شاه بی لیاقت و مردم بی تفاوت/ به بهانه شهادت امیر کبیر

  0
  23
  شهرک های چاپی

   به گزارش چاپ و نشر آنلاین، در سال ۱۲۲۲ هجری شمسی ستاره ای بر شب ظلمانی ۲۰۰ ساله ایران درخشید و میرزا محمد تقی خان امیر کبیر  مرد ضد استعمار و عاشق ایران پس از حدود ۴۰ سال صداقت در خدمت از طرف شاه جوان به لحاظ حسن تدبیر ، صداقت ، وفاداری ، کفایت و کاردانی خارق العاده مقام صدارت عظمایی با اختیار تام با یک توپ جامه فاخر مزین به مروارید تفویض گردید.

  میرزا تقی خان  امیر کبیر این مرد بزرگ ۲ قرن اخیر چنان تکانی در کالبد نیمه جان میهن می دمد و در این جایگاه مقام ، مصدر خدماتی می شود که بدون شک او را می بایست از بزرگترین مردان سیاسی کشور دانست.

   اگر ایران برپاست از وجود و ظهور چنین فرزندانی پاک نهاد بوده و هست که در هر زمان که میهن در معرض خطر قرار می گیرد در دامان پر مهر مام میهن امیر کبیر ها پرورش می یابند و بسان منجی کشتی طوفان زده ، وطن را به سر منزل آرامش رسانده  با سرافرازی بیرون خواهند آورد و  نام امیر کبیر ها بر شامخ ترین مواضع تاریخ چند هزار ساله ایران ثبت و درج خواهد شد و شکوه و افتخار و طعم شیرین غرور ملی ، دینی و استقلال را به ملت مسلمان  خواهند چشاند.

  و این فرزانه وطن در جهت حق و عدالت حاضر به تبعیض به احدی حتی ولی نعمت دنیایی خود که مقام صدر اعظمی را به او داده بود نشد بدون کمترین ملاحظات و در اولین اقدامات جهت اصلاحات مالی با کاستن از حقوق درباریان و شخص شاه پیش میرود و هیچ گونه تفاوتی بین اعضاء خانه سلطنتی با مردم ساده کوچه و بازار قائل نشد.

  بدون ترس و با شجاعت کامل همچون صدر اسلام که مسلمین به راحتی و در کمال آزادی در مقابل رسول خدا (ص) حرفشان را میزدند ، امیر کبیر بارها توسط نامه و حضوراً تذکرهای درشت و نصیحت در جهت خدمت و اصلاح شاه جوان می داد.

  مثلاً روزی که ناصرالدین شاه و امیرکبیر در اصطبل ، اسب ها را بازدید می کردند شاه به امیر کبیر گفت : کجا رفتند آن اسب های مثل رخش ، بور ، شبدیز و  عران که این روزها اثری از آنها نیست؟ امیر با شهامت و شجاعت گفتند: قربان آن اسب ها را سوارانی مثل رستم ، اسکندر ، پرویز و لطفعلی خان سوار شدند و با خود بردند!

  اقدامات امیر کبیر

   

  امیر کبیر در دوره کوتاه مدت صدارت ، اقدامات فراوانی کرد که برخی از آنها مانند ایجاد امنیت و استقرار دولت ، تنظیم قانون ایران به سبک مدرن ، ایجاد کارخانه های اسلحه سازی ، اصلاح امور قضایی ، تأسیس چاپارخانه ، تأسیس دارالفنون ، روزنامه وقایع اتفاقیه در سال ۱۲۶۷ که از ارزنده ترین اقدامات اجتماعی او میباشند.

  امیر کبیر به خوبی پی برده بود که اگر ایران بخواهد ترقی کند باید صادرات کشور را زیاد کرد و از واردات خارجی کاست تا از این راه مقدار صادرات را چند برابر واردات نمود . زراعت نیشکر مازنداران و خوزستان را توسعه داد و زارعان را تشویق کرد و از پرداخت مالیات معاف نمود .

  زراعت زعفران را توسعه داد . رقابت در مقابل صنایع خارجی را تشویق و آنها را وادار به رقابت با این صنایع نمود تا از کاروان ترقی عقب نمانند . وی تجارت داخلی و خارجی را در سایه امنیتی که پیش آورد و حمایتی که از بازرگانان می کرد ، رونق داد. صنایع داخلی را تشویق و صنعتکاران را به تقلید در تولید از مصنوعات خارجی واداشت و عده ای را برای آموختن حرفه های مختلف و صنایع به فرنگستان فرستاد.

  برای اولین بار در ایران و خاورمیانه برای تشویق صنعت گران و صاحبان حرفه ، اقدام به تأسیس نمایشگاه کالاهای صنعتی ایران در تهران کرد .

  پایه و راه اندازی بسیاری از تولیدات با کمک صدر اعظم مثل بلور سازی ، چلوار بافی ، ماهوت بافی، اسلحه سازی ، توپ ریزی تأسیس کرد و همچنین مبتکر ساخت پارچه های پشمی ، چلوار و پارچه های دیگر ، کالسکه ، سماور ، کاغذ ، چدن ، سرب ، مس ، قند و شکر بود. اصلاحات در عوارض گمرکی واردات و معافیت مالیاتی و وضع مالیات  برای کسانی که به ناحق معاف بودند.

  مدرسه دارالفنون به همت این مرد بزرگ حدود ۱۵ سال قبل از مشابه آن در ژاپن تأسیس شد و امیر کبیر اعتقاد داشت ایران به مدیران و کاردانان در اداره کشور نیازمند است و اعتقاد به اعزام دانشجو به خارج نداشت و بهتر می دانست استادان خارجی به ایران بیایند و به جای اعزام ۵۰ نفر به خارج ، ۱۰۰۰ نفر در داخل توسط استادان خارجی ساخته شوند.

  راه و شعار او را ژاپنی ها در انقلاب میجی خود عملی کردند و از شعار امیر کبیر پیروی نموده و  امروز به عنوان قدرت دوم یا سوم جهان رسیده و ما به جای عمل به اهداف این مرد بزرگ رگش را زدیم .

  مگر او چه گفته بود .(( اگر میوه یک ساله می خواهید کشت کنید ، اگر میوه ۱۰ ساله میخواهید درخت بکارید، اگر میوه صد ساله میخواهید، انسان تربیت کنید )) و باز تکرار می کنم شاه بی لیاقت و مردم بی تفاوت مثل همیشه تاریخ این مرزو بوم ، نخبه کشی کردند و رگش را زدند !!

  یادش و راهش پر رهرو باد.

  بیشتر بخوانید:

  آیین سپاس از چهره های ماندگار صنعت چاپ

   

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  7 − 6 =