تولید کاغذ از باگاس در چوب و کاغذ مازندران

  0
  34
  صنایع چوب و کاغذ

  مدیرعامل شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران از هدف‌گذاری برای تولید کاغذ از باگاس نیشکر خبر داد.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از خبرگزاری علم و فناوری، با اجرای کردن طرح تنفس جنگل دسترسی به مواد اولیه که همان چوب درختان است برای تولید کنندگان محصولات چوبی به صورت کلی محدود شده است.

  باگاساز طرفی طرح زراعت چوب نتوانست نیازمندی‌های مجموعه تولیدی بزرگی مانند چوب و کاغذ را به صورت کامل تامین کند.

  تلاش‌های عوامل این مجموعه برای دسترسی به درختان شکسته و افتاده هم تا حدودی موثر نبوده با وجود اینکه در ستاد تسهیل استان مازندران این موضوع مصوب شده اما ظاهرا مدیران سازمان جنگل‌ها به دلیل بی مهری برخی از بهره‌بردان جنگل با برداشت درختان شکسته افتاد از جنگل تاکنون موافقت نکرده‌اند.

  بحث واردات چوب هم یکی از گزینه‌های روز میز برای متولیان امر تولید کاغذ و محصولات چوبی است که سعیدی مدیرعامل شرکت چوب و کاغذ مازندران در این ارتباط اظهار کرد: به دلیل دریافت مالیات بر ارزش افزوده و عدم اختصاص ارز دولتی به واردات چوب عملا هزینه‌های این مجموعه تولید افزایش پیدا کرده و امکان رقابت با محصولات خارجی موجود در بازار فراهم نمی‌شود.

  وی در عین حال اعلام کرده است: از بنده تولید کننده کاغذ در کشور برای واردات مواد مالیات بر ارزش افزوده دریافت می‌شود اما به راحتی بسیاری از وارد کنندگان کاغذ معاف از این موضوع هستند و همین امر زمینه عدم رقابت‌پذیری محصولات تولیدی ما را فراهم می‌کند.

  تولید کاغذ از خمیر باگاس دیگر گزینه این شرکت برای تامین مواد اولیه است.

  در همین ارتباط سعیدی با اعلام اینکه تجهیزات ما برای خیمر سازی مربوط به چوب بوده است، گفت: هدف گذاری برای تولید خمیر از باگاس را در دستور کار قرار دادیم.

  وی خاطر نشان کرد: این محصول به وفور داخل کشور وجود داشته و امکان گسترش کشت آن نیز فراهم است.

  مدیرعامل صنایع چوب و کاغذ مازندران اضافه کرد: تنها بحث ما حمل و نقل این محصول از جنوب کشور است که این موضوع هم قابل حل است.

  وی در پاسخ به این سئوال خبرنگار علم و فناوری که زمان بندی شما برای استفاده از باگاس در تامین مواد اولیه، گفت: در حال حاضر نزدیک به سه ماه روی این گزینه فعالیت داریم با توجه به حساسیت‌های که برای تولید کاغذ مرغوب در این مجموعه وجود دارد باید تلاش کنیم که محصول استاندارد و مناسب استخراج شود.

  سعیدی اضافه کرد: در حال حاضر بیش از دو هزار تن از این محصول را مصرف کردیم و خرید هزار تن دیگر در دستور کار است که تست‌های ما تکمیل شود.

  وی در پاسخ به این سئوال که آیا می‌توانیم اعلام کنیم که تا 6 ماه آِینده بحث تولید خیمر کاغذ از باگاس عملیاتی می‌شود، افزود: قطع به یقین این موضوع باید عملیاتی شود.

  سعیدی یادآور شد: همه محصولات تولیدی ما جدول استاندارد تولید داشته و کیفت خط قرمز محصولات ما ست.

  وی در پاسخ به این سئوال که با اجرای این طرح تا چه میزان از مصرف چوب شما کاهش پیدا می‌کند، افزود: 50 درصد از میزان مصرف چوب ما کاهش پیدا می‌کند، هدف گذاری ما برای تامین مواد اولیه بر پایه چوب بوده و به همین دلیل با نوسناتی که در تامین چوب ایجاد می‌شود دچار مشکل می‌شویم.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین در سال 98 بیش از 300 هزار تن کاغذ وارد کشور شده است.

  کارخانه چوب و کاغذ مازندران با توجه به ظرفیت توانمندی که دارد نتواسته سال گذشته میزان نیازمندی‌های به کاغذ وزارت آموزش و پرورش را تامین کند.

  ظرفیت اسمی کارخانه چوب و کاغذ مازندران برای انواع کاغذ 180 هزار تن در سال است که در کمتر زمانی این مجموعه تولید توانسته متناسب با ظرفیت اسمی تولید داشته باشد.

  علاوه بر بحث تولید کاغذ از نیشکر (باگاس) گزینه‌های تولید کاغذ از آهک و ساقه گندم و برنج هم می‌تواند مورد بحث قرار گیرد.

  تولید کاغذ از ساقه گندم و برنج هنوز به صورت جدی در کشور عملیاتی نشده است اما دو مجموعه تولیدی در شبستر و الیگودرز در زمینه تولید کاغذ از سنگ و سنگ آاهک مشغول فعالیت هستند، اگرچه حجم تولید کاغذ این واحدها چندان زیاد نیست اما با توجه به اینکه دانش تولید کاغذ از این محصولات را در اختیار داریم برای گسترش این واحدها امکان برنامه‌ریزی مناسب وجود دارد به شرطی که وارد کنندگان کاغذ به دلیل منافع میلیاردی که دارند جلوی پای تولید کنندگان سنگ اندازی نکنند.

  بیشتر بخوانید: صنایع چوب و کاغذ مازندران در چالش با مشکلات بیمه

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  3 × 1 =