نابسامانی بازار مواد اولیه با عدم دسترسی به آمار واردات کالا

  گفت و گو با غلامرضا شجاع، نماینده تشکل‌های صنعت چاپ و مصرف کنندگان کاغذ و مدیرعامل شرکت تعاونی لیتوگرافان ایران

  0
  49
  واردات کالا

  عدم دسترسی بازرگانان به آمار واردات کالاهای مورد نیاز برای صنایع مختلف، موجب نابسامانی در بازار تامین این کالاها شده است.

  این سخن یکی از فعالان صنف چاپ است که نسبت به حذف اطلاعات مربوط به واردات کالا از روی سایت گمرگ اظهار نگرانی می کند.

  غلامرضا شجاع، نماینده تشکل‌های صنعت چاپ و مصرف کنندگان کاغذ و مدیرعامل شرکت تعاونی لیتوگرافان ایران در گفت و گو با چاپ و نشر آنلاین با بیان اینکه تا پایان اردیبهشت سال ۱۳۹۸ آمار و اطلاعات مربوط به واردات مواد اساسی مصرفی در تمام صنایع روی سایت گمرک منتشر می شد، گفت: از این طریق بازرگان و واردکننده متوجه می شد که مثلاً در شهریورماه چه میزان از چه کالایی با چه تعرفه ای وارد شده و آیا بر اساس میزان مصرف داخلی و شرایط بازار، نیازی به واردات یا عدم واردات آن کالا وجود دارد یا خیر.

  واردات کالا

  وی افزود: در واقع انتشار این آمار موجب می شد تا بازرگان برای هر وارداتی طبق اطلاعات مندرج در سایت گمرک کشور عمل کند.

  به گفته نماینده تشکل‌های صنعت چاپ و مصرف کنندگان کاغذ، پس از آنکه مسئولان گمرک با این استدلال که انتشار آمار واردات می تواند مورد بهره برداری دشمنان کشور در شرایط تحریم قرار گیرد، اقدام به حذف آمار از روی سایت کردند و آنجا بود که سردرگمی و ناهماهنگی در واردات کالا و مواد اولیه صنایع مختلف از جمله صنعت چاپ و بسته بندی به وجود آمد.

  این فعال صنفی با بیان اینکه از اردیبهشت سال گذشته تا کنون، بارها پیش آمده که چند وارد کننده اقدام به واردات کالایی مشابه کردند که بازار آن اشباع شده، در حالی که در همین مدت به دلیل نبود اطلاعات عدم واردات کالایی دیگر، منجر به کمبود و افزایش قیمت آن در بازار شده؛ اظهار داشت: به طور نمونه در سال جاری واردات کاغذ روزنامه به اندازه کافی انجام نشد که این مسئله کمبود و افزایش قیمت آن را به ازای هر کیلو ۱۶ هزار و پانصد تومان فراهم کرد.

  واردات کالا وی ادامه داد: در واقع عدم دسترسی به آمار موثق، موجب بهم ریختگی و نابسامانی در تنظیم بازار مواد اولیه وارداتی برای صنایع محتلف به ویژه صنعت چاپ و بسته بندی شده است.

  بیشتر بخوانید: تزریق سرمایه و کنترل بازار مواد اولیه چاپ

  وی توصیه کرد مسئولان گمرک کشور با انتشار دوباره آمار واردات مواد اولیه صنایع، زمینه تنظیم و سامان بخشی بازار این محصولات را فراهم کنند و جهت عدم دسترسی و بهره برداری دشمن، تنها از نشر آمار ورود کالاهای استراتژیک خودداری کنند.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  3 × 1 =