بازار واردات کاغذ و پیش بینی آینده ای بحرانی

  گفت و گو با سید‌حسن میرباقری، رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا

  0
  36
  فعالان بازار کاغذ

  رئیس انجمن واردگنندگان کاغذ با اشاره به مشکلات بازار واردات کاغذ گفت: واردات کاغذ صرف نمی ‌کند،‌ بسیاری از واردکنندگان دیگر تمایلی به کاغذ ندارند؛ چون امیدی به بازگشت سرمایه نیست.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از تسنیم،‌ درباره شرایط امروز بازار واردات کاغذ بسیاری از فعالان این عرصه تاکنون اظهار نظر کردند‌، برخی بر این باور هستند که قیمت‌ های امروز کاغذهای وارداتی در بازار غیرمنطقی و ناشی از جو روانی متأثر از وضعیت بازار ارز است. در مقابل عده ‌ای معتقدند که قیمت ‌ها با وجود افزایش 100 هزار تومانی در کاغذ چاپ و تحریر،‌ هنوز به قیمت واقعی کاغذ نرسیده است و چون تقاضا محدود است،‌ قیمت‌ ها متعادل نگاه داشته شده ‌اند.

  در این میان اما همگی متفق‌القول‌اند که بازار کاغذ در آینده‌ ای نزدیک با یک بحران دوباره مواجه خواهد شد،‌ زیرا با افزایش مصرف،‌ عرضه فعلی جوابگوی نیاز نخواهد بود و چون ارزی نیز برای واردات اختصاص داده نمی‌ شود،‌ موجودی کاغذها کاهش چشمگیری می ‌یابد.

  قیمت کاغذ

  سید‌حسن میرباقری، رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا، از جمله افرادی است که معتقدند بازار کاغذ امروز در وضعیت خوبی به سر می ‌برد اما این وضعیت خوب لزوماً نوید آینده ‌ای خوب را نیز نمی ‌دهد؛ مگر اینکه بانک مرکزی در تخصیص ارز سیاست دیگری غیر از سیاست فعلی را در پیش بگیرید.

  وی در ادامه بیان کرد: امروز در بازار کاغذ نوعی رکود مطلق وجود دارد،‌ نه ارزی برای واردات کاغذ وجود دارد و نه خریداری برای کاغذهای عرضه شده است. اما از سوی دیگر، وضعیت بازار کاغذ در قیاس با کالاهای دیگر بسیار خوب است؛ زیرا بازار انواع و اقسام کالاها از ابتدای سال تاکنون با افزایش قیمت ‌های قابل توجه و در مواردی با کمبود کالا مواجه شده است. اما در بازار کاغذ ما چندان افزایش قیمت نداشته ‌ایم.

  میرباقری اضافه کرد:‌ البته بازار کاغذ مشکلات دیگری دارد،‌ افزایش نرخ ارز در ماه ‌های اخیر توان واردکننده را پایین آورده است. سرمایه واردکنندگان به شدت کاهش داشته و از سوی دیگر چندان امیدی هم به بازگشت سرمایه در صورت واردات وجود ندارد. پیش از این واردکننده با سرمایه‌اش می ‌توانست 500 تن کاغذ بیاورد و امید داشته باشد که ظرف چند ماه سرمایه‌ اش با سود بر می‌گردد،‌ اما اکنون با همان پول می ‌تواند به دشواری 100 تن کاغذ بیاورد.

  وی با اشاره به طولانی شدن روند بازار واردات کاغذ گفت:‌ بسیاری از دوستان ما بیش از سه ماه است که در نوبت تخصیص ارز هستند،‌ بسیاری کالا را خریداری کردند و کالا در گمرک بندرعباس مانده است و ارزی برای ترخیص آن وجود ندارد. در این شرایط واردکننده باید هزینه انبارداری نیز پرداخت کند که قطعا به گران شدن قیمت نهایی منجر می‌شود و این هزنیه انبارداری باید از جیب مصرف‌کننده نهایی پرداخت شود.

  میرباقری ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات خدشه‌دار شدن اعتبار واردکننده در میان تجار خارجی است؛ بنابراین این شرایط موجب شده که واردکنندگان دیگر تمایلی به حضور در بازار واردات کاغذ نداشته باشند و این برای آینده بازار خطرناک است.

  رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ تصریح کرد: ما بارها اعلام کرده ‌ایم که اگر تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی انجام نشود، نوعی خلا در بازار واردات کاغذ ایجاد خواهد شد که در نتیجه آن قیمت کاغذ سر به فلک خواهد کشید. ما در این زمینه با بانک مرکزی و وزارت صمت مکاتباتی داشتیم که امیدواریم به زودی این مشکلات حل شود. ما هم می‌ دانیم که دولت با مشکلات مواجه است و تلاش می ‌کنیم با سود حداقل فعالیت کنیم. اما در درازمدت این کار ناشدنی است.

  بیشتر بخوانید: گزارش بازار واردات کاغذ با ارز دولتی و نیما

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  پانزده + یک =