آموزش نیروی انسانی ماهر نیاز مبرم صنعت چاپ کشور

  گفت و گو با امیررضا سمائیان، مدیر چاپ میرنگار

  0
  89
  نیروی انسانی ماهر

  مدیر چاپ میرنگار معتقد است؛ صنعت چاپ اصفهان و کشور نیازمند آموزش و تربیت نیروی انسانی ماهر است، 

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین؛ امیررضا سمائیان، مدیر چاپ میرنگار درباره وضعیت کنونی صنعت چاپ اصفهان بیان داشت: در صنعت چاپ اصفهان تفکیک‌پذیری لازم در بخش تولید انجام نشده است. چاپخانه‌های ما به جز چند مورد که هدفمند و اصولی پیش رفته‌اند فاصله زیادی با بازارهای هدفشان دارند، متأسفانه هنوز دیدگاه‌ غالب این است که می‌توان با یک ماشین دو رنگ و تک ‌رنگ تمام کارهای یک حوزه چاپی را انجام داد و این موضوع کاملاً اشتباه است. کارهای چاپخانه‌داران استان اصفهان در حدود 90 درصد برون‌سپاری می‌شود؛ زنجیره کامل چاپ در استان اصفهان وجود ندارد؛ مجموعه‌هایی که بتوانند همه مراحل یک کار چاپی را به صورت کامل انجام بدهند در اصفهان نادر هستند.

  سمائیان در ادامه افزود: تفکرات سنتی که ما در حوزه چاپ استان اصفهان داشتیم باعث شد تا نتوانیم سرمایه‌گذاری‌های درست و اصولی در این صنعت انجام دهیم؛ همین موضوع ما را بیش از پیش عقب نگاه داشته است. همه برای خرید ماشین چهار رنگ سرمایه‌گذاری کرده‌اند و یک رقابت ناسالم در شهر اصفهان به وجود آمده است؛ اگر هرکدام از ما در بخش‌های خدمات تکمیلی و خدمات پس از چاپ سرمایه‌گذاری کرده بودیم یقیناً وضعیت بازار ما خیلی بهتر از این بود.

  آموزش نیروی انسانی ماهر نیاز مبرم صنعت چاپ کشور

  لزوم توجه به امر آموزش و تربیت نیروی انسانی ماهر

  وی در ادامه درباره لزوم توجه به امر آموزش و به‌روزرسانی صنعت چاپ اظهار کرد: وقتی که ابزار کار ما متعلق به 20 یا 25 سال پیش است قطعاً نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که نیازهای امروز ما را برآورده کند؛ شما نمی‌توانید با یک گوشی تلفن همراه قدیمی پاسخگوی نیازهای دنیای امروز باشید، راه نجات صنعت چاپ به‌روزرسانی و آموزش است.

  مدیر چاپ میرنگار در همین رابطه بیان داشت: سال‌ها پیش ما مصمم بودیم تا در زمینه‌ی آموزش نیروی انسانی ماهر کاری انجام بدهیم، درخواست کردیم تا از مالیات بر درآمد مجموعه‌های بزرگ و بنام چاپی مبلغی برای ساخت هنرستان چاپ در شهر اصفهان در نظر گرفته شود؛ تا با این کار هم بتوانیم نیروی انسانی ماهر و کارآمدی تربیت کنیم و هم باقیات و صالحاتی باشد برای کسانی که در این حوزه سرمایه‌گذاری کرده‌اند اما متأسفانه با این طرح موافقت نشد.

  وی افزود: ما هنوز با نیروهای سنتی کار می‌کنیم که شخصیت کاری و اجتماعیشان شکل‌گرفته است و دیگر امکان تغییر آن وجود ندارد؛ در صنعت چاپ کشور با عدم مدیریت صحیح و کارآمد مواجه هستیم، مدیریتی که آموزش نیروی انسانی و به‌روزرسانی دستگاه‌های چاپ را در اولویت خود قرار دهد؛ سال‌ها پیش این مطالب را به متولیان امر گوشزد می‌کردیم اما متأسفانه مملکت ما کشور درمان است و نه پیشگیری.

  سمائیان ادامه داد: یکی دیگر از معضلاتی که صنعت چاپ اصفهان نیز با آن درگیر است مشکل تهیه مواد اولیه است، متأسفانه کشور ما به غیر از آب‌وهوا در تهیه باقی مواد اولیه به کشورهای دیگر وابسته است، در بخش صنعت چاپ نیز از صفر تا 100 مواد اولیه وارداتی است؛ حتی مرکبی که تولید داخل است نیز مواد اولیه‌اش وارداتی است. در مورد تهیه مواد اولیه به هر حال و با هر قیمتی که باشد مجبور هستیم که مواد مورد نیازمان را از بازار تهیه کنیم و این کار را هم انجام می‌دهیم؛ اما این کمبود نیروی انسانی آموزش دیده است که معضل اساسی است.

  بیشتر بخوانید: رفع نیاز کشور با صنعت بسته بندی اصفهان

  وی در پایان خاطر نشان کرد: یکی دیگر از چالش‌های ما مسئله قیمت‌ها و دستمزدها است، ضریب افزایش دستمزدها پایین است؛ شما در برابر مصرف سه میلیون کاغذ 300 هزار تومان دستمزد می‌گیرید و خود مسئله نیز ریسک کار را بسیار بالا می‌برد و اهمیت نیروی انسانی کارآمد را نشان می‌دهد؛ اگر شما یک اپراتور قوی داشته باشید با خیال راحت ریسک کارهای پرخطر را نیز می‌پذیرید. پس آنچه در اینجا شایان توجه است آموزش، مهارت و کارکرد صحیح نیروی انسانی است. علاوه بر این سنت‌گرایی صرف مجموعه‌های چاپی نیز صنعت چاپ پیشرو را به انفعال کشانده است.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  3 × پنج =