به‌روزرسانی؛ نیاز امروز صنعت چاپ اصفهان

  نگاهی به وضعیت صنعت چاپ استان اصفهان

  0
  52
  صنعت چاپ اصفهان

  مدیر گروه رنگارنگ معتقد است؛ مشکلات اقتصادی این روزها تنها به صنعت چاپ اصفهان لطمه وارد نکرده است بلکه تمامی صنایع را تهدید می ‌کند.

  صنعت چاپ اصفهاننرگس چگونیان، مدیر گروه نرم‌افزاری رنگارنگ درباره وضعیت چاپ استان اصفهان به خبرنگار چاپ و نشر آنلاین گفت: استان اصفهان به دلیل اینکه از موقعیت جغرافیای مرکزی برخوردار است، نسبت به استان‌های دیگر در زمینه صنعت چاپ از وضعیت بهتری برخوردار است.

  وی در خصوص مشکلاتی که این روزها کشور با آن روبرو است بیان داشت: مشکلات اقتصادی که این روزها به وجود آمده است تنها به صنعت چاپ اصفهان لطمه وارد نکرده است بلکه تمامی صنایع را تهدید می‌کند. همه‌چیز در دنیا به‌صورت زنجیروار به هم متصل است؛ رکود اقتصادی ناشی از بیماری کرونا از یک‌سو و بالا رفتن نرخ ناگهانی ارز در ایران از سوی دیگر بازار کسب و کار را در یک شوک اساسی فرو برده است و تنها مختص به کشور و یا شهر خاصی نیز نمی‌شود؛ همان‌طور که می‌دانید همگی درگیر هستیم.

  چگونیان در همین رابطه درباره مشکلات اساسی که صنعت چاپ با آن روبرو است اظهار داشت: بزرگ ‌ترین مشکل ما مسئله تأمین مواد اولیه است؛ مواد اولیه این روزها به دلیل بالا رفتن ناگهانی و بی‌رویه قیمت ارز با کمبود شدیدی روبرو است و مشتریان مجبور هستند که کالاهای اولیه مورد نیاز خود را با چندین برابر قیمتی که تاکنون پرداخت می‌کردند، تهیه کنند.

  مدیر گروه نرم‌افزاری رنگارنگ درباره برون‌سپاری کارهای چاپی استان اصفهان گفت: همان‌طور که اشاره کردم مواد اولیه کارهای چاپی برای چاپخانه‌داران گران تمام می‌شود به همین دلیل و با بالا رفتن هزینه‌های چاپ، قیمت کالاها و خدمات چاپی نیز در این استان بالا رفته است. یکسری از مشتریان کارهای چاپی خود را به تهران می‌برند زیرا که آن‌ها برای کار سپاری در استان خود علاوه بر هزینه‌های بالای مواد اولیه باید هزینه‌ی حمل‌ونقل را نیز متقبل شوند و این مطلب باعث می‌شود تا انجام کارهای چاپی در تهران ارزان‌تر تمام ‌شود، درنتیجه آن‌ها می‌توانند قیمت‌ها را کمتر از چاپخانه‌داران اصفهان اعلام کنند.

  چگونیان ادامه داد: مشتریان راغب هستند کارهای خود را به تهران بفرستند؛ البته مسائل و مشکلاتی که به دلیل نوسانات ارزی برای تهیه مواد اولیه چاپ رخ‌داده است مربوط به همه استان‌ها است و تنها مختص به صنعت چاپ اصفهان نیست.

  بیشتر بخوانید: مدیر مجموعه طلوع اصفهان: صنعت چاپ نیازمند دانش روز است

  وی درباره فعالیت‌های مجموعه‌اش به چاپ و نشر آنلاین بیان داشت: گروه نرم‌افزاری رنگارنگ در حدود 12 سال است که به فعالیت مشغول است؛ ما ابتدا در حوزه لارج فرمت و دیجیتال کار می‌کردیم که پس از آن بخش افست نیز به کارهایمان اضافه شد. رنگارنگ مشتریان مختلفی در حوزه چاپ دارد که هم شامل مجموعه‌های بنام و بزرگ می‌شود و هم مجموعه‌های کوچک‌تر را در بر می‌گیرد.

  چگونیان در پایان خاطرنشان کرد: چاپخانه‌های استان اصفهان باید سعی کنند روزبه‌روز به سمت دنیای الکترونیک و چاپ دیجیتال پیش بروند؛ در دنیای امروز که همه‌چیز به‌سرعت تغییر می‌یابد و تحت تأثیر اینترنت هستیم، قدم گذاردن در این راه گریزناپذیر است. به‌جرئت می‌توانم بگویم کسانی که در برابر به‌روز شدن و هماهنگ شدن با دنیای جدید مقاومت می‌کنند مجموعه‌هایشان روزبه‌روز کوچک‌تر خواهد شد و لاجرم به سمت نابودی خواهند رفت؛ چراکه مشتری‌ها با سیستم‌های جدید راحت‌تر و سریع‌تر کارهایشان پیش می‌رود و خواهان سیستم‌های به‌روز در صنعت چاپ هستند. چاپخانه‌داران در استان اصفهان نیز باید هر چه زودتر به این سمت بیایند.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  شانزده + هفده =