صنعت چاپ کشور 90 درصد وابسته به واردات

  0
  23
  چاپخانه‌داران تهران

   رئیس اتحادیه چاپخانه داران تهران در خصوص آخرین وضعیت صنف و صنعت چاپ کشور گفت: اکثریت کالا‌های مورد نیاز این صنف در گمرکات کشور منتظر ترخیص مانده و به جهت عدم پی گیری‌های اصولی، نتوانسته ایم آن‌ها را ترخیص نماییم این موضوع به یکی از عوامل چالش زا برای اتحادیه تبدیل شده است.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از شعار سال: احمد ابوالحسنی، رئیس اتحادیه چاپخانه داران تهران اظهار داشت: با توجه به اینکه حدود ۹۰ درصد از ماشین آلات مربوط به چاپ کشور و ۷۰ درصد از مواد مورد مصرف مانند لیزر، مرکب و… کاملاً وارداتی است، لذا عدم ترخیص این کالا‌ها مشکلات بسیاری را برای صنف چاپخانه داران و صنعت چاپ کشور به و جود آورده است.

   او در ادامه بیان داشت: اتحادیه چاپ از نگاهی دیگر صنفی کاملاً امنیتی و فرهنگی می‌باشد، دستگاه‌هایی مانند وزارت اطلاعات، اداره اماکن و ارشاد در امر مجوز برای این فعالیت نقش حیاتی دارند. از آسیب‌هایی که در مدت اداره اتحادیه به صورت سرپرستی به صنعت چاپ کشور وارد آمد، فعالیت افرادی بود که بدون پروانه کسب و مجوز در زمینه چاپ دیجیتال مبادرت به چاپ کتاب‌هایی بر خلاف موازین قانونی و دینی نمودند و زمان زیادی خواهد برد که با همکاری وزارت ارشاد و دیگر ارگان‌ها تمامی این واحد‌های متخلف شناسایی و به صورت ساماندهی اصولی و زیر نظر قانون در آیند.

  ابوالحسنی تاکید کرد: صنعت چاپ کشور بسیار حساس، امنیتی و فرهنگی است و هر فردی اگر بخواهد بدون توجه به قانون نظام صنفی در آن فعالیت نماید اجازه این کار را نخواهیم داد. وی با اشاره به تلاش همه جانبه هیئت مدیره اتحادیه برای رفع مشکلات اعضاء گفت: تک تک هیئت مدیره شبانه روز تلاش می‌کنند تا با بررسی و رسیدگی به مشکلات ۱۲۶۰ عضو دارای مجوز و ۱۷۰ عضو در دست اقدام، به بالغ بر ۱۰۰۰ واحد صنفی بدون پروانه و زیرزمینی رسیدگی و آن‌ها را قانونمند نماید.

  در تلاشیم که این اتحادیه را استانی نماییم؛ چرا که برخی از اعضاء در خارج از حوزه تهران مستقرند و متاسفانه به دلیل تعداد کم نمی‌توانند یک اتحادیه تشکیل دهند؛ لذا زیر نظر دیگر اتحادیه‌ها که کم‌ترین سنخیتی ندارند اداره می‌شوند در حالی که این وضعیت مشکلات عدیده‌ای را برای این قشر ایجاد نموده است.

  او ادامه داد: اکنون در حال نامه نگاری به وزیر ارشاد هستیم تا بتوانیم برخی از واحد‌هایی را که تنها از آن وزارت خانه پروانه بهره برداری گرفته اند را قانونمند و برای اخذ پروانه کسب هدایت نماییم. این اتحادیه در حال حاضر در ۱۳ رسته فعالیت و پروانه صادر می‌کند.چاپ کشور

  بیشتر بخوانید:

  صنعت نشر وابسته به کاغذ ارزان و دولتی

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  بیست − ده =