راهکارهایی برای مبارزه با جاعلان در صنعت بسته بندی

  گفت و گو با بابک عابدین، رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ و بسته بندی ایران

  0
  16
  بسته بندی

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین، این روزها خبر های مختلفی درباره شناسایی و پلمپ مراکز بسته ‌بندی تقلبی می شنویم. مراکزی که محصولاتی را در بسته بندی هایی با برند های مشهور وارد بازار می کنند. چندی پیش نیز خبری درباره پلمپ یک مرکز بسته بندی پخش شد که محصولات چای درجه دوم و سوم را با نام برندی معروف و درجه یک به بازار عرضه می کرد و تحت لوای برند اصلی سود سرشاری نیز می بردند.

  توجه به شناسایی و از بین بردن بسته بندی های تقلبی محصولات دارویی، بهداشتی و غذایی بسیار حائز اهمیت است چرا که هم سلامت جامعه را تهدید کرده و هم آسیبی جدی به برندها و سرمایه‌گذاری‌های کلان در این زمینه وارد می‌آورد. در رابطه با این مسئله بسیار مهم، مسئولان مرتبط چاره ‌ای اندیشیده اند و کمیته آموزش اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ و بسته بندی ایران با همکاری اتاق بازرگانی تهران اولین سمینار اهمیت چاپ امنیتی و ضد جعل را با حضور فعالان این حوزه برنامه ریزی کرده تا در تاریخ ۳۰ دی ماه سال جاری برگزار شود.

  در همین رابطه بابک عابدین، رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ و بسته بندی ایران در گفت و گو با خبرنگار چاپ و نشر آنلاین گفت: این روزها گزارش های بسیاری درباره کشف مکان های بسته بندی جعلی می شنویم. این مطلب خطرات جبران ناپذیر بسیار زیادی را به جامعه تحمیل می کند.

  وی افزود: اینگونه است که از نام و شهرت برند های معتبری سوء استفاده می شود و محصولاتی با درجه کیفیت پایین به نام این برندها تولید می شود که هم به شهرت و هم سرمایه این سرمایه گذاران بزرگ لطمه وارد می کند.

  بسته بندی مناسب ضامن سلامت جامعه

   

  عابدین در همین رابطه اشاره کرد: مسئله ای که از تمام مطالب ذکر شده مهم‌تر است، سلامت افراد جامعه است که به خطر می افتد، جعل محصولات غذایی و دارویی بیشترین خطر را برای امنیت جامعه و مردم دارد. با توجه به اهمیت بسیار زیاد، باید روی این مسئله تمرکز بیشتری داشت و اهمیت آن را به دست‌اندرکاران این حوزه هر بیشتر  متذکر شد.

  رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ و بسته بندی ایران تاکید کرد: المان هایی وجود دارد که اگر در بسته بندی کالا مورد توجه قرار بگیرد تا حدود بسیار زیادی می توان جلوی فعالیت جاعلان ایستادگی کرد، یعنی اصل از بدل شناخته خواهد شد. بنا بر این اگر المان های مربوطه در بسته بندی کالاهای اصل مورد توجه قرار بگیرد می توانیم با این پدیده که سلامت افراد جامعه را تهدید می کند مبارزه کنیم. 

  وی افزود: استفاده از المان های ضد جعل برای صنعت چاپ و تولیدکنندگان چاپ و بسته بندی هم می تواند مفید باشد. آن ها می توانند  با استفاده از این روش ها ارزش افزوده ای به بسته بندی و کالای مشتری بدهند. به این ترتیب هم از کالای خود محافظت می کنند و هم سلامت جامعه تامین می شود.

  عابدین با اشاره به اهمیت بسته بندی کالا، تصریح کرد: صنعت بسته بندی یکی از مهم ترین قسمت های تولید یک کالا است، اگر بسته بندی یک محصول با استانداردهای جهانی همخوانی داشته باشد می تواند برای رقابت به بازار های جهانی راه پیدا کند. در حقیقت این بخش علاوه بر ایجاد اشتغال و کمک به چرخه اقتصاد، نقش مهمی در معرفی یک کالای دارد. این صنعت هویتی جداگانه و خاص به کالا می بخشد. حال اگر این بخش مهم به دلیل سودجویی دلالان مورد سوء استفاده و جعل قرار بگیرد، آبروی یک کالای مورد قبول زیر سئوال برده خواهد شد.

  این سمینار با کمک و همکاری بانک ملی که در زمینه اصول امنیتی و شناسایی موارد ضد جعل تخصص دارند انجام خواهد شد. گفتنی است؛ اولین سمینار اهمیت چاپ امنیتی و ضد جعل در بسته ‌بندی در تاریخ سی‌ام دی‌ماه از ساعت ۱۶ تا ۱۸ در اتاق بازرگانی تهران برگزار خواهد شد.

  بیشتر بخوانید:

  استفاده از فرصت ها در صنعت چاپ

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  هفده − شش =