عدم دسترسی به ماشین ‌آلات چاپ جدید؛ ضعف بزرگ صنعت چاپ

  نگاهی به وضعیت صنعت چاپ استان اصفهان

  0
  64
  مبایعه‌نامه

  مدیر مجموعه نگارستان هنر گفت: ایران در زمینه‌ی تولید ماشین ‌آلات صنعتی دانش کافی ندارد به همین دلیل بیشتر ماشین ‌آلات چاپ دست دوم وارد می شود، این خود یک ضعف بزرگ است.

  ماشین ‌آلات چاپرضا مختاری چگانی، مدیر مجموعه نگارستان هنر درباره وضعیت چاپ استان اصفهان به خبرنگار چاپ و نشر آنلاین گفت: صنعت چاپ نه تنها در اصفهان بلکه در کل کشور با مشکلات زیادی دسته و پنجه نرم می‌کند؛ یکی از مشکلاتی که عمدتاً در صنعت چاپ ایران و همچنین اصفهان وجود دارد وجود ماشین ‌آلات چاپ قدیمی است.

  وی در همین رابطه افزود: در حوزه صنعت چاپ ماشین ‌آلات به‌روز کمتر وارد ایران شده است؛ ما در این حوزه خودکفا نیستیم و دستی بر آتش نداریم؛ تقریباً تمام ماشین ‌آلات چاپ وارداتی است و دانش فنی کافی را حتی در حوزه تعمیرات و سرویس‌دهی ماشین‌آلات وارداتی نداریم؛ این موضوع خودش یک ضعف خیلی بزرگ است.

  مختاری چگانی ادامه داد: همان‌طور که اشاره کردم ما در زمینه‌ی تولید ماشین ‌آلات چاپ صنعتی دانش کافی را نداریم و درآمد حاصل از کارهای چاپی نیز در این روزها به قدری نیست که بتوانیم ماشین ‌آلات چاپ نو و دسته اول وارد کنیم؛ به همین دلیل بیشتر ماشین‌ آلات دست دوم وارد ایران می‌شود که معایب خودش را دارد. تکنولوژی این ماشین‌ها به‌روز نیست؛ حداقل هفت الی هشت سال از دانش روز عقب هستند و نگهداری و تعمیراتشان هزینه‌های بالایی دارد. این یکی از موضوعات مهمی است که کل صنعت چاپ در ایران با آن درگیر است.

   

  پیشرفت صنعت چاپ و بسته بندی اصفهان

  مدیر مجموعه نگارستان هنر درباره چگونگی میزان سفارشات چاپی استان اصفهان بیان داشت: با افزایش جمعیت و میزان مصرف خودبه‌خود سفارشات افزایش پیدا کرده است؛ البته در بحث کتاب و مجله سفارشات به دلیل دنیای الکترونیک کمتر شده است، این روزها مردم دیگر کتاب چاپی نمی‌خرند و عمدتاً از روی تبلت و رایانه کتاب می‌خوانند

  وی در ادامه گفت: به طور کل در کشور ما سرانه کتاب‌خوانی چندان بالا نیست ولی این شرایط نیز مزید بر علت شده است و به این ترتیب چاپ در حوزه نشر حرف چندانی برای گفتن ندارد اما در بحث بسته‌بندی کارها خیلی بیشتر است. به دلیل رشد جمعیت و بالا رفتن مصرف، نیاز به صنعت بسته‌بندی نیز رشد پیدا کرده است و در این زمینه می‌توان امیدوار بود.

  مدیر مجموعه نگارستان هنر با بیان اینکه در بحث چاپ و بسته‌بندی، اصفهان تقریباً مجموعه کاملی از آنچه در کل کشور هست را در خود دارد؛ بنابراین تمام کارها در خود اصفهان انجام می‌شود و نیاز به برون‌سپاری ندارد اشاره کرد: استان اصفهان همواره از استان‌های جنوبی کشور سفارشاتی داشته است و یکسری از کارهای چاپی این استان نیز در تهران انجام می‌شود. اکثر مجموعه‌های بزرگی که در اصفهان فعالیت می‌کنند در تهران نیز دفتر دارند و به این ترتیب بخشی از سفارشات چاپی استان اصفهان در تهران انجام می‌شود. البته باید توجه داشت که هر چقدر هم شهرستان‌ها قوی باشند باز هم بخشی از کارها به سمت تهران می‌رود.

