حذف کاغذ یارانه ای دولت به تعطیلی صنعت چاپ و نشر منجر می ‌شود

  0
  16
  شرکت چوکای مازندران

  مدیر نشر نگاه معتقد است در صورت حذف کاغذ یارانه ای دولت در زمینه کتاب و نشر، صنعت کتاب و مشاغل مرتبط با آن تعطیل می‌ شود.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از مهر؛ حال بازار نشر تا پیش از شیوع ویروس کرونا خوب نبود و حالا با گذشت چند ماه از آمدن این‌ ویروس و تاثیرگذاری‌اش در مناسبات اجتماعی و اقتصادی، صنعت نشر کشور در حال فرو رفتن به یک اغمای عمیق است. در این‌زمینه یکی از عناصری که باعث سرپا ماندن این‌صنعت می ‌شود، به زعم بسیاری از ناشران، یارانه ‌ها و حمایت ‌های دولت است.

  یکی از موارد حمایت دولتی از صنعت نشر کشور ارائه کاغذ یارانه ای دولت بود. در پرونده ‌ای که قصد داریم برای بررسی فعلی وضعیت ناشران خصوصی و فعال بازار نشر کشور باز کنیم، مسئله کاغذ یارانه ای دولت و لزوم بود یا نبودش را در این ‌شرایط بررسی می ‌کنیم.

  تعطیلی چاپخانه ها و صنعت نشر  در گرو کاغذ یارانه ای دولت

  کاغذ یارانه ای دولتاولین گفت و گوی پرونده مذکور با علیرضا رئیس ‌دانا مدیر موسسه انتشاراتی نگاه است که وضعیت فعلی بازار نشر را خطرناک می ‌داند.

  رئیس‌ دانا گفت: بازار نشر اصلا حال خوبی ندارد و طبیعی است که اگر وضعیت به ‌همین ‌منوال پیش برود، مردم به سمت خرید کتاب نیایند. فکر کنید قیمت کتابی، در حال حاضر ۱۰۰ هزار تومان است. اگر قیمت کاغذ، آزاد و بدون یارانه دولتی حساب شود، همین‌کتاب را باید با قیمت ۷۰۰ هزار تومان خرید. یا مثلا کتاب ۴ جلدی‌ که الان ۵۰۰ هزار تومان قیمت دارد، ۲ میلیون تومان قیمت خواهد خورد.

  وی اظهار کرد: در حال حاضر، هر بند کاغذ ۳۰۰ هزار تومان است. اگر این ‌بها به یک ‌میلیون ‌تومان برسد، ناشران باید چه کنند؟ مشخص است که باید کار را تعطیل کنند. در نتیجه هم کار کتاب می‌ خوابد هم کار چاپخانه. وقتی هم این‌ کارها بخوابد، یعنی کار نویسنده، مترجم، ویراستار، کارگر چاپخانه، صحافی، لیتوگرافی، توزیع‌ کننده و همه مشاغل دیگری که مرتبط با کتاب هستند، می ‌خوابد.

  مدیر موسسه انتشاراتی نگاه تصریح کرد: لیتوگرافی ‌ها همین ‌الان هم تعطیل محسوب می‌ شوند اما با از بین رفتن یارانه ‌ها، مطمئنا میخ آخر به تابوتشان کوبیده خواهد شد.

  این ‌ناشر در ادامه گفت: گرافیست ‌ها در حال حاضر تقریبا بی‌کار هستند و مشخص است که با این ‌رویه نویسنده ‌ها و مترجمان هم بی‌کار می ‌شوند. در کنار این ‌مشاغل، ما کتابفروشان زیادی در کشور داریم که حتما صدمه خواهند خورد. به بیان ساده، در صورتی که یارانه ‌ها حذف شوند، همه به مشکل بر می ‌خورند؛ بنا بر این به ‌نظرم واجب است که دولت از این‌ مسئله حمایت کند و مقوله حساسی است که احیا و نجاتش از خیلی‌ مسائل دیگر واجب‌ تر است.

  بیشتر بخوانید: دریافت کاغذ یارانه ای دولت توسط ۳۴ ناشر مازندرانی

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  1 × سه =