برگزاری بیستمین جشنواره چاپ با تمرکز بر بخش محتوایی آثار

  گفت و گو با محمد حسین شهامت پور دبیر علمی بیستمین جشنواره ملی چاپ

  0
  62
  خط فارسی

  دو جشنواره چاپ و نشان شیرازه حوزه های متفاوتی دارند؛ هیئت داوران و دبیرانشان متفاوت هستند و به صورت حرفه ای و جداگانه به فعالیت می پردازند.

  دکتر محمد حسین شهامت پور دبیر علمی جشنواره چاپ درباره چگونگی برگزاری بیستمین جشنواره چاپ امسال با اعلام این مطلب به خبرنگار چاپ و نشر آنلاین گفت: جشنوراه چاپ امسال همانند جشنواره سال گذشته برگزار خواهد شد؛ در جشنواره سال های گذشته معیارهای داوری فنی بیشتر مورد توجه بود اما در این دوره از جشنواره چاپ، توجه بیشتری به بعد محتوایی محصولات خواهیم داشت. 

  وی در ادامه بیان داشت: 9 داور برای ارزیابی محصولات به این جشنواره دعوت شده اند که از این بین 8 داور به دعوت بنده بوده است و با توجه به سابقه آنها در بخش مدیریت هنری، اجرا، برند و بسته بندی و چاپ به جشنواره فرا خوانده شدند. جناب دکتر اسماعیل امینی متخصص در زمینه ادبیات فارسی نیز توسط وزارت فرهنگ و ارشاد و برای داوری در بخش پاسداشت زبان فارسی در این رویداد حضور پیدا خواهند کرد.

  شهامت پور در ادامه تمرکز اصلی بیستمین جشنواره چاپ را روی بررسی محصولات مربوط به بخش بسته بندی عنوان کرد و اظهار داشت: علاوه بر بخش بسته بندی، بخش دیگری از جشنواره نیز به ارزیابی محصولات صادراتی و اقلام تبلیغاتی اختصاص دارد؛ که البته از معیارهای متفاوتی برای سنجش این کالاها بهره خواهیم گرفت؛ چرا که کالاهای صادراتی معمولا از زبان فارسی استفاده نمی کنند و معیارهای داوریشان اندکی متفاوت است.

   

  پاسداشت زبان فارسی در بیستمین جشنواره چاپ

  به گفته دبیر علمی جشنواره ملی چاپ، داوری آثار جشنواره امسال بر چهار معیار اصلی طراحی، موارد فنی، هنجارهای معیشتی و پاسداشت زبان فارسی استوار است.

  بیشتر بخوانید: جشنواره ملی چاپ و تاکید بر ظرفیت‌‌ های چاپی استان ها

  وی درباره شایعات مربوط به ادغام چهارمین جشنواره دوسالانه نشان شیرازه و بیستمین جشنواره ملی چاپ بیان داشت: این دو جشنواره به هیچ عنوان با یکدیگر ادغام نشده است. هر کدام از این دو جشنواره حوزه های متفاوتی دارند؛ هیئت داوران، هیئت انتخاب و دبیرانشان متفاوت هستند و به صورت حرفه ای، جداگانه و با استانداردهایی به فعالیت می پردازند. تمرکز جشنواره چاپ بر اقلام بسته بندی است در صورتی که توجه و تمرکز جشنواره نشان شیرازه بر کتب، مجلات و نشریات است.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  سه × 3 =