حذف کاغذ و بهره مندی از گمرک هوشمند

0
9
گمرک هوشمند

سخنگوی گمرک کشور گفت: حذف کاغذ و انجام تشریفات و رویه‌های گمرکی بر اساس سامانه‌ های الکترونیکی و اتصال این سامانه ‌ها به سازمان‌ های هم‌جواری که نیازمند اطلاعات هستند از مشخصه‌ های گمرک هوشمند است.

به گزارش چاپ و نشر آنلاین؛ برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص رونمایی از گمرک هوشمند تا پایان سال با روح الله لطیفی سخنگوی گمرک کشور به صورت تلفنی گفت وگو کرد.

گمرک هوشمند

روح الله لطیفی، بستر گمرک هوشمند را گمرک الکترونیک دانست و عنوان کرد: حذف کاغذ و انجام تشریفات و رویه‌ های گمرکی بر اساس سامانه ‌های الکترونیکی و همچنین اتصال این سامانه ‌ها به سازمان‌ های هم‌ جواری که نیازمند اطلاعات هستند از مشخصه‌ های گمرک هوشمند است.

حذف انسان از گمرک در برنامه آتی

وی افزود: پس از مرحله حذف کاغذ، مرحله حذف انسان در گمرک را دنبال می‌ کنیم. برای این امر از کارشناس مجازی، موبایل گمرک و شبکه اجتماعی فعالان گمرکی و تعبیه پیش فرض‌ های هوشمند در اتفاقات گمرکی در «داشبرد» فعالان گمرکی استفاده خواهد شد.

تهیه سامانه مشترک تبادل اطلاعات بین ایران و کشورهای همکار در حوزه گمرکی

سخنگوی گمرک کشور با بیان اینکه سامانه مشترک تبادل اطلاعات بین ایران و کشورهای همکار در حوزه گمرکی نیز در راستای گمرک هوشمند در حال تهیه است، عنوان کرد: حذف کنترل ‌ها و رویه‌ های مزاحم با استفاده از ابزارهای نوین و تحلیل داده‌ ها بر اساس ورود اطلاعات الکترونیکی و هدایت مسیر برای اتفاقات گمرکی بر اساس تحلیل هوشمند سامانه‌ ها بخشی از فرآیند هوشمندسازی گمرک است.

وی با ذکر مثالی درباره نحوه عملکرد سیستم هوشمند، ادامه داد: در حوزه مدیریت ریسک، سامانه‌ ها بر اساس اطلاعاتی که از فعالان گمرکی دارند، آن‌ ها را به سمت لاین‌ های مختلف گمرکی که شامل سبز، زرد و قرمز می‌ شود، هدایت می‌ کنند. این فرآیند به صورت خودکار انجام می ‌شود و خطای انسانی در این زمینه تقریباً به صفر می‌ رسد.

لطیفی درباره فناوری گمرک هوشمند را نتیجه توانمندی داخلی عنوان کرد و گفت: کارشناسان فنی کشور این سیستم را طراحی کردند. اتصال اطلاعات اسکن کالا و تحلیل آن در هنگام خروج و همچنین تعقیب مسیر ترانزیتی کالا به وسیله تراشه‌ های هوشمند بخشی از توانمندی‌ های سیستم هوشمندسازی گمرک است تا هر گونه تغییر مسیر و تخلف در گمرک به نهادهای مرتبط از جمله پلیس هشدار داده می ‌شود.

وی با اشاره به اینکه متخصصان حوزه گمرک و اساتید دانشگاه در حال طراحی مراحل مختلف سیستم گمرک هوشمند هستند، اظهار کرد: امیدوار هستیم تا قبل از پایان سال این سیستم طراحی و اجرا شود. البته برنامه این بود این سیستم تا شهریور اجرایی شود اما کرونا در کاهش سرعت این فرآیند بی تأثیر نبوده است.

بیشتر بخوانید: حذف کاغذی قبض برق و صرفه جویی یک هزار تنی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

1 × 2 =