افزایش قیمت کاغذ در بازار آزاد

0
23
رئیس جمهوری

قیمت کاغذ در بازار آزاد دچار افزایش شده است،‌ کاغذی که در کمتر از ۳ ماه پیش بندی ۳۲۰ هزار تومان فروخته می‌شد،‌ حالا به ۴۰۵ هزار تومان رسیده است.

به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از خبرگزاری تسنیم،‌ قیمت کاغذ در بازار آزاد امروز پس از چند روز ثبات از 380 هزار تومان به 405 هزار تومان افزایش یافته است،‌ مهم ترین علت افزایش قیمت کاغذ در بازار آزاد افزایش نرخ دلار است.

بر اساس این گزارش قیمت کاغذ در بازار آزاد، هر بند کاغذ چاپ و تجریر 70 در 100 با گرماژ 70 گرم به قیمت 405 هزار تومان بفروش رفته است،  هم‌چنین هر بند کاغذ تحریر 60 در 90 با گرماژ 70 گرم نیز 350 هزار تومان فروش داشته است.

درباره افزایش قیمت کاغذ از ابتدای سال تاکنون دلایل بسیاری بر شمرده شده است،‌ برخی کارشناسان این افزایش قیمت را ناشی از جو روانی موجود در بازار و اظهار نظرهای برخی مسئولان عنوان می‌ کنند،‌ از سوی دیگر عمده کارشناسان معتقدند، نبود سیاست‌ های ارزی مشخص درباره کاغذ از سوی دولت موجب شده تا واردکنندگان کاغذ دست به عصا حرکت کرده و اولا از ورود محموله ‌های جدید به بازار جلوگیری کنند و ثانیا‌ً اقدامی برای واردات کاغذ نیز نداشته باشند.

این موضوع به اندازه ‌ای جدی است که بسیاری معتقدند هنوز کاغذها تا قیمت اصلی فاصله دارند و در ماه‌ های آینده که طبعا تقاضا برای کاغذ با نزدیک شدن به سال تحصیلی افزایش پیدا می‌ کند‌، کاغذ با قیمت بالاتری عرضه خواهد شد.

در چند ماه اخیر ثبت سفارش ‌های انجام شده برای واردات کاغذ هنوز تامین ارز نشده است،‌ حتی ارز نیمایی نیز در اختیار کاغذ برای واردات قرار نگرفته است. از سوی دیگر ارز دولتی 80 میلیون یورویی که برای واردات کاغذ فرهنگی در اختیار وزارت ارشاد قرار می‌گرفت، نیز در سال جاری تخصیص نیافته و مشخص نیست دولت می‌خواهد چنین ارزی را پرداخت کند یا خیر؟

بیشتر بخوانید: نمایشگاه بین المللی کاغذ پلی برای توسعه صادرات غیرنفتی

ناشران نیز که از روزهای تلخ مهر و شهریور سال 97 هنوز خاطره دارند،‌ این روزها با این دغدغه که با نبود کاغذ دولتی باید از کاغذ آزاد برای چاپ کتاب ‌هایشان استفاده کنند،‌ نگران از دست رفتن مخاطبان بیشتر در ماه‌های آتی هستند. این نگرانی تا جایی است که برخی مطرح کرده‌اند‌، ناشران در حال دپو کردن کاغذ هستند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

12 + چهارده =