یارانه کاغذ برای نشریات دانشجویی ضروری است

  0
  17
  یارانه کاغذ

  بیشتر نشریات هنوز کاغذی است

  مجید سرسنگی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران از بی نتیجه ماندن درخواست اختصاص یارانه کاغذ به نشر دانشجویی خبر داد و اظهار داشت: در حال حاضر بخش عمده‌ای از نشریات دانشجویی در دانشگاه تهران به صورت کاغذی چاپ می‌شود.

  به گزارش فارس به نقل از چاپ و نشر، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران گفت: هنوز بخش عمده‌ای از نشریات دانشجویی به صورت کاغذی چاپ می‌شود و با وجود عدم موافقت با اختصاص یارانه دولتی به کاغذ نشریات دانشجویی همچنان این مطالبه را پیگیری می‌کنیم وی گفت: تاکنون چندین بار در این باره نامه‌نگاری کرده‌ایم و از معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواسته‌ایم که نسبت به تخصیص یارانه کاغذ به نشر دانشجویی هم مساعد داشته باشند.

  پرونده مطالبه اختصاص یارانه کاغذ به نشریات دانشجویی بسته نشده است

  سرسنگی با بیان اینکه با وجود این پیگیر‌ها هنوز با این خواسته موافقت نشده است، گفت: با این حال ناامید نشده‌ایم و همچنان پیگیر این مطالبه بخش دانشجویی هستیم.

  معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: دولت هم در زمینه اختصاص یارانه و کمک مالی محدودیت‌هایی دارد و این موضوع را درک می‌کنیم اما با این حال معتقدیم که یارانه کاغذ نشریات دانشجویی هم از جمله ضروریات هستند.

  استفاده از فضای الکترونیکی یک نیاز اساسی است که در همه حوزه های مربوطه به شدت احساس می شود. استفاده از کتاب های الکترونیک به جای کاغذ در دهه های اخیر به یک نیاز مبرم تبدیل شده است. این در حالی است که پایان نامه های دانشجویی نیز از این قاعده جدا نیستند، کتابخانه هایی همچون کتابخانه های ملی نیز کم کم پایان نامه های بخش الکترونیک را به نسبت پایان نامه های کاغذی افزایش داده اند. این مطلب که فضای الکترونیک جایگزین صفحه کاغذی شود مزایای بسیار زیادی برای محیط زیست و بشریت دارد. این مطلب از قطع درختان جلوگیری کرده و به طور شگفت انگیزی در هزینه های مربوط به تولید کاغذ صرفه جویی می کند. بنابر این فرهنگ استفاده از کتاب های الکترونیک با فضا سازی و حمایت همه جانبه دولتی و همچنین مراکز آموزشی باید در راس برنامه های دولت قرار بگیرد. اما پیش از عملی شدن این مهم نباید یارانه کاغذ برای نشریات دانشجویی  حذف شود چرا که به بخش دانشگاهی فشار وارد خواهد آمد.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  بیست − نه =