرا بگذارند.

  در پایان این مراسم، موافقت‌نامه صندوق توسعه ملی و ستاد اجرایی فرمان امام به امضای دکتر شهید‌زاده و دکتر مخبر رسید و پس از آن مشارکت‌نامه سندیکایی بانک‌های ملی، سپه، پارسیان و صنعت و معدن هم برای تامین مالی این طرح  از سوی مدیران عامل بانک‌های یاد شده امضا شد.

  بیشتر بخوانید: دریای متلاطم قیمت کاغذ آرام شد

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  شش + 4 =