مشکلات ناشران و گرانی کاغذ

  0
  17
  مشکلات ناشران

   به گزارش چاپ و نشر به نقل از خبرگزاری میزان- زمانی ما می‌توانیم بگوییم مشکلات ناشران حل خواهد شد و برای تامین کاغذ با مشکل مواجه نیستیم که به صورت کامل نیاز به کاغذ در بازار از بین رفته باشد.

  هومان حسن‌پور رئیس اتحادیه ناشران  پیرامون علل کمبود نقدینگی ناشران گفت: کمبود نقدینگی یکی از مشکلاتی است که ناشران را با چالش مواجه کرده است، کمبود و گرانی کاغذ در دوره زمانی خاصی باعث شد تا ناشران نقدیگی بیشتری را برای خرید کاغذ هزینه کنند، از سوی دیگر عدم استقبال مردم از کتاب بازگشت سرمایه را در مدتی طولانی به ناشر باز می‌گرداند، همین امر سبب شده تا ناشران با کمبود نقدینگی روبرو شوند، هرچند در حال حاضر به نوعی ثبات برای تامین کاغذ رسیده‌ایم.

  وی پیرامون تلاش‌های اتحادیه ناشران برای رفع مشکلات انتشاراتی‌ها ابراز کرد: تلاش کردیم تا کاغذ مورد نیاز ناشران تامین شود ولی ما نمی‌توانیم تمام نیاز ناشران را تامین کنیم، در این میان مدت زمانی که برای تهیه کاغذ صرف می‌کنیم نقشی تاثیرگذار بر کارکرد ناشران گذاشته است. با این همه سعی و تلاش اتحادیه ناشران تامین کاغذ و توزیع عادلانه در بین تمام انتشاراتی‌هایی که درخواست کاغذ داده‌اند و برای این مهم پیگیری‌های فراوانی را انجام داده و همچنان دنبال خواهیم کرد.

  حسن‌پور تامین کاغذ را به نوع فعالیت انتشاراتی‌ها نیز مرتبط دانست و اظهار کرد: برخی از این انتشاراتی‌ها کاغذ‌ خود را در زمان خاصی تامین می‌کنند مانند ناشرانی که کتاب‌های درسی را تنها در دوره خاصی از سال منتشر می‌کنند لذا تامین کاغذ برای این انتشاراتی‌ها کاملا متفاوت از سایر ناشران است.

  وی درباره چگونگی رفع کامل مشکلات ناشران در حوزه کاغذ تصریح کرد: زمانی ما می‌توانیم بگوییم برای تامین کاغذ با مشکل مواجه نیستیم که به صورت کامل نیاز به کاغذ در بازار از بین رفته باشد.

  حسن‌پور در مورد تاثیر فضای مجازی و جایگزین شدن کتاب‌های الکترونیک به جای کتاب‌های کاغذی بیان کرد: هیچگاه فضای مجازی نمی‌تواند جایگزین کتاب کاغذی شود این امر نه تنها در دنیا بلکه در ایران نیز رخ نخواهد داد، زیرا کتاب کالایی ارزشمند و متفاوت است.

  رئیس اتحادیه ناشران ضمن بر شمردن ویژگی‌های فضای مجازی و جایگاه کتاب‌های کاغذی بیان کرد: فضای الکترونیک ویژگی‌های خاص خود را دارد، اگر قرار است اطلاعات را به طور در ذهن خواننده ایجاد کنیم و یا مقوله‌ای را در ذهن فردی نهادینه کنیم باید از کتاب‌های کاغذی استفاده کنیم، زیرا تجربه نشان داده است که افراد برای دریافت و ثبت اطلاعات در ذهن خود به کتاب‌های کاغذی رجوع می‌کنند این مهم بیانگر جایگاه استوار کتاب‌های کاغذی در بین مردم است.

  حسن پور کاربرد کتاب در جامعه را یک مقوله ثابت و ماندگار دانست و خاطرنشان کرد: تجربه نشان داده آموزش به واسطه اطلاعاتی که بر روی کاغذ به ثبت رسیده است با سرعت و عمق بیشتر و بالاتری در ذهن متبادر می‌شود، همین امر نشان می‌دهد اهمیت کتاب‌های کاغذ برای جامعه انسانی هیچگاه قدیمی و بی‌کاربرد نخواهد شد.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  شش − 5 =