کمبود کاغذ و زینک در آستانه برگزاری نمایشگاه کتاب

  0
  26
  سفارش های چاپی

  همانطور که می دانید با نوسانات ارزی که در بازار رخ داده است مشکلات فراوانی در بازار کالاهای وارداتی اتفاق افتاد، یکی از این کالاها کاغذ بود که باعث آشفته شدن بازار کاغذ و به تبع تولید کتاب شد. بنابر این دولت اقدام به توزیع کاغذ های دولتی کرد.

  اما تولید کتاب تنها به کاغذ نیاز ندارد یکی از این کالاهای مورد نیاز زینک است که فعالان حوزه چاپ به شدت با کمبود آن مواجه هستند. مدیرعامل تعاونی لیتوگرافان با اشاره به احتمال کمبود زینک در بازار گفت: از زینک‌های دولتی که در میان لیتوگرافان و چاپخانه‌داران توزیع شده تنها سه یا چهارصد باقی مانده است.

   به گزارش چاپ و نشر آنلاین، غلامرضا شجاع، مدیرعامل تعاونی لیتوگرافان تهران با اشاره به عرضه و توزیع زینک دولتی در میان لیتوگرافان و چاپخانه‌داران گفت: زینک، کالایی استراتژیک در صنعت چاپ کشور به‌شمار می‌آید که کمبود آن در فعالیت دست‌اندرکاران این حوزه، خلل جدی ایجاد می‌کند.

  وی ادامه داد:‌ اگرچه کاغذ و توزیع آن نیز اهمیت دارد اما مسئولان باید به زینک هم توجه داشته باشند تا به موقع و با قیمت مناسب به‌دست اهالی چاپ و نشر برسد.

  مشکلات تامین زینک و کاغذ

   شجاع با بیان اینکه از زینک‌های دولتی تنها سه تا چهار درصد باقی مانده است، عنوان کرد: این موضوع احتمال کمبود زینک را با توجه به اینکه در ماه‌های پایانی سال قرار داریم، افزایش می‌دهد و باید برای تامین آن چاره‌ای اندیشید.

   وی از ارسال نامه به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای رسیدگی به این موضوع خبر داد و افزود: در این نامه از وزیر خواسته‌ام به حوزه زینک و واردات آن نیز برای اهالی چاپ و نشر توجه داشته باشد تا بتوانیم این کالا را به موقع تامین کنیم.

   شجاع نزدیک شدن به نمایشگاه کتاب و نیاز ناشران به زینک را یکی از دلایل فوری بودن این موضوع دانست و گفت: امسال نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران نسبت به دوره‌های قبل زودتر برگزار می‌شود و اکنون بسیاری از فعالان این حوزه به دنبال چاپ کتاب‌های خود هستند و کمبود زینک ممکن است در کار آن‌ها خلل ایجاد کند.

  وی با اشاره به مناسب بودن قیمت زینک‌های دولتی که از طریق تعاونی توزیع می‌شد، توضیح داد: ما هر ورق زینک درجه یک باکیفیت را ۱۱ هزار تومان می‌فروختیم در حالی که در بازار آزاد زینک‌های درجه دو و سه به قیمت ۲۵ هزار تومان خرید و فروش می‌شود و همین تفاوت قیمت به فعالیت همکاران صدمه می‌زند.

  بیشتر بخوانید: بازار زینک، کمبودها و سردرگمی ها

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  پنج × 1 =