کاهش چشمگیر فعالیت چاپخانه ‌ها در زنجان در دوران کرونا

  گفت‌ و‌ گو با حسین ندرلو، رئیس اتحادیه چاپخانه‌ داران زنجان

  0
  59
  چاپخانه داران استان زنجان

  رئیس اتحادیه چاپخانه ‌داران زنجان معتقد است یکی از علل کاهش فعالیت چاپخانه ‌ها در زنجان صنعتی نبودن این استان است و در ادامه گفت: فعالیت چایخانه ‌ها در سال ‌جاری نسبت به سال ‌گذشته کاهش 40 تا 65 درصدی یافته است.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین؛ حسین ندرلو، رئیس اتحادیه چاپخانه‌ داران زنجان در گفت‌ و‌ گو با خبرنگار فارس در زنجان با اشاره به فعالیت چاپخانه ‌ها در زنجان اظهار داشت: شهرستان زنجان دارای 230 عضو فعال در این صنف است.

  رئیس اتحادیه چاپخانه‌ داران زنجان با بیان اینکه صنف چاپخانه ‌داران دارای رسته‌ های متفاوت است، گفت: علاوه بر اعضای فعال این صنف 15 عضو هم در رسته ‌های متفاوت مشغول به کار هستند.

  دلایل کاهش فعالیت چاپخانه ‌ها در زنجان 

  وی در رابطه با موضوع کرونا تصریح کرد: شیوع کرونا باعث کاهش فعالیت چاپخانه‌ ها و رسته ‌های مختلف این صنف شده است.

  ندرلو یکی از دلایل کاهش فعالیت چاپخانه‌ ها در ایام شیوع کرونا را نبود مراسم‌ های عقد و عروسی دانست و گفت: به دلیل شیوع بیماری کرونا مراسم عروسی، عزاداری و حتی سفر‌‌های زیارتی لغو شده است و به همین دلیل درخواستی برای چاپ کارت دعوت، کارت تبریک و چاپ اعلامیه‌ های ترحیمی نیست.

  رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران زنجان یکی دیگر از علل کاهش فعالیت این صنف را صنعتی نبودن استان زنجان دانست و تصریح کرد: یکی دیگر از علل کاهش فعالیت‌ های چاپخانه ‌های سطح استان این است که کارخانه‌ نیست که نیاز داشته باشد تا چاپخانه‌ها بخواهد برای آنان فعالیت‌های تکمیلی و بسته بندی انجام دهند.

  وی با اشاره به کاهش فروش و درآمد‌زایی بسیاری از اصناف تصریح کرد: به دلیل کاهش فروش اقشار مختلف گرایش برای بسته‌بندی و خلاقیت‌های درآمد‌زا در بحث بسته بندی را از دست داده‌اند و همین باعث کاهش سفارشات برای چاپخانه‌ها شده است.

  ندرلو ادامه داد: وقتی فروش یک بوتیک لباس افزایش یابد فروشنده با مراجعه به چاپخانه سفارش پاکت، کارت یا حتی تراکت را می‌دهد که همین سفارشات باعث اشتغال یک یا چند چاپخانه می‌شود.

  رئیس اتحادیه چاپخانه ‌داران زنجان با اشاره به افزایش هزینه‌ها و کاهش درآمدها گفت: وقتی فردی دچار کاهش درآمد می‌شود سعی می‌کند هزینه‌های اضافی را کاهش دهد و برای سفره غذایی خود پول ذخیره کند و همین تفکر باعث می‌شود دیگر به چاپخانه مراجعه نکند.

  وی در رابطه با کاهش فعالیت چاپخانه ‌ها در زنجان گفت: امسال نسبت به سال گذشته 40 تا 60 درصد فعالیت‌ چاپخانه ‌ها در زنجان کاهش یافته است.

  ندرلو گفت: رسته چاپ کارت دعوت این صنف بیشتر از بقیه رسته‌ها دچار کاهش فعالیت شده است و نزدیک به 80 درصد دچار ضرر شده‌اند مثل اینکه به خواب زمستانی رفته‌اند.

  چاپخانه ‌ها در زنجانفروش دستگاه های چاپ

  رئیس اتحادیه چاپخانه ‌داران زنجان با اشاره به اینکه دو چاپخانه که یکی از آن‌ها سابقه فعالیت 40 سال دارد، دستگاه ‌های خود را برای فروش گذشته است، افزود: علاوه بر بسته شدن دو چاپخانه حدود 15 کارگر مشغول به کار در این صنف هم تعدیل شده ‌اند.

  وی با اشاره به اینکه این صنف جزو اولویت‌ های زندگی نیست، تصریح کرد: شاید اصناف دیگر مانند قصاب‌ ها، نانوایان، حتی سوپر مارکت‌ ها و… زیاد دچار ضرر نشده ‌اند، ولی صنف ما به دلیل اینکه جزو اولویت زندگی نیست دچار ضرر و زیان زیادی شده است.

  بیشتر بخوانید: نهمین جشنواره صنعت چاپ استان زنجان برگزار شد

  ندرلو در رابطه با تسهیلات کمک معیشتی داده شده به اصناف زیان دیده هم گفت: این وام‌ ها برای هر فرد 6 میلیون تومان داده شد که بعضی از چاپخانه ‌ها که کارگران بیمه شده داشتند گرفتند، ولی چاپخانه‌ هایی که کارگران بیمه شده نداشتند نتوانستند از این وام مزیت استفاده کنند.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  یک × 4 =