  مختاری اظهار داشت: اکثر صنایع قدرتمند یک متولی دارند؛ برای مثال صنایعی که وابسته به پتروشیمی هستند در خود دولت یک متولی قدرتمند دارند که باعث می‌شود یکسری تسهیلاتی همچون یارانه‌ها را در اختیارشان قرار بدهد و همین موضوع باعث می‌شود خودبه‌خود قدرتمند شوند. وقتی دقت کنید متوجه می‌شوید شرکت‌های وابسته به فولاد و آهن همگی به نوعی از یارانه استفاده می‌کنند؛ برای مثال دولت مواد اولیه‌ای همچون نفت و گاز را با قیمت و تعرفه خودش در اختیار شرکت‌های وابسته به صنایع پتروشیمی قرار می‌دهد ولی آن‌ها تولیداتشان را با قیمتی صرفه نظر از تسهیلاتی که دولت در اختیارشان گذاشته است به بازار عرضه می‌کنند و این درآمدهای عظیمی برای آن‌ها تولید می‌کند.

  به‌این‌ترتیب شرکت‌ها خودبه‌خود قدرتمند می‌شوند؛ اما ما در صنف چاپ با اینکه صنف حساس و فرهنگی هست متولی نداریم، اداره ارشاد به‌عنوان متولی صنعت چاپ آن‌قدر قدرتمند عمل نمی‌کند؛ یعنی پوشش‌هایی به خانواده چاپ نمی‌دهد که بتواند از آن استفاده کند.

  بیشتر بخوانید: مدیر چاپخانه سریع چاپ نگارش: حال صنعت چاپ اصفهان نامساعد است

  مدیر مجموعه نگارستان هنر در ادامه بیان داشت: در این وضعیت شرکت‌ها و مجموعه‌های چاپی روی پای خودشان ایستاده‌اند و هیچ کمکی از جانب دولت به آن‌ها نمی‌شود؛ برای مثال یک چاپخانه‌دار اگر بخواهد یک ماشین چاپ جدید وارد کشور کند حداقل باید سه الی چهار میلیارد هزینه کند و با سودهایی که این روزها در صنعت چاپ کشورمان داریم مجموعه‌های چاپی ما قدرت وارد کردن چنین دستگاه‌هایی را ندارند. آن‌ها مجبورند دستگاه دسته دوم و سوم وارد کنند و به همین دلیل صنعت چاپ کشور ما همیشه چندین قدم با تکنولوژی روز دنیا فاصله دارد.

  مختاری در همین رابطه خاطر نشان کرد: صنعت چاپ باید یک متولی داشته باشد تا این موارد را سازمان‌دهی کند؛ مقصود من البته این نیست که دولت در کارهای تجاری دخالت کند چراکه ما همیشه معتقد هستیم حضور دولت در بازار باعث ایجاد رانت می‌شود؛ این درست نیست و مشکلات اقتصادی ایجاد می‌کند؛ اما واقعیت این است که صنعت چاپ نیاز به یک سازمان‌دهی مدون دارد تا کسانی که در این صنف کار می‌کنند توان سرمایه‌گذاری‌شان بالا برود.

  مدیر چاپ نگارستان هنر درباره آینده صنعت چاپ اصفهان گفت: صنعت چاپ اصفهان هم مسیر با شرایط اقتصادی کشور پیش می‌رود؛ اگر قرار باشد اقتصاد کشور همچنان بیمار باشد و صنایع و تولیدات داخلی در رکود به سر ببرند نمی‌توان آینده چندان روشنی برای چاپ استان اصفهان پیش‌بینی کرد.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  ده − 9 =