کاهش بی سابقه قیمت کاغذ

  0
  65
  تولید کاغذ

  کاهش بی سابقه قیمت کاغذ چاپ و تحریر در بازار آزاد همچنان ادامه دارد و کاغذ امروز به مرز ۳۰۰ هزار تومان رسیده است.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از تسنیم، کاهش بی سابقه قیمت کاغذ در بازار آزاد هم‌چنان روند کاهشی را تجربه می‌کند و به قیمتی بی‌بدیل در یکسال گذشته رسیده است. بر این اساس هر بند کاغذ ۷۰ گرمی ۷۰ در ۱۰۰ اندونزی ۳۰۳ هزار تومان معامله شده است. سایر ابعاد کاغذهای ۷۰ گرمی اندونزی نیز با قیمت پایین‌تر و در حدود ۲۲۰ هزار تومان معامله شده است.

  نوسانات قیمت کاغذ در این مدت اخیر مشکلات فراوانی ایجاد کرده است. در ابتدا قیمت کاغذ با توجه به تحریم ها و بالا رفتن ناگهانی ارز در کشور تا مرز ۵۰۰ هزار تومان نیز رسید. این نوسانات باعث شد تا دولت اقدام به وارد کردن کاغذ با ارز دولتی بگیرد. همین امر باع سودجویی دلالان در بازار کاغذ شد. قیمت  این کالا که به صورت مستقیم بر فرهنگ کشور تاثیر گذار است باعث بالا رفتن قیمت کتاب و هزینه های ناشران شد. اما خوشبختانه قیمت کاغذ در ماه های اخبر رو به کاهش گذاشته است. هر چند که این کاهش قیمت مهم است اما همچنان کتاب گران است و مشکلات حوزه نشر پا بر جا است.

  چرا با کاهش قیمت کاغذ، کتاب ارزان نمی‌شود

  کاهش قیمت کاغذ به مانند هفته‌ها و ماه‌های گذشته تنها منوط به کاغذ چاپ و بسته‌بندی نیست و سایر انواع کاغذ را مشمول شده است،‌ بر این اساس کاغذ گلاسه براق هر کیلو ۱۳ هزار و ۳۰۰ تومان‌، مقوای پشت سفید ۱۵ هزار تومان و پشت طوسی ۱۱ هزار تومان معامله شده است. ادامه‌دار بودن روند کاهش قیمت کاغذ در بازار آزاد تا پایان سال می‌تواند بازار کاغذ را با ثبات و آرامش بیشتری همراه کند‌؛ البته تأثیر این کاهش قیمت‌ها بر نشر را باید در ماه‌های آتی بررسی کرد.

  بیشتر بخوانید: نوسانات قیت کاغذ و تاثیر آن بر اشتغال

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  1 + 20 =